Přišel čas hodnocení roku?

Osobní rozvoj / 27.12.2016

Konec roku přímo svádí k ohlédnutí a zhodnocení toho, co jsme prožili. Na co si ale dát pozor, aby se naše rekapitulace neobrátila proti nám?

Konec roku, Silvestr, nový rok!

S tím, co všude kolem sebe vídáme a slýcháme právě v tuhle dobu, můžeme snadno začít mít dojem, že mezi prosincem a lednem je zkrátka strašně velký rozdíl. Sociální sítě nám nabízí přehledy toho, co se tenhle rok dělo, fitcentra už na svých plakátech vyzývají k aktivnímu začátku roku nového. Nelze se tedy divit, že si i my začneme uplynulý rok rekapitulovat, hodnotit a už si plánujeme nový, samozřejmě lepší. Má to ale svá úskalí.

Konec roku nejsou jen oslavy, ale i ohlížení se zpátky. Zdroj fotografie: Pexels.com

Konec roku nejsou jen oslavy, ale i ohlížení se zpátky. Zdroj: pexels.com

Zase se nic nepovedlo?

Někdy se může stát, že si prostě snadno vybavíme vše, co se nám nelíbilo. Že jsme zase nejeli na tu dovolenou, co jsme měli v úmyslu, v práci nebo ve škole se něco nepovedlo, přibrali jsme nějaké to kilo nebo se nezbavili svých zlozvyků tak, jak jsme chtěli. Pokud jsme si na začátku roku udělali nějaká předsevzetí a tenhle úpis se nám dostal teď do ruky, budeme mít dost možná hodně nápadů.

Jde to ale i jinak. Sice už s tím, co jsme za rok nestihli, moc neuděláme (ačkoliv někdo se může ještě honem snažit), stále však existuje pár drobností, které nám mohou hodnocení roku minulého usnadnit.

1. Hlavně to dobré

Když chceme mít seznam toho, co se událo, vyplatí se zaměřit se na to dobré. A ideálně si to dobré i zaznamenat. Pokud se nám ale stále vybavují špatné události a nemůžeme se od nich oprostit, můžeme použít jinou taktiku. Můžeme si dát za úkol vymyslet tři nejlepší a tři nejhorší věci, které se nám staly. Nebo, pokud toho jsme schopní, si pozitiv vypsat více, třeba pět. Pamatujte ale, že negativa by nikdy neměla mít navrch. 

Někdy se můžeme zaseknout jen na tom, co bylo špatné. Zdroj fotografie: Pexes.com

Někdy se můžeme zaseknout jen na tom, co bylo špatné. Zdroj: pexels.com

2. Co s tím špatným

A co s těmi negativy dál? Co se událo, už nezměníme, a to je třeba si uvědomit. Na druhou stranu ale mohou ona negativa být vhodnou oblastí pro změnu. A tak se rodí novoroční předsevzetí. Ačkoliv nebývají mnohdy zrovna nejšťastnější, jsou také určitým způsobem, jak se s minulým rokem vyrovnat. Ale nemusí to být hned předsevzetí, hodí se zkrátka promyslet, jestli je něco, co můžeme příště udělat jinak.

3. Nejen plusy a mínusy

Vidět celý rok jen černobíle a dělit vše na dobré a špatné je ale přeci jen docela zjednodušující. Pokud máte chvilku, je spousta dalších otázek, na které se můžete sami sebe zeptat. Co jsem se naučil? Co jsem dokázal nejlepšího? Jakou největší překážku jsem překonal? Co nejlepšího jsem zažil? V čem jsem se změnil? Určitě vás napadne i spousta dalších otázek. A proč je dobré se takhle ptát? Čím konkrétnější zpětnou vazbu dáte (a to platí jak druhým, tak i sami sobě), tím snazší je s ní dále pracovat. Třeba v novém roce.

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Denisa Mouchová

Denisa Mouchová

Jsem lektorka, soft skills trenérka a studentka psychologie. Baví mě překračovat hranici komfortní zóny, stále se posouvat dál a ráda k tomu pomáhám i ostatním. Pokud při tom mohu i cestovat, tak je zážitek kompletní. Mám ráda přírodu, psaní, malování a sport.

Zanechte komentář