Být přecitlivělý není výmluva – je v pořádku žít pomalu a hluboce

Osobní rozvoj / 29.11.2016

Přecitlivělost není slabost, která nám brání dělat to, co chceme. To a mnohem více nám odhalí kniha od dánské spisovatelky Ilse Sand. 

Čelíte často depresím nebo úzkostem? Nedokážete být dlouho ve společnosti, i když zároveň společnost máte rádi? Jste mnohdy vyčerpáni? Berete si toho na sebe moc? Myslíte dost na druhé, daleko víc než na sebe? Pokud na tyto otázky odpovídáte kladně, možná i vy jste přecitlivělí, možná dokonce hodně přecitlivělí. A ne, nemusí to být nutně slabina, ani nevýhoda. Jen na to musí člověk přijít, vypořádat se s tím a dál s tím pracovat pro svůj vlastní prospěch a fungování ve svém životě.

picmonkey-collageefwefwf

Činnosti, které působí blahodárně na přecitlivé osoby.

Přecitlivělost není slabost, naopak

Dánská psychoterapeutka přichází s knihou Přecitlivělost není slabost, kde odkrývá fakta o lidech, kteří jsou přecitlivělí a hodně přecitlivělí během svého života a skrývají to přede všemi jako nějakou vadu, jako něco nenormálního. Autorka se snaží ukázat, že jde o běžnou věc, která se týká spousty z nás. Do této skupiny řadí i samu sebe. Poskytuje řadu konkrétních typů, ale i příkladů ze života, jak by citliví lidé měli se sebou naložit, jak se chovat a čeho se vyvarovat.

picmonkey-collagetwst

V závěru knihy je test, který vám ukáže, jak moc jste citliví.

Ilse Sand

Dánská psychoterapeutka, farářka, trenérka a řečnice, která vydává knihy o přecitlivělosti a seberozvoji. Vystudovala teologii a je členkou Dánské asociace psychoterapeutů. Autorka má řadu zkušeností s tématem přecitlivělosti, neboť pořádá řadu kurzů a přednášek, kde mluví nejen o zkušenostech druhých, ale i o svých vlastních. Nyní vydala dílo s názvem Přecitlivělost není slabost.

„V Dánsku se prodalo více než 6 tis výtisků, nyní je k dispozici v deseti jazycích a brzy bude vydána v dalších devíti,“ píše autorka v předmluvě českého vydání. Z důvodu lepší srozumitelnosti se v názvu vyskytuje slovo „přecitlivělost“. Samotná idea názvu je v pořádku, jde o nový, pozitivní pohled na tento jev. Ovšem celosvětovým trendem je označovat lidi s takovým rysem jako „highly sensitive“, tedy „vysoce citlivé“, jak je v této knize přeloženo do češtiny.

Popisuje, jak přecitlivělost vnímat jako výhodu, jak čelit hněvu či vlastnímu studu, jak se vyrovnat s depresí a úzkostí. Připojuje také údaje o výzkumech přecitlivělosti, seznam aktivit, které by mohly vysoce citlivým lidem přinášet radost a zvyšovat jejich životní pohodu, nebo dotazník v závěru knihy, s jehož pomocí může každý vlastní přecitlivělost otestovat. Jedná se o jednu z prvních knih přeloženou do češtiny na téma, jemuž se v posledních letech ve světě dostává hodně pozornosti – přecitlivělost, výraz, jehož celosvětový trend se dnes objevuje pod anglickým názvem high sensitive.

Kdykoliv jsem hovořila s někým vysoce citlivým, opakovaně jsem zjišťovala, jak mu pomůže, když spolu o tom povahovém rysu hovoříme. Pořádala jsem pro vysoce citlivé lidi i kurzy a přednášky a i tam jsem viděla, jak důležité pro každého takového jedince je naslouchat jiným podobným lidem a sdílet s nimi prožitky a zkušenosti.

Povahové rysy vysoce citlivého člověka

Říká se, že zhruba každý pátý člověk je vysoce citlivý. Neplatí to jen u lidí, ale také u zvířat.

Nejen, že se lidé dělí dle pohlaví, ale také například na introverty a extroverty. Americká psycholožka a výzkumnice Elaine Aron přišla s pojmem vysoce citlivý člověk, který zavedla a více popsala. Původně si myslela, že introvert a vysoce citlivý člověk je jedno a to samé, ale po svých studiích zjistila, že 30 % vysoce citlivých lidí jsou extroverti.

picmonkey-collagepovaha

Povahové rysy člověka nám dokážou popsat a přiblížit, zda my samotní nejsme přecitlivělí.

