Její vlasy měly barvu mléka

Literatura / 7.12.2016

Mary, nevzdělaná venkovská dívka, napíše knihu, jež popisuje rok jejího života.

Nesuď knihu podle obalu

Tady to platí dvojnásob. Obálka na vás působí pozitivním až okouzlujícím dojmem, ale to, co zpočátku vypadá jako nevinný příběh jedné mladé dívky, která se naučila číst a psát, se s každou další stránkou mění ve zpověď, v bezelstný obraz utrpení a uzurpování. Mary, jakožto venkovská dívka, neumí ve svých patnácti letech číst ani psát. A k čemu by to bylo? Její otec razí myšlenku, že něco takového je zbytečné a pro práci na poli se to nehodí. Avšak její sestra Beatrice u sebe neustále nosí Bibli, i když neumí číst. To zvláštní pouto k Písmu Mary nechápe, ale jen do chvíle, dokud ho sama nepocítí.

Třetí román Nell Leyshonové

Třetí román Nell Leyshonové

Nell Leyshonová (*1961)
britská prozaička a dramatička, která se roku 2010 stala první ženou, jejíž hra byla inscenována v divadle Shakespeare‘s Globe. První román byl nominován na Orange Prize a Commonwealth Book Prize. Barva mléka je prvním románem, který byl přeložen do češtiny. Leyshonová se ve svých textech zabývá především nefunkční rodinou.

Žádné vzdělání

Ví venkovská dívka, co ztrácí tím, že neumí číst a psát? Pro Mary jsou to nepodstatné věci, ale když dostane možnost se to naučit, tak i když se nejdříve zdráhá, nakonec nabídku přijme. To, jak dokáže přečíst své první slovo a napsat ho až v patnácti letech, je jednou ze stěžejních částí knihy. The Bible. První slovo, zrychlující se tep a radost, jež ale dlouho nevydrží. Za takový zisk zaplatí vysokou daň. Události Mary nepřejí a výsledný nečekaný obrat, a především konec, vás přiměje nevěřícně zírat.

Ilustroval Tomáš Klepoch

Ilustroval Tomáš Klepoch

Smysly jako důležitá složka

Mary pozoruje své okolí velice pečlivěvnímá hlavně barevnost, vůni a zvuk. Takřka nic jí neunikne. A tím ukazuje Nell Leyshonová, jak mistrně dokáže pracovat s jazykem. Autorka využívá prostý styl, věty nezačínají velkým písmenem, odstavce jsou rozděleny nahodile a v promluvě se objevuje nespisovný jazyk. To a ich-forma vás ještě více přimějí věřit, že příběh píše mladé, prakticky nevzdělané děvče.

A tak jsem tam stála a on kouřil a ten kouř se mísil s vůní ohně a a podzimního vzduchu. A poslouchala jsem dřevo v ohni jak ho olizujou plameny. A ty vlhký listy vysílaly hustej kouř a slyšela jsem jak potahuje z fajfky a jak mu její konec cvaká mezi zubama.

Barva mléka Barva mléka 2

Autor: Nell Leyshonová

Původní název: The Colour of Milk

Překlad: Tereza Límanová

Nakladatelství: Plus

Rok vydání: 2014

Počet stran: 184

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 90 100 1
90%
Average Rating

Barva mléka

Barva mléka byla příjemným překvapením. Z počátku jsem si byla jistá tím, že vím, jak příběh skončí, ale opak byl pravdou. Příběh je poutavý a postupně ještě získává na síle. Mohu jen doporučit.

  • 90%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář