Vánoční inspirace: Tipy na dárky pro duši a seberozvoj

Osobní rozvoj / 12.12.2016

Chcete své blízké na Vánoce obdarovat něčím smysluplným, co je osobnostně někam posune? Inspirujte se netradičními dárky z oblasti osobního rozvoje.

Vánoce jsou tady co by dup a vy si stále marně lámete hlavu nad tím, co dát svým nejbližším? Nechcete utrácet peníze za hlouposti a přemýšlíte nad něčím, co by mělo nějakou hodnotu, co by jim umožnilo pracovat na sobě? My osobně, mluvím teď za celou naši rubriku, vidíme velký smysl v osobním rozvoji. Je to něco, co člověku umožňuje poznat sebe samého. Něco, díky čemu může člověk uvnitř sebe pocítit vnitřního tvůrce, aktivně začít spoluvytvářet každý svůj den a nacházet jedinečné cesty pro svůj život. Když jednou člověk s osobním rozvojem začne, už si vědomí všech možností, které má kolem sebe a v sobě, nenechá nikdy vzít.

Přáli bychom si, aby skrze osobní rozvoj mohli nacházet nové rozměry svých životů všichni, proto vás rádi inspirujeme svými články a nyní v čase předvánočním přinášíme i několik krásných tipů na dárky, které oblaží duši a možná budou i jedním z průvodců na cestě seberozvoje vašich nejbližších. Tak se nechte inspirovat!

1) Knihy jsou studnicí moudrosti

Četba knih se seberozvojovou tematikou nám může pomoct uvědomit si spoustu věcí, přehodnotit to, co žijeme, a motivovat k novým cílům. Kniha je terapeut, který je úplně potichu. Myšlenky v ní obsažené se člověku vkrádají do mysli, nutí ho klást sám sobě otázky a osvojovat si nové hodnoty. Jeho život pak může s novými myšlenkovými konstrukty nabrat úplně jiných obrátek. Výhodou knih je, že se k nim můžeme kdykoli vracet a čerpat z nich znovu a znovu. Pokaždé nám přinesou něco nového.
tipy na dárky

Inspirujte se našimi oblíbenými tituly. Zdroj obrázků v koláži: databazeknih.cz

  • Učebnice sebeláskyTato knížka je zdrojem inspirace k vnitřnímu klidu, sebepřijetí a důvěry v život. Sebeláska je základem k tomu, abychom mohli být v životě skutečně spokojení. Je třeba nejdřív milovat sám sebe a uspokojit svoje potřeby, abychom mohli rozdávat nabytou láskyplnou energii druhým. Autorkou učebnice je Lucie Kolaříková, psycholožka a koučka, která chce sebeláskou zaplavit svět.
  • 59 vteřin, tak zní název knihy od Richarda Wisemana, kterou doporučuje naše editorka Hanka Šmitáková. Jak k ní sama podotkla: „Jde o vynikající inspirativní čtení plné zajímavých výzkumů (ocení studenti psychologie) a praktických tipů na to, jak zlepšit svůj život doslova během chvilky (ocení všichni).“
  • Zbavte se nepořádku s feng-šuej je kniha, kterou ocení nejen vášnivci do úklidu. Jestli nenacházíte mezi pojmy úklid a seberozvoj žádnou spojitost, pak je na čase, aby vás Karen Kingstonová prostřednictvím svojí knihy seznámila s tradičním čínským učením feng-šuej, jehož cílem je harmonizovat životní prostor člověka tak, aby v něm mohla plynout životní energie.
Knih, které stojí za doporučení, je nepřeberné množství. Nahlédněte například na stránky nakladatelství Portál, které se na seberozvojovou literaturu přímo zaměřuje, nebo se nechte inspirovat našimi recenzemi. Za zmínku z recenzovaných knih stojí určitě kniha Davida Allena Mít vše hotovo, ve které najdete užitečné klíče k větší produktivitě. Tajemství emoční odolnosti vám zase představí Rick Hanson ve své knize Stačí jen málo.

2) Motivační diáře pomůžou na cestě za sny

Udržet všechny svoje plány, sny a cíle v hlavě je někdy dost náročné. Tendence je taková, že je v každodenním kolotoči starostí odsuneme někam stranou a zapomeneme, že jsou pro nás důležité. K tomu, abychom si motivaci do svých tužeb uchovali a realizovali daným směrem i konkrétní kroky, skvěle pomůžou motivační diáře. Na trhu je jich nepřeberné množství. Tak alespoň pár zajímavých tipů.

  • Editorka Hanka doporučuje motivační diář Doller. Ten získává v poslední době na velké popularitě, a to díky projektu Startovač, který vlastně umožnil jeho vznik. Jde o diář určený kreativním duším. Poskytuje spoustu prostoru na různé malůvky, náčrty. Rozhodně nejde o žádný nudný diář. Ten, kdo ho vlastní, ho zároveň i tvoří.
tipy na dárky

Diář může vypadat i jako umělecké dílo. Zdroj: doller.cz

  • Hezkým tipem zejména pro dívky je i motivační diář od holek z A Cup of Style. Dvě mladé módní blogerky Lucie a Nikol, se kterými dělala Generace 21 i rozhovor, motivují ke zdravému životnímu stylu a aktivnímu pozitivnímu přístupu k životu.
  • A pokud si chce člověk od plánování odpočinout a zaměřit se na radosti, které každodenně prožívá, je pro něj jako stvořený Zápisník radosti od novinářky Jany LeBlanc. Do něj si může člověk každý den zapisovat věci, které zvládl, za které je vděčný a má z nich radost. Tenhle zvyk vás pak naučí mnohem více vnímat všechno hezké, co se vám v životě děje.

