Záhadný spolek finských literátů

Literatura / 23.11.2016

Kniha Literární spolek Laury Sněžné mnohé přiměla ke koupi díky své obálce, neobvyklý zážitek však nabídne i po otevření. 

Z různých stran lze slyšet, že knihu finského spisovatele Pasiho Ilmariho Jääskeläinena, Literární spolek Laury Sněžné, si čtenáři vybrali na základě její obálky, která je vskutku originální. Ani já jsem nebyla výjimkou. A protože knižní novinky moc často nečtu, nechám se u nich nejdříve zaujmout obalem a teprve poté zjišťuji, o čem daná kniha je. Bohužel musím říct, že kniha napoprvé moc nezaujala. Ale díky hlavní hrdince tohoto románu, která v knize říká, že „knížky jsou nejlepší, až když je člověk čte podruhé či potřetí“, jsem jí dala druhou šanci.

Záhada, kam se podíváš

Finský romanopisec Pasi Ilmari Jääskeläinen se narodil v roce 1966. Kromě románů píše i povídky v žánru sci-fi a fantasy a za svou tvorbu byl oceněn cenou Kuvastaja, jež je udělována Finskou tolkienovskou společností.
Literární spolek Laury Sněžné vypráví příběh Elly Milanové, která se po nějaké době vrací do svého rodného městečka Zaječína, aby zde učila literaturu na místním gymnáziu. Zásluhou jednoho studenta objeví zvláštní vydání Dostojevského románu Zločin a trest, v němž hlavního hrdinu Raskolnikova zastřelí jeho přítelkyně Soňa. Zasvěcení čtenáři vědí, že je něco špatně, a ví to i Ella.

Té nedá neobvyklá situace spát a pouští se do pátrání, co může za tímto zvláštním výtiskem stát. Její kroky směřují do zaječínské knihovny, kde nalézá další zmutované knihy. Zmutované knihy však nejsou jedinou záhadou, která fikční finské městečko sužuje. Ve stejnou dobu se Ella dostává i do prestižního literárního spolku vedeného opěvovanou finskou spisovatelkou Laurou Sněžnou a záhadné tajemství Ella objevuje i tam. Návrat do rodného městečka a přijetí do Spolku tak mladé učitelce doslova obrátí život naruby.

Pohádka, či čtivo pro dospělé?

Román díky Elliným pátracím akcím nespadá jen do žánru detektivky, ale také do magického realismu a to zcela oprávněně. V Zaječíně se krom podivných věcí objevují i nadpřirozené úkazy a chování místních obyvatel také není běžné. Ella není pouze svědkem těchto podivností. Zažívá je i na vlastní kůži, z čehož je nejednou velmi překvapená. A překvapený je i samotný čtenář, jelikož se příběh často vyvíjí nepředvídatelně, a tak tipovat dopředu, jak kniha dopadne, není na místě. Pokud si něco dopředu myslíte, můžu vám zaručit, že příběh se při každém dalším otočení stránky stočí směrem, jakým byste to nečekali.

Kniha se dělí na čtyři části, přičemž poslední částí je epilog.

Kniha se dělí na čtyři části, přičemž poslední částí je epilog.

Plusem knihy je skvělý jazyk bohatý na různé slovní obraty. I přes zajímavý obsah, záhadné až tajuplné události, skvělý a místy vtipný jazyk, má však kniha své mouchy. Děj příběhu čtenáře nedrží moc napnuté a nevtáhne pořádně do děje. Jako mínus vidím i překlad, konkrétně překlad jmen a názvů. V knize vystupují postavy jako Ingrid Kočičková, Eliáš Vřesovec nebo Aura Potůčková, místní noviny nesou název Zaječínská stopa, cukrárna zase Mlsný zajíček a díla literátky Laury Sněžné vypráví o jakémsi Potvůrkově, kde se objevují postavy jako Bobík Cililink, Podivňucha nebo Car Krysák. Literární spolek Laury Sněžné je knihou pro dospělé, avšak kvůli překladu těchto postav a názvů působí na mnoha místech jako kniha pro děti, což, uznávám, může být pouze subjektivní pocit. Na druhou stranu nutno podotknout, že i když překlad některých slov může navozovat pocit, že jde o knihu pro děti, překladatel si s textem pohrál hravě a bravurně, protože číst na každé straně složitá finská jména by asi pro českého čtenáře nebyla příjemná záležitost, ale spíše by odváděla pozornost od děje.

 

Literární spolek Laury Sněžné Literární spolek Laury Sněžné

Autor: Pasi Ilmari Jääskeläinen

Rok vydání: 2015

Nakladatelství: Paseka

Stran: 317

Cena: 299 Kč

Zdroj fotografií: Jessica Werthaimová, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Literární spolek Laury Sněžné

Od této knižní novinky jsem očekávala více. Přestože jde o velmi zajímavý a nepředvídatelný příběh odehrávající se v malebném fikčním finském městečku, mohl čtenáře více vtáhnout do děje a více držet v napětí.

  • 70%

Štítky

Jessica Werthaimová

Jessica Werthaimová

Zanechte komentář