Když to analfabetka umí dobře s čísly

Literatura / 2.12.2016

Netradiční příběh o černošské vynašečce latrín s geniální myslí představuje další světový knižní titul, který svým břitkým humorem strhává zástupy čtenářů.

Jonas Jonasson

Jonas Jonasson je švédský spisovatel a novinář, který se narodil roku 1961 ve Växjö. Pracoval jako producent švédské televize, potom však začal trpět bolestmi zad a syndromem vyhoření. Během léčby změnil životní styl, přestěhoval se a rozhodl se dokončit svůj román o staříkovi. Mezi jeho známá díla patří romány Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel; Analfabetka, která uměla počítat a Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel).

Dokonalý pokrm na talíři

Švédský autor Jonas Jonasson se doslova vyžívá ve vymýšlení příběhů plných nesmyslných paradoxů a absurdně komických situací, které ovšem v konečném důsledku dávají dokonalý smysl. Nehodlá čtenáři okatě naservírovat jednu prvoplánově zábavnou nebo naopak mravně naučnou knihu, avšak na talíři se stejně objeví jak ostrý humor, tak příloha ve formě hořké politické reality se špetkou sladkého překvapujícího vyvrcholení navíc. Věřte tomu, že takovému mišmaši brzy přijdete na chuť, protože kombinace chutí je naprosto vyvážená.

fotka3

Objevte kouzlo osobitého humoru na řádcích jednoho švédského hitu.

Analfabetka, nebo „alfabetka“?

Výjimkou není ani autorova druhá kniha, jež nese název Analfabetka, která uměla počítat. Vypráví o životě černošské dívky Nombeko, která začala ve svých pěti letech pracovat jako vynašečka latrín v jihoafrickém Johannesburgu. Práce to nebyla zrovna lákavá, nicméně okolnosti způsobily, že Nombeko vítr zavál právě k něčemu takovému. Jelikož pak jako desetiletá osiřela, budoucnost skutečně nevypadala příliš růžově. Z logického hlediska nikdo nepředpokládal, že zaměstnankyně vykonávající zmíněný druh práce by snad mohla být inteligentní bytostí – tudíž je zkrátka a dobře označena za analfabetku, s jejíž mozkovou činností se přílišně nepočítá. Onen „rozumový úsudek“ by však od pravdy nemohl být dál.

fotka2

Knižní titul, který rozhodně stojí za přečtení.

Zkušenosti z továrny

Nombeko to totiž zatraceně pálí a s rychlostí výpočtů předběhne kteroukoli kalkulačku. Samotný osud jí připravil i světlé chvilky – chytrá černoška se šťastnou náhodou dostane k velkému balíku peněz, lépe řečeno k pár slušným diamantům. Nombeko nemá na radost moc času, zakrátko se opět stane podřadným zaměstnancem. To je tak, když černošku srazí autem opilý inženýr s konexemi a zafunguje byrokracie spolu s oslňujícím soudním procesem. Výsledek? Dobrá tedy, slečna si onen přestupek, že inženýrovi vlezla do cesty, odpracuje u něj v továrně. Tak se tedy stalo, že Nombeko věčně zachraňovala kůži natvrdlému inženýrovi, který by bez ní nevyřešil absolutně nic. Zmíněný detail vnesl do Nombečina života zásadní převrat – jednoho dne to dopracovala až do té fáze, kdy s sebou tahá po Švédsku přebytečnou bombu, kterou nikdo nechce a která se k ní dostala naprostým omylem.

Přišla na svět před patnácti lety a jedním dnem v plechové chatrči největšího jihoafrického slumu. Pocházela z prostředí plného chlastu, ředidla a prášků, dalo se proto předpokládat, že poměrně mladá skape v bahně mezi latrínami. Jenže Nombeko se svému osudu vzepřela a poprvé nadobro opustila svou chatrč. Moc daleko se ovšem nedostala. V centru Johannesburgu skončila pod koly nablýskaného opelu. ‚To je všechno?‘ stihlo jí blesknout hlavou, než ztratila vědomí. Všechno to rozhodně nebylo.

fotka1

Zdání někdy lehce klame – analfabetka zdaleka nebyla tím, kým se na první pohled zdála být.

Neexistující dvojče

V severské zemi se rovněž seznámí s prapodivnou bratrskou dvojicí – Holgerem a Holgerem. Ne, skutečně se nejedná o chybu. Otec obou bratrů byl pouze zarytým republikánem, který neočekával narození dvou potomků – a jelikož se děti po porodu nechtěně pomíchaly, bylo jednodušší mít Holgery dva. Jako velice výhodné se jevilo zapsat do matriky pouze jednoho ze synů – o tom druhém se svět vůbec nemusí dozvědět, a otec tak může věnovat více času střídavému vštěpování svých politických názorů oběma synům. Kromě jména bratři neměli společného nic. Zatímco Holger I šel cílevědomě ve stopách svého otce s heslem „Pryč s monarchií!“, Holger II brzy pochopil, že jeho otec to v hlavě nemá tak úplně v pořádku. Jistě chápete, že taková dvojička spolu s přítelkyní Holgera I toužící jen po anarchii snadno přetvořila Nombečin život v ještě větší zmatek. Jedna černošská „analfabetka“, zatvrzelý republikán, anarchistka a neexistující dvojče mají jediný cíl – zbavit se obří krabice s bombou, jež jim značně komplikuje život.

Součástí Ingmarova lstivého plánu bylo, aby se Holgerovi hned od narození dostalo republikánské výchovy. Na stěnu dětského pokojíčku tak vedle sebe zavěsil oslavné portréty Charlese de Gaulla a Franklina D. Roosevelta, aniž by bral v potaz fakt, že se oba pánové nemohli vystát.

Co se nedá spočítat

Stále máte pocit, že váš život je plný neřešitelných situacíproblém potkáváte na každém rohu? Zkuste si přiznat, že i neštěstí je relativní. Co možná více – že ne každé neštěstí musí zákonitě skončit katastrofou. I z obtížných skutečností se dá občas ladně vybruslit. Analfabetka by vám o tom pověděla své, snad by vám i vypočítala pravděpodobnost zdárného konce. Sama se díky píli a selskému rozumu dostala inteligenčně daleko výše, než by se očekávalo od africké vynašečky latrín. Příhoda s bombou sice byla velice nemilá, avšak i ona ji posunula v životě dál, o kousek vpřed k nečekaným zítřkům slibujícím nevšední budoucnost. Právě fakt neočekávanosti, ať už jakkoli obtížné, zůstává věčně neoceněn. Přiznejme si – za daleko horší než komplikované lapálie bychom považovali monotónní dny, jejichž vývoj je nám vždy dopředu dobře znám.

Analfabetka, která uměla počítatdsc_0189

Autor: Jonas Jonasson

Nakladatelství: Pantheon

Rok vydání: 2013

Počet stran: 413

Překlad: Luisa Robovská

Zdroj fotografií: Lenka Lahnerová, Generace 21

0 88 100 1
88%
Average Rating

Analfabetka, která uměla počítat

Nevšední román o jedné analfabetce, která ve skutečnosti analfabetkou zdaleka nebyla, pro vás připravil příjemné čtení humorných řádků.

  • 88%

Štítky

Lenka Lahnerová

Zanechte komentář