Odvážné, neotřelé, módní. Přehlídka kolekce Jewel

Design / 7.12.2016

Autor:

Mladý designér a návrhář Dominik Navrátil letos představil další kolekci, abstraktní móda zaujala nejvíce.

Módní přehlídka se konala v Hradci Králové v prostorách budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové, které je díky své jedinečné architektuře a designu národní kulturní památkou. Líbilo se mi, že jak pozvánka, tak lístky a program na tento design z první poloviny minulého století reagovaly. Podobně i upoutávky a logo přehlídky.

dominik_navratilDominik Navrátil

Dominik Navrátil (18) je mladý sebevědomý designér, který se zabývá navrhováním oděvů. Na střední uměleckoprůmyslové škole v Hradci Králové studuje obor Průmyslový design. Při navrhování svých oděvů používá netradiční křivky, velké rozparky a průsvitné látky. Využívá především ne příliš běžných materiálů, které se snaží zajímavě kombinovat. Má za sebou už třetí módní přehlídku.

K samotné přehlídce

Nevím, jak jinak to napsat, ale byla okouzlující. Za každým kusem látky, za každým střihem a protáhnutím nitky jehlou je obrovský kus práce, který byl vidět. A to je pro mě zásadní. Přítmí a tajemná atmosféra sálu, spolu s bodovým osvětlením čtvercového mola, dala vyniknout každému záhybu látky. Přesně tak, jak to má být.

jewel, móda, dominik navrátil

jewel, móda, dominik navrátil

Zpátky do minulosti

Už v loňském roce nám Dominik představil materiál, ze kterého se šaty běžně nešijí, tedy z netkané textilie. U tohoto materiálu zůstal a dál s ním pracoval, tentokrát v černé podobě. V tomto případě si tedy dovolím srovnávat. Loni se Dominik prezentoval odvážným pojetím šatů, které byly téměř průhledné. V kolekci jich bylo celkem jedenáct, a ačkoli byla TENDERNESS jeho první kolekce, měla velký úspěch.

Přečtěte si také rozhovor s Dominikem: Pořád koukám kolem sebe, to je má inspirace, říká mladý český designér

jewel, móda, dominik navrátil

Jewel

Teď ke kolekci Jewel. Abstraktní móda z černé netkané textilie už oděv připomínala více, nemyslím si ale, že by to byl hlavní záměr. Co jím ale mohlo být: vytvoření přísných ostrých linií a až geometrických záhybů, které se při chůzi modelek prohýbaly, ale pořád měly podobný tvar. Dalo by se říci, že Dominik převedl ženské tělo a jeho ladné křivky do kubistické formy.

jewel, móda, dominik navrátil

Další část přehlídky

To ovšem nebylo zdaleka všechno, co jste na přehlídce mohli vidět. Po abstraktní módě následovala ta běžně nositelná. Tedy taková, kterou si slečna vezme tehdy, aby upoutala pozornost, a aby byla na chvíli malým středem vesmíru mezi konfekcí.

Podobně by se dalo uvažovat i o Dominikově Couture modelech. Jen s tím rozdílem, že tady spadne všem brada až na zem a ostatní budou závidět a pukat. Tentokrát se to ale neodehraje na ulici nebo v kavárně, ale na plese.

Na závěrečném defilé si Dominik vysloužil potlesk vestoje, a to opravdu právem.

jewel, móda, dominik navrátil

Hodnocení

Mně osobně nejvíce upoutala móda abstraktní, především proto, že se jedná spíše o umění, o design a autorskou tvorbu, než-li o módu jako takovou. Z té se mi nejvíce líbily večerní róby, které by jistě okouzlily nejednoho muže a přiměly závidět nejednu ženu.

jewel, móda, dominik navrátil

Rozhovor s Dominikem Navrátilem

Jak bys popsal svoji kolekci? 

Ženská, odvážná, nositelná. Inspirací pro letošní kolekci Jewel byla žena, ženské křivky a krása. Každý z modelů měl poukázat na ženskost a ženu prezentovat. Většina modelů v sobě skrývala určitou dávku odvážnosti. Důkazem toho jsou šaty s vyšívaným živůtkem nebo vysoký rozparek sukně. Kolekce Jewel je i přesto nositelná. Některé šaty, hlavně společenské, jsou už zamluveny.

 V čem vidíš největší posun oproti loňsku?

Oproti loňskému roku byla přehlídka už více profesionální. Byl o ni opravdu zájem díky dobré propagaci a sponzorům. Důkazem toho byl vyprodaný sál.

Jaké šaty jsou tvé nejoblíbenější?

Moje nejoblíbenější šaty jsou právě šaty s vyšívaným živůtkem. Ty opravdu dokazují ženskost a sebevědomost ženy, která si je oblékne. Byly to také nejnáročnější šaty, které jsem dělal, šlo o titěrnou práci s tisíci korálků.

jewel, móda, dominik navrátil

Máš už nějaké plány na příště?

Představu na příští rok už mám zcela jasnou. Bude opět něco trochu jiného. Pár modelů už je navržených. Bohužel čtenářům zatím neprozradím, na co se mohou těšit. (smích)

Plánuješ i pánskou kolekci?

Pánskou módu určitě také zařadím do některé z kolekcí. Bohužel u pánské módy se nedá tolik experimentovat jako u dámské. Prozatím nevím, do které bude zařazena.

Kde získáváš tolik energie, abys stíhal školu i navrhovat?

Musím přiznat, že občas mi energie docela chybí. Když už se to stane, tak mi ji zpět vrátí motivace a cílevědomost něco dokázat. Velkou motivací jsou pro mne přehlídky a tvorba velmi úspěšné a světoznámé návrhářky Blanky Matragi. Letos jsem byl na její velkolepé přehlídce v Obecním domě, kterou konala ke svému 35. výročí tvorby, což je obdivuhodné. Vracel jsem se z ní tak nabitý energií, která mi vystačí ještě na hodně dlouho. (smích)

Zdroj všech fotografií: Dominik Navrátil

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář