Nechejte se okouzlit jižním hvězdnatým rájem

Cestování / 10.12.2016

Autor:

Ráj? Existuje! Do cíle vás dovede neobvyklý průvodce v čele s astronomem Petrem Horálkem.

Petr Horálek

Astronom a astro-fotograf, který vystudoval Astrofyziku na Masarykově univerzitě v Brně. Autor má velkou vášeň v pozorování a fotografování nebeských úkazů, především slunečních a měsíčních zatmění. Tuto radost také předává svým čtenářům mimo jiné i v cestopise Dobytí jižního hvězdnatého ráje.

Poučný, zábavný, dramatický,… a hlavně neobvyklý. To je cestopis astronoma Petra Horálka, který vás zavede až do místa, kde díky malému množství pouličního osvětlení zhlédnete nevšední podívanou nočního nebe. Zavede vás do ráje!

Než dorazíte do ráje

Než vás autor knihy Dobytí jižního hvězdnatého ráje dovede do Tichomoří, zažijete nevšední zážitky, jako je například pozorování zatmění Slunce, cestování transsibiřskou magistrálou nebo setkání se zajímavými lidmi z různých koutů světa.  Společně s dalšími účastníky výpravy budete poznávat Rusko, pozorovat denní i noční oblohu, fotografovat a snažit se dosáhnout cíle. Kromě toho si uděláte výšlap na Everest!

Výjimečně se dá Mléčná dráha spatřit například i nad Sečskou přehradou.

Výjimečně se dá Mléčná dráha spatřit například i nad Sečskou přehradou.

Cíl na obzoru: Cookovy ostrovy

Odměna. Po letech snahy a poznávání jiných krajů se dostanete do ráje, kterým jsou Cookovy ostrovy. Přesněji se dostanete na ostrov Rarotonga, kde prožijete několik dnů ve společnosti milých Maorčanů a dalších lidí z různých koutů světa. Zajedete si na nedaleký ostrov Mangaia, prochodíte si ostrovy, budete šnorchlovatpoznávat i podmořský svět. Setkání se zdejší zvěří a kulturní akce, kde vystoupí místní zpěvačka, vás také nemine.

Hlavně nezapomenout, proč jste se na Rarotongu a Mangaiu vydali. Občas budete za blázny. Zvláště když půjdete v noci s foťákem nebo pojedete rychleji než normálně. A to všechno jen pro to, abyste viděli zatmění Měsíce. I přes to, že obyvatelé Cookových ostrovů na to nejsou zvyklí, najdou se lidé, kteří vás v tom budou podporovat a pomohou vám. Vy si díky nim užijete noční oblohu, kterou v České republice neuvidíte ani za městem.

Je to fakt jak těžká závodní trasa. Jak se prudce stmívá, orientuju se už jen podle světlého pruhu na obzoru, který je evidentně jasnou oblohou, neboť tam svítí Měsíc. Jenomže zkuste dohnat jasno podle oblohy nasvícené Měsícem, když Měsíc je pomalu užírán zemským stínem a jas Jeho Veličenstva slábne.

(ukázka z cestopisu Dobytí jižního hvězdnatého ráje)

Bonusy pro čtenáře

Aby byl cestopis zajímavější a vy jste si mohli lépe představit daleká místa, přidal autor několik vlastních fotografií. A to není všechno! K astronomickým úkazům přidal Petr Horálek i jejich naučné popisy. Takže u vyprávění a prožívání astronomických jevů se neztratíte. Vše je do detailů vysvětleno.

Navíc se dozvíte, jaké to je vydělávat si sběrem v sadech a šetřit si na návrat do ráje, co všechno toto úsilí obnáší a jak vypadají města nejen na Cookových ostrovech, ale také na Novém Zélandě. K tomu všemu zjistíte, že existují i slušní lidé, kteří pomohou, aniž by za to něco žádali. Stačí jim úsměv, radost a poděkování.

Než dorazíte do vysněného cíle, vydáte se i na Everest.

Než dorazíte do vysněného cíle, vydáte se i na Everest.

Rádi se díváte na východ či západ Slunce, pozorujete hvězdy nebo jen přemýšlíte o tom, jak to vypadá někde na ostrově? Sníte o pohledu na tmavé nebe, kde svítí hvězdy, objevují se mračna a Mléčná dráha? V tom případě je tato kniha přesně pro vás. Díky astronomovi a cestovateli Petrovi Horálkovi se dostanete i do takových míst, jako je jižní hvězdnatý ráj. Stejně jako já.

dobyti_jizniho_hvezdnateho_raje

Dobytí jižního hvězdnatého ráje

Autor: Petr Horálek

Nakladatelství: CPRESS

Počet stran: 255; Cena:  369 Kč

Žánr: Cestopisné monografie

Více informací najdete na webových stránkách distributora

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Zdroj ostatních fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář