Anděl Páně 2: Jeden den v roce to jde

Film / 29.11.2016

Autor:

Do kin přichází pokračování vánoční komedie Anděl Páně. A ač to možná nikdo nečekal, je to větší legrace než minule.

Anděl Páně 2

pohádka

Česko, 2016, 90 min.

Režie: Jiří Strach

Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Bolek Polívka, Jiří Bartoška a další

Režisér Jiří Strach měl podle svých slov velký strach. S pohádkou Anděl Páně se mu před jedenácti lety podařilo něco, co se novodobým pohádkám zpravidla nestává. Vytvořil z ní kult. Kult, který nebyl určen pouze pro dětské diváky, ale také pro dospělé. Zkrátka milá podívaná pro celou rodinu, jejíž kvalitu podtrhoval ansámbl předních českých herců. Pokoušet se o něco podobného podruhé byl risk.

Tvůrčí dvojice Jiří Strach a Marek Epstein, kteří za oběma příběhy anděla Petronela a čerta Uriáše stojí, se pokračování dlouho bránila. Scenárista Epstein je velkým nepřítelem „dvojek“ a logicky se obával, že druhý díl by nedokázal přijít s něčím originálním. To se ale nakonec podařilo a Ivan Trojan s Jiřím Dvořákem mohli sestoupit na zem po druhé.

V pravé podobě

Tentokrát se budou muset hrdinové obejít bez převleků a sestoupit ve své andělské a ďábelské podobě. Režisér byl zprvu proti, protože trval na tom, že„v tom je právě ten vtip“. Že nejsou hrdinové rozpoznatelní od lidí. Jenže pak došli autoři k prozření – jeden den v roce to jde i bez převleků.

andel-pane-2_cerna_20151216_c88t2007

Během mikulášovského koledování nejsou Petronel a Uriáš nijak nápadní, takže tentokrát bez převleků.

Příběh druhého Anděla Páně se, vyjma úvodní sekvence v nebi, odehrává v rámci jednoho dne. A není to den ledajaký. Petronel s Uriášem jsou nuceni navštívit zemi právě v předvečer svátku svatého Mikuláše, kdy se ulice hemží nebeskými a pekelnými stvořeními. Jednoho anděla a čerta navíc si nikdo nevšimne.

Na zem je dvojice nebeských raubířů poslána, jak jinak, za trest. Kvůli jejich věčnému hašteření se jim tentokrát podaří ztratit jablko ze stromu poznání. Propadne se mraky rovnou dolů mezi smrtelníky. A naši hrdinové mají 24 hodin na to, aby ho dostali zpět. Jinak je čeká strašlivá boží msta. Od začátku obtížný úkol se postupně ukazuje jako nesplnitelný. Kouzelné jablko totiž není na zemi samo. A od ostatních je k nerozeznání.

Stále je to pohádka – a to je dobře

Bolek Polívka jako zlý krejčí je vyloženě sympaťák.

Bolek Polívka jako zlý krejčí je vyloženě sympaťák.

Na pozadí nebeských hříšníků napravujících svou chybu se odehrává klasický, ale vyvážený pohádkový příběh. Krásná vdova Magdalena (Vica Kerekes) musí tvrdě pracovat, aby stěží uživila sebe a svou malou dceru Anežku (Anna Čtvrníčková). Mistr krejčí Košťál (Bolek Polívka), v jehož dílně šije šaty, je zlý nerudný stařec, který vykořisťuje své zaměstnance. Pro Magdalenu má ale slabost. Vzhledem k tomu, že ona ho odmítá, jí to ale působí více problémů než užitku. Její dcerka Anežka tráví spoustu času sama, protože nemá příliš přátel a Magdalena stále pracuje. Když na Anežku při procházce zasněženou ulicí spadne z nebe jablko, byl by v tom čert (a anděl), aby se nespustil kolotoč neočekávaných událostí.

Jiří Strach určitě nebyl jediný, kdo se obával neúspěchu druhého dílu. I já sám jsem k němu choval zprvu nedůvěru, právě z toho důvodu, že je téma vyčerpáno a podruhé se zkrátka to samé natáčet nedá (což by si měl uvědomit nejeden tvůrce „dvojek“).

Nebeské uvedení do děje mě mých obav nezbavilo. Neustálé upozorňování na fakt, že herci hrají své svaté jmenovce, rychle otráví. Podobně také klení a odvolávání se k nebeským svátostem, které na něj okamžitě zareagují, protože stojí přímo za vámi (nebo před vámi), působilo prvoplánově. Tyhle detaily ale zmizí spolu s hereckým koncertem Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka.

Hlavní duo funguje a má na čem stavět

bg-header-e1476280261906

V nebi se sešla spousta známých hereckých tváří.

Chemie mezi oběma herci funguje i po jedenácti letech. Trojan jako anděl Petronel, věčný nebeský smolař, který čeká tisíce let na povýšení a stále dělá nezáviděníhodnou práci. Dvořák jako čert Uriáš, Petronelův pokušitel, který vždy využije andělovu nespokojenost s jeho postavením v nebi. Obzvlášť Dvořák svým pekelníkem zaujme, protože Uriáš se chová přesně tak, jak by se čert chovat měl. Není zlý, není strašlivý, je to svůdce. Což se projeví obzvlášť tehdy, když mezi oba přátele v jejich honbě za záchranou jablka vstoupí žena.

Z vedlejších postav stojí za zmínku minimálně krejčí Košťál v podání Bolka Polívky, kterého od začátku nenávidíte. A přestože víte, že si ho nakonec Uriáš do pekla vezme, neuvěřitelně vás štve, že to neudělá okamžitě. Což je vlastně asi jediný větší problém filmu. Je předvídatelný. Od pohádky pro děti nemůžeme čekat sofistikované dějové zvraty, nicméně závěr příběhu Magdaleny s Anežkou je klišé. Naštěstí to není úplný závěr. Po něm se podíváme ještě do nebe, díky čemu pak sledujeme závěrečné titulky s úsměvem na rtech.

Film je nabitý nejlepšími českými herci, a to i ve vedlejších až banálních rolích, proto se dalo očekávat, že bude mít úspěch (minimálně přitáhne lidi do kin). Velmi dobrá je ale také jeho vizuální stránka. Česká krajina je krásná a krumlovské uličky nepřekonatelné. Velmi obstojné jsou také efekty. Není jich mnoho, což je dobře, a ty, co se objeví, nepůsobí rozpačitě. Scény, kdy Petronel s Uriášem straší zlobivé dítě, jsem se vyloženě „bál“. V tom smyslu, že bude působit trapně. Díky Dvořákově charismatu a správně decentním efektům je ale velmi povedená. Vtipná a zároveň po čertech dobrá.

Zdroj fotografií: Falcon, zdroj náhledové fotografie: ckrumlov.info

Zdroj videa: YouTube

0 75 100 1
75%
Average Rating

Anděl Páně 2

Anděl Páně 2 je více než důstojné pokračování dnes již kultovního prvního dílu. Objevují se názory, že je v některých ohledech dokonce lepší. Já bych se srovnání vyhnul. Pohádka se ale určitě stane trhákem letošních Vánoc. A bezpochyby ji budeme po boku ostatních klasik vídat v rámci vánočních svátků dalších deset let

 • Příběh
  70%
 • Herecké výkony
  80%
 • Scénář
  75%

Zanechte komentářVaše názory

 • Vlasta Řenčová

  Sama za sebe jsem na tuhle pohádku opravdu zvědavá!
  Pěkná recenze. 🙂