Jak využít svůj nevyužitý čas

Osobní rozvoj / 8.12.2016

Aneb co dělat, když máte týdně třicet hodin volného času.

Podle amerických sociologů máte jako průměrný pracující člověk třicet hodin volného času týdně. Teď jste se pravděpodobně k předchozí větě vrátili a s nedůvěřivým výrazem jste si ji museli znovu přečíst. Třicet hodin týdně? Že jste si toho ještě nevšimli. Asi každý z nás totiž občas razí krédo, že zásadně nestíhá.

Čtyři hodiny volna denně

Je tomu skutečně tak. Americký sociolog John Robinson se dlouhodobě zabýval sběrem a studiem diářů a dokázal z jejich údajů spočítat, že průměrně odpracujeme čtyřicet až padesát hodin a naspíme padesát až šedesát hodin týdně. K tomu přidal nějaké hodiny, které strávíme péčí o sebe, o domácnost či o naše blízké, a vyšlo mu, že každý by měl mít volných třicet hodin týdně. To jsou zhruba čtyři hodiny denně. Takže můžete rovnou zapomenout na výmluvy, proč jste se třeba stále ještě nepřihlásili na kurzy mandarínštiny.

Rozkouskovaný čas

Realita je ovšem zcela jiná. Těch třicet hodin týdně neobdržíme v úhledné zásilce a nemůžeme si je užít pěkně najednou. Robinson tím volnem totiž myslel součet všech minut v našem týdnu, kdy nepracujeme, nestudujeme či nepečujeme o domácí krb. Takže čtvrtinu svého týdenního volna klidně strávíme například na zastávce při čekání na tramvaj, než přijede výtah nebo než nám v hospodě přinesou pivo.

Začínám mít pocit, že je můj čas strašně nevyužitý. Jako kdyby se každý den rozpadal na malinkaté kousíčky, které dohromady netvoří žádný rozumný celek. Pár minut čekání sem, pár minut civění do prázdna tam. Jenže jak ty volné chvíle smysluplně naplnit? A aby čtenář správně rozuměl: tím „smysluplně“ neznamená jen to, že budeme o něco více odpovídat na pracovní emaily a telefonáty a snažit se konverzovat se šéfem při čekání na výtah.

Jen tak si s někým popovídat

Snažila jsem se vymyslet pár zajímavých tipů a nápadů, jak tedy s tím třicetihodinovým volnem naložit, aby nás to bavilo, ale zároveň nějak duševně nebo i fyzicky obohatilo. Když chodíte každý den ráno do školy nebo do práce pořád tou stejnou cestou a okolí už máte značně okoukané, zkuste si s sebou na cestu vzít malý slovníček nějakého cizího jazyka, který se už značnou dobu snažíte začít učit. Nebo než se vám doma uvaří voda na těstoviny, zkuste si třeba jen tak popovídat se svým nejbližším, který je zrovna s vámi. Anebo můžete zapřemýšlet a vybrat pro něj nějaký dárek k narozeninám.

čas plánování

Během čekání na autobus nemusíte jen koukat do telefonu, zkuste raději vymyslet, co budete o podnikat o víkendu. Zdroj fotografie: pexels.com

Mně osobně například během otravného čekání ve frontě na poště pomáhá vymýšlet, kam třeba pojedu o prázdninách, anebo jen co podniknu o víkendu. Pro zaplnění volné chvíle a potrénování fantazie je příjemné vymýšlet si v hlavě nějaký příběh.

Je toho zkrátka dost, čím se dá těch volných třicet hodin týdně vyplnit. Je jedno, jestli třeba píšete v metru poezii nebo jen prostě vymýšlíte, co si uvaříte. Nejdůležitější zkrátka je, abyste si vždy pořádně uvědomili, že právě ty volné minuty z třicetihodinového balíčku jsou jen a jen vaše a snažili se je co nejvíce využít.

Autorka se inspirovala z webových stránek: stastnyblog.cz

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Adéla Paruchová

Adéla Paruchová

Zanechte komentář