Návštěva Lidic nemusí být smutná

Cestování / 14.12.2016

Lidický památník se běžně pojí se svou smutnou historií, pokud se ale po rozlehlém parku půjdete projít dnes, smutnit nebudete.

Když se řekne „Lidice„, jen málokomu to vykouzlí úsměv na tváři. Každý, kdo zná historii, ví aspoň přibližně, že se v červnu roku 1942 stala tato vesnička ve Středočeském kraji terčem pomstychtivého útoku nacistů v období takzvané Heydrichiády. Na tyto tragické události se v Lidicích nezapomíná, přesto jejich návštěva skličující rozhodně není.

Smutný příběh Lidic

Poměrně velká vesnice kousek za Buštěhradem a nedaleko Kladna přežívala druhou světovou válku jako každá jiná. To až do června 1942, kdy po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a jeho následném úmrtí hledali nacističtí pohlaváři jakoukoli stopu, která by je zavedla k možným viníkům. Nešťastnou náhodou se jeden neurčitý dopis mladého muže dostal do rukou opatrného ředitele ve slánské firmě a ten ze strachu předal psaní dál.

Tabulek připomínajících lidickou historii zde najdete plno.

Tabulek připomínajících lidickou historii zde najdete plno.

Nepsalo se zde nic konkrétního, stačilo to však jako ospravedlnění hrůzného činu, který se okupující armáda rozhodla vykonat. Během odpoledne obklopily vojenské jednotky Lidice, občanům sebraly majetek a roztřídily je na muže, ženy a děti. Všechny čekal strašný konec.

Muži byli shromážděni ve sklepení statku, odkud postupně vycházeli, řadili se u zdi a byli hromadně stříleni a jejich mrtvá těla byla nakonec spálena spolu s vesnicí. Ženy s dětmi na rozsudek vyčkávaly v tělocvičně kladenského gymnázia, ženy byly následně převezeny do koncentračních táborů (Lublin, Osvětim, Ravensbrück) a většinu dětí usmrtil plyn. Požár, který pohřbil vesnici, přežila jen stará hrušeň u potoka.

Současné Lidice

Mnozí si myslí, že Lidice už neexistují. Vesnice nesoucí stejný název se však rozléhá na návrší hned u plání, kde kdysi stála původní obec. Nové Lidice jsou plny veselých domků, prorostlé stromy, ale bezesporu jim dominuje velká Lidická galerie.

Sousoší věnované dětským obětem války stvořila v šedesátých letech Marie Uchytilová.

Sousoší věnované dětským obětem války stvořila v šedesátých letech Marie Uchytilová.

Samotný Památník Lidice má několik částí. V rozlehlém parku, hned za růžovým sadem, stojí památníkmuzeum, kde se můžete dozvědět vše o historii Lidic. Kousek od Památníku hledí do prázdna sochy lidických dětí, pomník věnovaný dětským obětem války. Sousoší ztvárnila Marie Uchytilová.

Když přejdete přes potok, vstoupíte zároveň na území původních Lidic. V trávě uvidíte pozůstatky půdorysů kostela a některých domů, prohlédnout si také můžete hrušeň, která byla prohlášena za památný strom. Na samém konci cesty se otvírají vrátka na hřbitov, ten však není určen široké veřejnosti.

Kudy se vydat do Lidic

Po dálnici D7 a silnici 61 se sem z Prahy dostanete za necelou půlhodinku.
Nejjednodušší způsob cestování do Lidic je autem, železniční trať tudy nevede. Jezdí sem však i pravidelná autobusová linka na trase Kladno – Praha Zličín.

Lidický park je příjemným místem na procházku.

Lidický park je příjemným místem na procházku.

Bezesporu nejlepší je vyrazit do Lidic v červnu, kdy růžový sad nádherně kvete, pěknou procházku si však můžete udělat za každého počasí.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentářVaše názory

  • Aleš Otava

    Vlasti, jsi fantastická, krásný článek 🙂