3) Je libo zažít něco nového?

A abychom nezůstali jenom v prostředí textu, užitečným dárkem je to, když se může člověk něco nového naučit, získat novou zkušenost nebo zažít něco nevšedního. Nejenom že se tím vyhnete darování hmotných zbytečností, ale zároveň obdarovanému obstaráte nový vzruch v jeho životě. A jaké kurzy volit?

  • Naučmese – Navštivte tento portál plný kurzů, přednášek či workshopů – najdete tu vše od pečení domácího chleba po investování na burze – a vyberte kurz, který člověka obohatí a někam ho posune. Nadšenci do osobního rozvoje, kterým nestačí jen teorie, zde najdou například kurzy meditace pro začátečníky, rétoriky pro introverty, tvoření mandal, trénovaní paměti, práce se strachem i spoustu jiných. Aby nebyl obdarovaný zklamaný z kurzu, který jste pro něj vybrali, vyplatí se věnovat mu dárkový poukaz a nechat ho, aby si vybral sám.
tipy na dárky

Nových zkušeností není nikdy dost. Zdroj: naucmese.cz

  • DoNitra – Jde o projekt občanského sdružení, které se specializuje na realizaci zážitkových kurzů. Jak se můžete dočíst na stránkách: „Kurzy jsou určeny všem věkovým kategoriím. Cílem je inspirovat, vyzkoušet si, vyrobit, nakreslit, namalovat, vysochat, zažít, prožít, dobře se bavit, jíst a odpočívat. Cílem je poznat sám sebe, své blízké a další lidi.“ Kurzy jsou rozděleny na řemeslné, výtvarné, rozvojové a outdoorové a odehrávají se v Osinalicích ve středních Čechách.

Tip od redaktorky Jany: „Při koupi zážitkového dárku i například u vybírání knihy sledujte, kdo je autorem, kdo konkrétně stojí za programem vybrané akce. Snažte se nevybírat podle vzhledu webových stránek nebo podle líbivé obálky. Není to tak důležité jako obsah. Hledejte reference a recenze. Nebojte se být kritičtí. Zážitkové dárky patři mezi ty dražší, tak dejte pozor na to, do čeho investujete a kam svého blízkého vlastně posíláte.“

4) Pro pocit z dobrého skutku

Vaše blízké jistě oblaží, když budou vědět, že dárek, který od vás dostali, zároveň pomohl i někomu jinému. Mohou pak intenzivněji pocítit vědomou vděčnost za to, co v životě mají, a probudit v sobě pocit sounáležitosti s ostatními lidmi a světem.

Možností, jak přispět na potřebné, je spoustu. Můžete nakoupit v e-shopu konkrétní organizace a tím přispět na její činnost. Stačí, když koupíte své ratolesti hračku místo v klasickém obchodě v nějakém benefičním či charitativním. Můžete ze svých blízkých udělat patrony pralesa nebo darovat peníze a získat na oplátku symbolickou listinu. Zkuste zapátrat a vybrat organizaci, která je vám sympatická právě v tom, co dělá. Zde nabízíme alespoň malý výběr:

Lidem v nouzi: Skutečný dárek, UNICEF

Nemocným dětem: Kapka naděje, Život dětem, Dobrý anděl

Postiženým a seniorům: Paraple, Srdcerváči, Světluška

Životnímu prostředí a zvířatům: Čmelák, Hnutí DUHA, Svoboda zvířat

Nápadům a projektům: Startovač, Hithit

Dopřejte svým blízkým pocit užitečnosti. Zdroj: foter.com, Fanny

Možná se zdá, že dárcovství nemá nic společného s osobním rozvojem. Opak je pravdou. Učí nás vděčnosti, sounáležitosti, pocitu, že jsme potřební. Někdy je potřeba nahlédnout na svůj život ze širší perspektivy a neřešit stále dokola svoje problémy jako to nejdůležitější na světě. Dopřát si odstup a uvědomit si, že kolem nás je spousta lidí, kteří nemají takové štěstí jako my.

Pokud nechcete darovat přímo dárek, který pomůže, můžete si udělat pod stromečkem se svými nejbližšími rituál a každý poslat DMS vybrané společnosti. Každá kapka se počítá.

Samostatnou kapitolou jsou dárečky, které oblaží duši a vlastně nic nestojí. O nich si můžete přečíst v našem straším článku Nejdražší dárky, co nás nic nestojí.

Ať už vyberete cokoli, dejte si záležet, aby to bylo vybrané s láskou a s vědomím, že to druhému přinese do života něco pozitivního. Je zbytečné zahlcovat blízké zbytečnostmi a věcmi, na které se bude za čas prášit. Radši se zamyslete nad tím, co bude druhým přinášet radost dlouhodobě a co jim do života přinese nějaké duševní osvěžení či poučení.

Přejeme vám krásné svátky s vašimi nejbližšími a pod stromečkem ten nejdůležitější balíček zdraví, lásky a štěstí!

Zdroj úvodní fotografie: foter.com, Kris Mouser-Brown

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář