Putování za Vladem Draculou a ještě dál!

Cestování / 12.12.2016

Autor:

Všichni jsme již o Draculovi alespoň slyšeli. Kdo to ale je a čím se ještě Rumunsko může pyšnit? 

Sedmihradsko, známé spíše jako Transylvánie, je z větší části překrásná historická země ležící na území dnešního Rumunska. Zabírá rozlohu zhruba 100 000 km² a její obyvatelstvo tvoří kromě Rumunů i početné menšiny Maďarů.

Co by se rozhodně dalo vyzdvihnout už od prvního pohledu, je způsob života obecně v celém Rumunsku. Bude vám totiž připadat, jako byste se ocitli o pár let zpátky, v některých případech i o několik desítek let. Až na výjimky v podobě velkých měst, jako je například Bukurešť, je totiž tato země tak trochu vývojově pozadu. Což ale nemusí být v některých případech na škodu. Příroda je velké plus této oblasti a některé památky by se určitě měly objevit na vašem listě míst, která chcete za svůj život navštívit.

Hunedoara a hrad Corvin

Toto město není zrovna dvakrát reprezentativní oblast Transylvánie, nicméně mu dominuje krásný gotický hrad Corvin ze čtrnáctého století. Je to konkrétně největší rumunská gotická stavba. Exteriér je poněkud bohatší než interiér, kde větší část dnes tvoří spíše muzeum a obchod s mozaikovými obrazy.

Na hrad existuje jediný přístup a to přes dlouhý dřevěný most vedený nad vodním příkopem

Na hrad existuje jediný přístup a to přes dlouhý dřevěný most vedený nad vodním příkopem

Město Sibiu

Bylo založeno na sklonku dvanáctého století a je to na něm znát. Z ulic a původních domů na vás dýchá pravá atmosféra Rumunska a představa o něm. Navštívit můžete například Katedrálu Nejsvětější Trojice vybudovanou v byzantském slohu.

Ulice města Sibiu

Ulice města Sibiu

Zámek Peleş

Tento zámek je jedna z nejoblíbenějších památek v Rumunsku. Má přes 150 místností a pozlacené skoro vše, na co si vzpomenete.

Návštěvnost je však velmi vysoká i v podzimních měsících, proto pokud si zvolíte, že půjdete na prohlídku, očekávejte spíše prolétnutí maličkou částí zámku v obrovské rychlosti. Přitom možná ještě potkáte jinou skupinu na jiném, v horším případě stejném, okruhu.

peles

Rozhodně stojí za to toto místo navštívit

Příroda

Jak už bylo řečeno, příroda je zde krásná. O to krásnější, když se lanovkou dopravíte na nejvyšší bod Rumunska, na pohoří Bucegi.

bucegi

Krásný pohled z výšky z více než 2500 m. n. m.

A pokud mluvíme o tamějším životě na vesnicích, některé podmínky nejsou úplně ideální. Ve vesnicích daleko od jiné civilizace se lidé živí spíše postaru – tedy převážně pastevectvím. Projíždíte-li okolní krajinou, vidíte lesy a louky a sem tam pár domů za sebou, které ale vypadají, jako kdyby je někdo sestavil z toho, co měl zrovna po ruce.

1

Toto jsou normální podmínky pro velkou část rumunských obyvatelů.

Vlad III. Dracula – vládl Rumunsku v patnáctém století a vynikal především díky své krutosti.

Přezdívalo se mu také „Napichovač“ a to kvůli jeho oblibě v popravách v podobě narážení odsouzených na kůl. Jednou prý pozval všechny chudé na svůj hrad na velkou hostinu, kde je však všechny upálil a poté prohlásil, že snížil chudobu v zemi a skončil jim tak trápení. vlad_tepes_001 

Jeho pravé jméno je však Vlad III. Tepes a přezdívku Dracula získal až poté, co spisovatel Bram Stoker stejnojmenný román napsal. V Rumunsku byl totiž Vlad považován spíše za hrdinu, nicméně v okolních zemích tomu tak nebylo. Spisovatel Stoker totiž o Vladu Tepesi jako takovém nevěděl skoro nic, ani nikdy nebyl v Rumunsku. Lidé si však později začali postavu Draculy v knize spojovat právě s tímto panovníkem.

Singhişoara

Toto krásné město je zároveň rodištěm Vlada III. Draculy. Konkrétně tedy ta historická část, která je položena na kopci a obehnána hradbami. Můžete tam také navštívit právě jeho rodný dům, který je už dnes velmi drahým hotelem a restaurací. Dále můžete také navštívit hodinovou věž, za malý poplatek vyjít nahoru a vychutnat si tak ještě krásnější výhled po okolí.

Hrad Bran

Někteří o něm možná slyšeli právě ve spojení s Vladem Draculou a i do dneška se to tak prezentuje. Avšak to je jen pouhá legenda a lákadlo na turisty. Dracula tento hrad navštívit prý jen několikrát a to při svých cestách. Nezdržel se však více než několik dní.

Hlavním důvodem, proč je dnes hrad Bran tolik ztotožňovaný s Draculou, je rumunský politik Nicolae Ceaușescu. Rumunsko nevedl zrovna dvakrát vzorně a prý byl velmi krutý. Ztotožňoval se právě s Vladem Draculou a líbila se mu myšlenka turistů navštěvujících „jeho hrad“, proto fámu, že hrad Bran je úzce spjatý s Draculou, velmi podporoval.

4081041747_e70972e303_o

Hrad Bran je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Rumunsku. Zdroj: foter.com

Rumunsko můžete navštívit prakticky za každého ročního období. Co se ale konkrétně Transylvánie týče, nejlepší je navštívit ji v období Halloweenu, protože (hlavně) hrad Bran je každoročně tematicky naladěn!

Zdroj všech fotografií: Tereza Malá, Generace 21

Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář