Začala biatlonová sezona

Sport / 4.12.2016

Komu se stýskalo po zasněžených tratích, úsměvu Gabriely Koukalové nebo upřímné radosti Ondřeje Moravce, může jásat. Biatlonová sezona je zpět. 

Po letní pauze si biatlonoví fanoušci zase přijdou na své. A nejen fanoušci. Závodníci průběžně plní své instagramové účty fotkami a popisky, že jsou připraveni na novou sezonu. To, jak dobře se každý připravil, se rozhodne v průběhu 40. Světového poháru od 27. listopadu do 19. března, a během Mistrovství světa konaném od 8. do 19. února 2017 v rakouském Hochfilzenu.  

Světový pohár odstartoval 27. listopadu ve švédském Östersundu závodem smíšených štafet. Do tohoto závodu nastoupila česká reprezentace v ověřené sestavě, tedy Vítková, Koukalová (dříve Soukalová), Šlesingr a Moravec. Start to byl trochu krkolomný, po první střelbě Veroniky Vítkové jsme se pohybovali na předposlední příčce. Vítková se ale nevzdala a postupně štafetu vytahovala do poloviny startovní listiny. Zbytek závodu už byl poměrně kvalitní a reprezentace skončila na 7. místě.

Třetím místem konání bude Nové Město na Moravě

Světový pohár biatlonistů

1) 25. listopadu – 4. prosince

Östersund (Švédsko)

2) 6. prosince – 11. prosince

Pokljuka (Slovinsko)

3) 13. prosince – 18. prosince

Nové Město na Moravě

čtvrtek 17.30: sprint mužů

pátek 17.30: sprint žen

sobota 15.00: stíhací závod mužů

sobota 17.40: stíhací závod žen

neděle 11.45: hromadný start mužů

neděle 14.15: hromadný start žen

 4) 2. ledna – 8. ledna

Oberhof (Německo)

 5) 10. ledna – 15. ledna

Ruhpolding (Německo)

6) 17. ledna – 22. ledna

Anterselva (Itálie)

7) 8. února – 19. února

MS v Hochfilzenu (Rakousko)

8) 27. února – 3. března

Pchjongčchang (Jižní Korea)

9) 7. března – 12. března

Ťumeň (Rusko)

10) 14. března – 19. března

Oslo (Norsko)

Další zastávka Poháru bude ve slovinské Pokljuce v termínu od 6. do 11. prosince. Natěšený český fanoušek už ví, že další zastávkou bude Nové Město na Moravě. Závodníci tady změří své síly těsně před Vánocemi od 13. do 18. prosince. Nové Město mělo minulý rok od pořádání pauzu, proti které se ohradil i biatlonový král Martin Fourcade. Je totiž známo, že právě v Česku vždy panuje nezapomenutelná atmosféra.

Pořadatelé nechtějí nic podcenit, a tak se už pilně věnují přípravám. Vzhledem k boomu, který český biatlon zažívá od roku 2013, kdy se na našem území pořádalo mistrovství světa, přes rok 2014, kdy česká výprava dovezla pět olympijských medailí, až k minulé sezoně, kterou Gabriela Soukalová korunovala křišťálovým glóbem, se očekává velký zájem fanoušků.

V Novém Městě se tedy buduje a zvětšuje stávající stadion. Přidělává se jedna velká tribuna, divácký zážitek vylepší velkoplošné obrazovky a lepší zvuková technika. Pořadatelé očekávají denně okolo 30 tisíc fanoušků. Závodníci prakticky na trati nebudou sami a věřme, že diváci poženou české reprezentanty na stupně vítězů. Lístky jsou stále k dispozici, ale rychle mizí, kdyby tedy někdo nevěděl, co s víkendem nebo se chtěl vyhnout vánočnímu šílenství ve městech, Světový pohár je skvělou alternativou.

Změny? Trenér, servisman a Gabriely příjmení

A kdo že jsou ty hlavní české opory? Již zmíněná korunovaná Gabriela Koukalová. Ta se během léta stihla vdát a změnila příjmení, které snad nebude příliš matoucí. Gabriela si prošla krizí, kdy ztrácela motivaci, hledala ji a zase ji ztrácela. Dobrou zprávou je, že se z toho snad nestal začarovaný kruh a držitelka Velkého glóbu je teď ve stádiu motivace a chuti do závodu. Další česká jména jsou: Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Veronika Vítková.

koukalova

Gabriela Koukalová; zdroj fotografie www.facebook.com/GabrielaKoukalova

V českém týmu nastaly dvě změny. Tou první je výměna trenéra Marka Lejska za trenéra Michala Málka. Málek dříve působil u mládežnických týmů a pochází z Letohradu, odkud jsou Moravec a Šlesingr, což údajně pozitivně působilo na jejich trénování. Druhou výměnou prošel post hlavního servismana, kterým se nyní stal Tomáš Zídek.

Největší soupeři

Stálicemi mezi zahraniční elitou jsou jména jako Martin Fourcade, českými komentátory řečený Fičák, který minulou sezonu stál po boku Gabriely Soukalové a je tedy dosavadním držitelem Velkého glóbu.

42 letý Bjørndalen ; zdroj fotografie Wikimedia Commons, Vow

42 letý Bjørndalen ; zdroj fotografie Wikimedia Commons, Vow

Dalším jménem je, pro mne a jistě mnoho dalších, fenomén Ole Einar Bjørndalen. My máme Jaromíra Jágra, Norsko má Ole Einar Bjørndalena. Tento 42letý biatlonista má na kontě osm olympijských vítězství, je dvacetinásobným mistrem světa a šestinásobným vítězem světového poháru. A zřejmě ještě nemá dost. Čeho ovšem dost má, je sil. A síly si chce udržet až do olympiády v Koreji 2018.

Ani Gabriela Koukalová ale nebude mít mezi ženami nic zadarmo. Experti a sázkové kanceláře ji nestaví do pozice favoritky. Před ní se objevuje například Laura Dahlmeierová z Německa, která v minulé sezoně obsadila šesté místo s tím, že na 7 závodech chyběla. Další favoritkou může být Finka Kaisa Mäkäräinenová, která je dvojnásobnou šampionkou SP a minulý rok skončila čtvrtá. Stejně tak Koukalovou může ohrozit Francouzska Marie Dorinová-Habertová, která minulou sezonu skončila na 2. místě za Koukalovou. Italka Dorothea Wiererová také již několikrát dokázala, že patří mezi špičku. I přes nedávný porod jí bude soupeřkou také Běloruska Darja Domračevová.

Česká reprezentace rozhodně nedostane nic zadarmo, ale také určitě nikomu nic zadarmo nedá. Biatlon je dalším sportem, který dokazuje, že i v tak malé zemi, jako je Česká republika, mohou být špičkoví sportovci na světové úrovni. Našim sportovcům tedy přeji co nejvíce štěstí a dobře namazané lyže.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie www.foter.com 

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář