Meat Design Ostrava: výběr tří států

Design / 5.12.2016

Podívejte se, co pro nás bylo přichystáno v srdci Vítkovic. Ostrava přivítala přední i začínající designéry nejen z České republiky.

Představte si, že stojíte na nějakém industriálním místě. Jste obklopeni železnými konstrukcemi, které jsou díky uběhlému času zrezavělé, a zpovzdálí k vám doléhá zvuk kovadlin a těžby, i přesto, že je toto místo dávno opuštěné. Možná budete mít z takového obrovského prostoru husí kůži, ale věřte, že jím budete nadšeni.

Meat Design Festival

Meat Design Festival

Přesně takové místo si vybrali organizátoři letošního Meat Designu. Tato přehlídka se uskutečnila mezi vysokými pecemi a koksovnou, na místě, kde se v minulosti těžilo černé uhlí, a to v Dolní oblasti Vítkovic – Dolu Hlubina. Je to již druhý ročník, co se zde tato událost pořádá – a možná, že právě díky tomu se Ostrava dostane na mapu důležitých designových akcí.

Meat Design Ostrava je projekt, jenž nám představil nejen přední designéry, značky a bytové architekty pocházející z Polska, Slovenska a Česka, ale i začínající talenty, kterým chtějí pomoci najít uplatnění v tomto oboru. Mohli jsme tedy vidět výstavní část těchto umělců, zúčastnit se zajímavých přednášek, besed a workshopů.

Představme si projekty, které mě z celého Meat Designu nadchly nejvíce. Ale nezoufejte, nebudu mluvit jen o nich. Na závěr na vás čeká galerie se všemi fotografiemi, které jsem pořídila.

Trusella – design furniture

Mladá slovenská značka interiérového designu, založená roku 2015. Snaží se odlišit třemi základními principy, kterými jsou jedinečnost, preciznost a minimalismus. Produkty jsou vyráběné z vysoce kvalitních materiálů, jako je ocel, nerezová ocel, dřevo z masivu a exkluzivní potahové látky. Originalitou značky je to, že používají kontrasty studených a teplých materiálů, kontrasty barev a také kontrast mezi tvrdým a měkkým materiálem. A co je úžasné, mohou zaručit precizní ruční práci.

Trusella - Meat Design Ostrava

Trusella – Meat Design Ostrava

Keramika Malina

Když jsem přistoupila ke stánku s touto keramikou, hned jsem si vzpomněla na svou maminku a její babičku. Babička je pro mě nositelkou české lidové tradice. A maminka tento osobitý styl přejala a vytvořila nám příjemné prostředí. Z této ručně točené keramiky zdobené květinkami srší teplo domácího krbu, což je snad to, co člověk nejvíc potřebuje. Jsem si jistá, že Keramika Malina to může nabídnout.

Keramika Malinka - Meat Design Ostrava

Keramika Malinka – Meat Design Ostrava

Zahrada na niti

Odposlechnuto na Meat Design

„Můžete mi prozradit, co je to ta Růže z Jericha?“

„Je to rostlina, pocházející z pouštních oblastí západní Asie, když vyschne, stočí se její listy do pevného lehkého klubíčka a v období dešťů se pak během několika hodin rozvine. Říká se jí květina vzkříšení. Doma jsme si tak vytvořili tradici. Na Vánoce čekáme až se nám rozvine. Je to moc hezké.“

Lenka Hubá celý tento projekt založila chvíli po tom, co dostala svou první kokedamu (tzv. mechová koule). Levitující květiny se za chvíli staly jejím světem a otevřela si tak vlastní ateliér, showroom a obchod v jednom – Zahrada na niti.

Zahrada na niti - Meat Design Ostrava

Zahrada na niti – Meat Design Ostrava

JOLLITY – paper boutique

V zákulisí tohoto konceptu stojí dětská láska k papírnictví a k voňavým papírovým výrobkům. Jollity nám může nabídnout designové produkty z papíru, diáře, notesy, pohlednice, organizační i balicí potřeby.

Jollity - Meat Design Ostrava

Jollity – Meat Design Ostrava

Těšili jste se na galerii? Zde je:

This slideshow requires JavaScript.

Zdroj všech fotografií: Terezie Pelikánová, Generace 21

Terezie Pelikánová

Terezie Pelikánová

„Jde o to, aby básník ukázal to, po čem sklouzává denně jeho zrak a jeho srdce, pod takovým zorným úhlem a s takovou rychlostí, aby se mu zdálo, že to vidí a dojímá se tím poprvé.“ - Jean Cocteau -

Zanechte komentář