Jak poznat, že jsme vysoce citliví

  1. vstřebáváme více vjemů a víc o nich přemýšlíme – máme bohatou fantazii a živou představivost, takže vjemy přicházející zvenčí dokážou odstartovat spoustu myšlenek a představ, rychleji začneme cítit také zátěž naší mysli. Vysoce citliví lidé mají menší kapacitu zvládání nepříjemných, ale i příjemných vjemů – i večírek, na němž se dobře bavíme, pro nás v určitém bodě může být dost náročný
  2. máme citlivé smysly – často máme problém nevnímat zvuky, pachy, nebo vizuální vjemy, které nás ruší a někdy až dráždí, to, co třeba ostatní vnímají jako obyčejné zvuky, je pro nás otravný hluk, který nás vyvádí z rovnováhy; existují místa, kterým se vyhýbáme, mnoho z nás nesnese zimu a průvan, nebo návštěva domácnosti, kde se kouří, se skoro nedá vydržet, mnohým z nás vadí i podniky, kde lidé sedí příliš blízko vedle sebe
  3. ovlivňuje nás nálada jiných lidí – nemáme rádi pobývání tam, kde probíhá hádka; účast v konfliktu, ať už aktivně, či pasivně, může být zatěžující, naopak jsme neskutečně empatičtí, druhým můžeme nabídnout intenzivní pozornost a pomoc za každé situace, na druhou stranu se ale nedokážeme příliš chránit před utrpením ostatních
  4. jsme svědomití – mnozí z nás jsou velmi svědomití a mají sklon nést odpovědnost skoro za celý svět; když vysoce citlivý člověk vnímá něco, kde by chtěl zasáhnout a pomoci, chce převzít veškerou zodpovědnost a snažit se cokoliv zlepšit; tito lidé se nikdy nechtějí stát příčinou toho, že by se druhý necítil dobře
  5. máme bohatý vnitřní život – mnozí z nás jsou opravdu velcí snílci, mají bujnou fantazii a dobrou představivost, vrhají se na zajímavé projekty a činnosti, nachází velkou inspiraci, kterou dokážou zužitkovat
  6. přirozený sklon k duchovnosti – mnozí citliví lidé často hledají únik v přírodě, mají kladný vztah ke zvířatům a rostlinám, navštěvují kostely, centra osobního rozvoje nebo jiná duchovní společenství, většina z nich si spíše tvoří vlastní představy o duchovnu
  7. pomalu a rozvážně – tito lidé dokážou pohlížet na jednu věc z mnoha odlišných úhlů, všechno si musí totiž promýšlet déle než ostatní, vše, o čem mluví nebo co udělají, musí mít opravdu dobře promyšlené a originální; mezi takové lidi patří často spisovatelé, výtvarníci a myslitelé
  8. hledání nových podnětů – většina z nás má sklon k obezřetnosti, máme rádi jistotu a vyhovuje nám pro nás známé prostředí; někteří naopak vyhledávají dobrodružství
picmonkey-collagefaefwf

Přebal knihy, která skrývá mnoho zajímavých postřehů ze světa přecitlivělosti.

Prolínání textu s příběhy ze života

Autorka se snaží do příběhu vkládat i příběhy a vyprávění lidí z jejich vlastního života a osobních zkušeností. Čtenáři se snaží ukázat, že na to není sám, ale že existuje mnoho příkladů z praxe.

Teď už chápu, proč je můj život takový, jaký je, a proč uvažuji tak, jak uvažuji. Vědomí, že jsem „jenom“ citlivá, a ne slabá a bláznivá, je pro mě velice osvobozující a přineslo mi nesmírné ulehčení. Poskytlo mi svobodu zarámovat věci do správných souvislostí. Můžu teď mnohem snáze procházet na své cestě světem, aniž bych měla špatné svědomí, že musím leccos odmítnout. (Lise, 30 let)

sssdd

Jeden z mnoha příběhů, který se v knize vyskytuje.

Přecitlivělost není slabost

Autor: Ilse Sandpictureprovider

Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2016

Počet stran: 136

Překlad: Viola Somogyi

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Veronika Hájková, Generace 21

0 100 100 1
100%
Average Rating

Přecitlivělost není slabost

Není to jen kniha o názorech na přecitlivělost, je to literatura, která mě dokázala vystihnout, popsat moje rysy a povahové vlastnosti. Jsem vděčná, že se mi dostala do rukou a ukázala mi, že i přecitlivělost není negativní vlastnost nebo slabší stránka člověka, jak si někdo může myslet. Je v ní skryto mnohem více dobrého, jen s tím člověk musí umět pracovat. Za mě naprosto skvělá literatura, která mi vysvětlila mnohé chování a jednání nás přecitlivělých.

  • 100%
Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář