Pro krásu se trpí v různých kulturách. Toužíte po žirafím krku?

Krása a móda / 1.12.2016

Některé ženy podstupují bolestivé úpravy vzhledu na základě kultury společenství, ve kterém žijí. Co to znamená pro dámy z kmene Padaung?

Krk až do nebe

Takzvané „žirafí ženy“ žijící v Barmě a Thajsku si své krky zdobí mohutnými spirálami z mosazi.

Dvě generace žen, dvě různé výšky kruhů

Ve věku, kdy my jdeme do první třídy a dostaneme svou první aktovku, dívky obdrží svou první mosaznou ozdobu. Poté ji každý následující rok prodlužují o dva závity, a to až do dospělosti, která je u kmene Padaung již v šestnácti letech. Toho času nosí navíc několik kilogramů a mají prodloužený krk až o 15 centimetrů.

Efekt je ale z velké části spíše optický, jsou to klíční kost a ramena, která se místním ženám deformují do tvaru písmene A. Samotné krční obratle se nijak neprodlužují.

Legendy praví, že podvedla-li žena muže, on ji kruhy strhl a tím jí přivodil smrt, protože si zlomila vaz. Ale jde o pouhé báchorky – ženy si spirály občas samy sundavají, aby je očistily a mohly si krk namazat hojivou mastí. Kromě mosazi okolo krku obvykle nosívají podobné ozdoby i okolo lýtek.

padaung

Ženy nosí spirály zcela dobrovolně, jsou symbolem jejich kmenové příslušnosti i ozdobami

Spaní jim sice ulehčuje speciální polštář, přesto ale nejde o příliš pohodlný zvyk. Po sundání spirál jsou na tělech žen vidět stopy modřin a otlačenin. Proč je tedy příslušnice kmene nosí? Pro padaungské ženy je nošení mosazných ozdob součástí jejich kmenové identity.

V minulosti Padaungové pro zachování svých tradic velmi trpěli, z Barmy je částečně vyhnala válka i potírání kmenových zvyků. Uprchli proto do Thajska a dodnes jsou mezi oba státy rozděleni.

Místní neví, jak se obliba nošení mosazi okolo krku a nohou rozvinula, ale to pro ně není důležité – jde o pro ně důležitou tradici, známku půvabu a nyní i přivýdělek. Z této specifické tradice se totiž stala turistická atrakce. Návštěvníci zaplatí za odvezení do vesnic 10 dolarů, následně se s ženami fotí a pořizují si suvenýry. Tento typ turismu mnoho lidí odsuzuje a přirovnává vesnice k „lidským zoo“, turisté sem ale přesto proudí dál a Padaungové se tomu částečně přizpůsobili.

Zdroj úvodní fotografie: foter.com/ kudumomo, ostatní: foter.com/ReflectedSerendipity a pixabay.com

Anna Soukupová

Zanechte komentář