V moravském městě se dozvíte zajímavosti o čase

Cestování / 4.12.2016

Autor:

Vesmír, hodiny, móda, věda… To vše zahrnuje rozsáhlá Expozice času v moravském městě Šternberk.

V okrese Olomouc se nachází město Šternberk, který svým návštěvníkům nabízí mimo jiné i výstavu o čase a jeho vlivu na nejrůznější etapy života. Prohlídka je rozdělena do několika místností a každá z nich se věnuje něčemu jinému. Možná si řeknete, že se tam nic zajímavého nebo nového nedozvíte, ale opak je pravdou. Co všechno vás čeká v Expozici času?

Čas: Měsíc a měsíc, den, rok

V první části expozice se dozvíte něco o pojmech měsíc, Měsíc, rok a den. Zjistíte, co všechno se v časových intervalech děje na Zemi i ve vesmíru. Nechybí ani zajímavosti o sluneční soustavě, lidech ve vesmíru nebo ročních obdobích. Lidé, kteří si rádi hrají, si mohou zkusit přiřadit planetu podle popisu na správné místo ve sluneční soustavě.

Zrovna se díváte na místo, kde v letním slunovratu vychází Slunce.

Zrovna se díváte na místo, kde v letním slunovratu vychází Slunce.

Některé z vás možná překvapí, že uprostřed této místnosti stojí napodobenina Stonehenge. Není tam však jen tak. Stavba je důležitou součástí astronomické orientace. Od tzv. Oltářního kamene můžete mezi patními kameny vidět východ Slunce v letním slunovratu. I tento úkaz můžete spatřit na vlastní oči ve Šternberku. Když se postavíte doprostřed stavby a podíváte se nahoru, uvidíte promítání o vzniku vesmíru.

Měření času a vznik kalendáře

Další část Expozice času se věnuje principům měření času. Dozvíte se například, že čas se měřil i pomocí svícnů či slunečních hodin. Díky ukázkám zjistíte, jak fungovaly sluneční hodiny. A to není všechno! Mimo jiné uvidíte, jak vznikaly první kalendáře a jejich rozdílnosti podle kultur.

Zaposlouchejte se do známých skladeb v podání kostelních zvonů.

Zaposlouchejte se do známých skladeb v podání kostelních zvonů.

V pozdějších letech se začaly na měření času vyrábět hodiny. Během prohlídky uvidíte nejrůznější typy nástěnných i stolních hodin. Některé z nich jsou zabudované v obrazech, jiné zase mají neobvyklé tvary. Nechybí ani ukázka kyvadla nebo zvony.

Věda a společnost v průběhu času

To, že čas má vliv na módu, hudbu a lékařství, je jasné snad každému. Máte ale představu, jak se například móda nebo hudba měnily? Ne? Nevadí. Vystavené sochy, figuríny a další exponáty vám změny názorně představí. Nejen, že na vlastní oči uvidíte metronom, ale můžete si zahrát i na bambusový xylofon.

Otevírací doba a vstupné

Expozici času můžete navštívit od října do dubna denně mimo pondělí od 10.00 do 16.00 hodin. Otevírací doba se prodlužuje na měsíce květen až září, a to od 10.00 do 17.00 hodin. Přes letní prázdniny je otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin. Možná vás potěší, že tato expozice mívá otevírací dobu i o státních svátcích v době 10.00 až 16.00 hodin. Za vstupné pro dospělého člověka zaplatíte 80 korun. Studenti mají vstup za 50 korun.

Celá prohlídka je doplněna o informace významných osobností, kteří mají něco společného s pojmem čas a citáty, které přibližují jejich názor na danou tematiku.  Patří mezi ně například Isaac Newton, Galileo Galilei, Tycho de Brahe nebo Aristoteles.

Expozice času ve Šternberku je příjemným místem, kam se dá jít za každého počasí. Proč tedy sedět doma? A pokud chcete tvrdit, že na to nemáte čas, zapamatujte si větu, kterou jednou řekl T. G. Masaryk: „Když člověk nemá čas, tak se mu vlastně nechce. Protože čas je pořád.“

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář