Když móda pomáhá: Metráž dává práci ženám, které měly v životě méně štěstí než vy

Krása a móda / 22.11.2016

Hezká, česká, ručně vyráběná a pomáhající. Taková je móda, která vzniká v nenápadné pražské dílničce.

„Každá si pracujeme na tom svém. Společnost mám ráda a nic mi tady nechybí,“ říká paní Ivanka, zatímco se jí pod rukama rýsuje originální módní ozdoba. Dílna Metráž brzy oslaví třetí rok svého fungování. Vznikají tady šperky, ozdoby, oblečení a další designové kousky. Od pracovišť s podobným zaměřením se ale Metráž v zásadní věci liší – módu tu vyrábí pracovnice, které ohrožuje chudoba, bezdomovectví a sociální tíseň.

Udělat něco navíc

Za nápadem vytvořit útočiště, kde si pomocí rukodělných činností budou moci ženy přivydělat, stojí dramaterapeutka Kateřina Jungová a návrhářka Lucie Kutálková, která provozuje módní značku Leeda. Později se k oběma přidala ještě Kristýna Ciprová, nyní nepostradatelná součást týmu.

Metráž

Kateřina Jungová (vlevo) a Kristýna Ciprová (vpravo) diskutují u „metrážní výrobní linky“

„S touhle cílovou skupinou lidí jsem pracovala už dříve. Všimla jsem si přitom, že jsou tu holky v menšině a že s nimi kluci ošklivě zachází. Často je různě zneužívají. A to platí i pro starší seniorky, které kvůli životní situaci žijí v pro ně dost nevýhodných vztazích. Řekla jsem si proto, že bych pro ně ráda udělala něco navíc. Chtěla jsem jim zajistit nějaký bezpečný prostor, který by byl jen pro ně a zároveň by byl spojený s nějakou tvořivou činností,“ říká usměvavá Kateřina Jungová. „S Lucií se známe dlouho, sama se už v něčem podobném angažovala, a řekla, že se mnou bude ráda spolupracovat“ dodává.

Peníze až za prodaný kus

Výrobkyně do Metráže chodí většinou na doporučení, probíhají ale i nábory. Příchozí v Metráži čeká příjemné prostředí i přátelský kolektiv. Podle zakladatelek projektu se ale stane, že některé ženy přijdou pouze jednou a víckrát se neukáží. Peníze za práci v dílně se totiž nevyplácí ihned, za pouhou přítomnost, ale až poté, co se daný výrobek prodá. „Některé si myslely, že dostanou peníze hned. Ale takhle to tady nefunguje. Zkrátka vždy jednou měsíčně, jako ve fabrice,“ dodává paní Jinka, další ze stálých zaměstnankyň Metráže. Přirovnáním k fabrice rozesměje osazenstvo celé malé dílničky.

Od klasické textilní továrny by se Metráž totiž nemohla lišit víc. V malé útulné místnosti sedí pracovnice kolem jednoho stolu, na kterém právě v konvici vychládá čaj, panuje tu tichá soustředěná atmosféra. Kolem se kupí úhledně srovnané organizéry, přihrádky a bedny s materiály a textiliemi, které ve velkých dílnách vyhodily jako nepoužitelné zbytky – v Metráži z nich ale dokáží vyrobit hezké módní doplňky.

Výrobky v Metráži vznikají "u jednoho stolu"

Výrobky v Metráži vznikají „u jednoho stolu“ a v přátelské atmosféře

Místo diktátu dohoda

Pracovní náplň není předmětem nějakého striktního diktátu, ale spíše vzájemné dohody. Pracovnice se podílí na vzniku společné kolekce, prostor ale mají i pro vlastní volnou tvorbu. S dodržování nastavených pravidel prý problém není, a to i díky pravidelným supervizím, kde je možné veškeré organizační záležitosti v klidu probrat.

Určitý domluvený řád si pochvaluje i paní Ivanka. Zmiňuje ale, že ženy bez domova na pevný pracovní režim nebývají zvyklé. „Já jsem tady od úterý do čtvrtka a to mi vyhovuje. Vím, co ten měsíc musím všechno udělat. Když třeba někdy přijít nemohu, předem si to domluvím jinak. Ale pracovní i časová náplň je daná. A to je dobré,“ dodává.

Pomoct můžete i vy

Metráž dokáže využít i malé zbytky textilií, které jinde vyhazují

Metráž dokáže využít i malé zbytky textilií, které jinde vyhazují

Své výrobky Metráž distribuuje v některých pražských obchodech (100CLASS concept store) nebo v rámci příležitostných prodejů – třeba na trzích současné módy a designu. „Pro nás je zásadní, že se to vyrábí tady a z českých surovin. Vše přitom prodáváme v podstatě za výrobní cenu – promítají se do ní náklady na výrobu, pronájem dílny i odměna pro pracovnice,“ dodává Kateřina Jungová.

Cílem podle ní je, aby si lidé věci z Metráže kupovali nejen proto, že tím podpoří ženy, které v životě měly trochu méně štěstí, ale i proto, že jde o hezké a vkusné výrobky. „Vím, že si to někdo koupí a udělá mu to radost… a to udělá radost zase mně,“ dodává paní Ivanka.

Největším přáním zakladatelek i pracovnic Metráže je nyní vytvořit vlastní e-shop a webové stránky. Výrobky by se tak staly dostupnými i mimo Prahu a Českou republiku. Podpořit splnění tohoto přání můžete i vy – a to prostřednictvím internetové sbírky.

Facebook dílny Metráž

Zdroj fotografií: Daniela Brodcová, Generace 21

 

Daniela Brodcová

Daniela Brodcová

Zanechte komentář