OHLÉDNUTÍ ZA 19. FFF: Románky ostrovní, lázeňské a vězeňské

Film / 3.12.2016

Frankofonní radovánky opět přišly na konci listopadu. A jaké byly tentokrát?

Praha, Brno, Ostrava a České Budějovice už za sebou mají oficiální zakončení 19. ročníku stále rostoucího Festivalu francouzských filmů. Výběr promítaných snímků a doprovodných akcí opět nezklamal. Pojďme si připomenout ty, které nás zaujaly nejvíce.

Kameny bolesti

mal-de-pierres_5594763

Gabrielle (Marion Cotillard) je provdána za Josého (Àlex Brendemühl), ale pro kterého z nich je to větší tragédie? Zdroj: Mirius Film Distribution

MAL DE PIERRES

drama

Francie, 2016, 116 min

Režie: Nicole Garcia

Předloha: Milena Agus

Hrají: Marion Cotillard, Louis Garrel, Àlex Brendemühl a další

V malé vesnici na jihu Francie všichni vědí, že je Gabrielle (Marion Cotillard) nemocná. Místní učitel odolává jejím sexuálním návrhům, dělníci si utahují z její exhibicionistických výstupů, katalánský imigrant José (Àlex Brendemühl) v ní ale nejspíš našel opravdové zalíbení. Gabriellina matka se rozhodne jednat a svou dceru za Katalánce provdat. Ať si s ní dělá starosti pro změnu někdo jiný.

Gabrielle Josému dopředu řekne, že ho nikdy nebude milovat, ani s ním nehodlá spát. A José vytrvá. Postaví Gabrielle dům u moře a uklidí se stranou. Jejich paralelní způsob života změní až Gabriellina cesta do lázní a setkání s umírajícím Andrém (Louis Garrel).

Pro diváka, který nemá přílišnou zkušenost s francouzským filmem, budou Kameny bolesti příliš vleklé. Dějová linka není dostatečně komplikovaná na to, aby plně využila dvě hodiny stopáže. Místo toho se dlouhé scény věnují studii dvojice tragických charakterů – stoického Brendemühla a už zákonitě excelující Cotillard. A pokud je psychologie postav zrovna váš šálek čaje, nebude připraveni o zážitek.

Hodnocení: 60 %

Film má českou premiéru 1. prosince.


Červená želva

červená želva

Zdroj: Aerofilms

LA TORTUE ROUGE

animované fantasy

Francie/Japonsko, 2016, 80 min

Režie: Michaël Dudok de Wit

Těžko si jde v současné době představit filmový zážitek bez dialogu. Slova dotvářejí atmosféru, charakterizují postavy a v jisté míře ovlivňují divákovy emoce. Často ale může být další úroveň obsahu spíše na překážku. Tvůrci animovaného snímku Červená želva se proto rozhodli jít cestou ticha – až na pár nezbytných citoslovcí, která tradičně doprovázejí lidskou činnost.

Příběh o trosečníkovi, který svádí souboj s velkou červenou želvou, se tak jistým způsobem stává univerzálnější. Beze slov a strachu z toho, co by se v jejich překladu mohlo ztratit, vyprávění porozumí diváci bez rozdílu kultury i jazyka. Zároveň se přitom otvírá prostor osobitým interpretacím: je červená želva přeludem nebo společníkem hrdiny na jeho cestě životem?

S oproštěním divákovy pozornosti od sledování promluv jednotlivých postav vzniká větší motivace k bližšímu soustředění se na zbylé audiovizuální prvky – instrumentální hudbu (konkrétně i třeba Leoše Janáčka) či detaily animace (lámání se vln oceánu, mizící lidské stopy v písku, pohyb přátelského kroužku krabů). Ve výsledku toho Červená želva řekne na němý snímek překvapivě mnoho.

Hodnocení: 80 %

Červená želva bude uvedená do kin 1. prosince.


Zničeni láskou

zničeni láskou

Taková normální romance na pracovišti… Zdroj: Mirius Film Distribution

ÉPERDUMENT

drama

Francie, 2016, 110 min

Režie: Pierre Godeau

Hrají: Guillaume Gallienne, Adèle Exarchopoulos a další

Některé příběhy vycházejí i z té nejprostší situace. V případě Zničeni láskou jde o osudové setkání Jeana (Guillaume Gallienne), na pohled spokojeného otce od rodiny, a mladé Anny (Adèle Exarchopoulos). A jak název napovídá, snímek sleduje vývoj jejich lásky, od prvotního jiskření až po následky spojené s jejich vztahem. Jean je totiž ředitel ženské věznice a Anna jeho nejnovější trestankyní.

Snímek by dokázal stát na výkonu Adèle Exarchopoulos, která je po Životu s Adele konečně zase vidět v českých kinech. Jako jeden z těch vzácných případů filmů, od kterých si netroufáte dopředu příliš očekávat, vás ale jen dál a dál překvapuje a těší.

Příběh, jenž by někomu mohl připadat předpověditelný, si totiž nedovoluje dělat chyby jinde. Jeho humor vždy uhodí na správnou strunu, jeho protagonisté si mezi sebou udržují skvělou chemii a celé je to – i přes tu vězeňskou atmosféru – docela sexy.

Hodnocení: 70 %

Zničeni láskou jde do kin 29. prosince.

Zdroj videí: YouTube

Zdroj hlavní fotografie: oficiální web FFF

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář