Adventní pozdvižení aneb Jak se slaví jinde 2 – exotický advent v Asii

Cestování / 8.12.2016

Uvědomili jste si někdy, že všude nezapalují před Štědrým dnem každou neděli svíčku na věnci? Nechejte se provést jinými kraji před Vánoci!

Druhý díl seriálu Adventní pozdvižení přináší pohled do asijských domácností a rodin v předvánočním čase.

Japonsko

I na japonské ostrovy pronikla vlna globalizace, takže se nedivte, pokud při návštěvě asijské země potkáte na ulici Santu Clause, z výloh obchodů se na vás budou dívat ozdobené stromky a čtvrtě budou blikat vánočními světélky. Něco však přeci jen zůstalo zachováno. Štědrý večer Japonci spíše ignorují, hlavní oslavy se konají až na Nový rok. Začínají odbitím sto osmi úderů zvonu v každém buddhistickém chrámu. Číslo 108 v buddhismu totiž symbolizuje sto osm hříchů, kterým se mají lidé vyvarovat. Po večeři, jež se skládá z tradičních jídel (jako jsou třeba černé fazole), nastává i v Japonsku čas na dárky. Avšak tamější lidé budou obálkou s penězi spíše potěšeni než uraženi, vlastně se jedná o obvyklý dar.

Otoshidama, tak Japonci říkají penězům v obálce. Zdroj: Wikipedia Commons, John Nakamura Remy

Otoshidama, tak Japonci říkají penězům v obálce. Zdroj: Wikipedia Commons, John Nakamura Remy

Čína

Podobně jako do Japonska i do Číny vtrhla globalizace a s ní komerční svátky, avšak v mnohem menší míře. Číňané si zachovávají velkolepé oslavy čínského Nového roku, který nastává mezi 21. lednem a 21. únorem. Čínské znamení horoskopu, jež má pod svým patronátem nastávající rok, se objevuje v nejrůznějších provedeních v každém městě, vesničce, ba i domácnosti. Novoroční večeře se skládá ze zeleniny zpracované mnoha způsoby a grilovaného masa všech druhů. Důležitou roli hraje i cukroví, Číňané věří, že má magickou moc.

Indie

Vánoce v Indii. Tyto svátky patří v zemi, kde se mísí kultura křesťanská, hinduistická a islámská, k těm nejdůležitějším. Na Štědrý den se sice „jen“ pečou koláče a rozbalují dárky, pravé oslavy ale přicházejí na Boží hod. Tehdy se otevírá „méla“ – do Betléma před kostelem se přináší Jezulátko. Vedle Betléma však najdeme také stánky s oblečením, ovocem a zeleninou nebo kolotoče a horské dráhy. Zkrátka taková adventní pouť.

V adventním čase se i tento park zahalí do náruče stánků a atrakcí. Zdroj: Wikimedia Commons, Gladson 777

V adventním čase se i tento park zahalí do náruče stánků a atrakcí. Zdroj: Wikimedia Commons, Gladson 777

Vietnam

Nejméně od těch našich se liší vánoční tradice ve Vietnamu. Na Štědrý den jdou lidé na mši, aby poté zasedli ke slavnostnímu stolu, kde se podává cukroví, koláče a kuřecí polévka. Velkým rozdílem by snad mohla být jen osoba nosící dárky. I ve Vietnamu tuto funkci zastává Santa Claus. Pro zastánce Ježíška to je velká rána.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons, Hesse1309

Zdroj miniaturní fotografie: Wikimedia Commnos, SolLuna

Daniela Ryplová

Daniela Ryplová

Bytost stále školou povinná, která se snaží si z této skutečnosti nic nedělat a raději se zabývá zábavnějšími věcmi: psaním, hraním i navštěvováním divadla, poznáváním nových zemí a kultur. Aby si mohla říci: "Všude dobře, ale doma v Čechách nejlíp!"

Zanechte komentář