Czech Design Week: spousta neokoukaných věcí

Design / 24.11.2016

Kafkův dům v Praze byl zase chvilku plný nadějného českého designu. Podívejte se, co bylo k vidění a přečtěte si vtipné postřehy a rady od Radanových.

Radana & Radan

Radana a Radan jsou šedé eminence designových akcí. Dá-li Bůh a dostatek zajímavého místního designu, budou vás o zajímavostech informovat.

Radana

Czech Design Week se konal uprostřed listopadu a představili se na něm naděje a zajímavé počiny z českých luhů a hájů. Toto spojení jsem použila schválně. Na akci byl vidět trend návratu k folklóru. Mnoho stánků se inspirovalo českou lidovou tvorbou a řemesly. Pak byla vidět ještě druhá věc – barevné veselé ponožky.

A2

Jedná se o čtrnáctideník novinového formátu. Obsahuje články z kultury, které se snaží jít do hloubky problému a přinášet kontext. Zaujaly i obálky, které jsou autorskými ilustracemi.

Číslo na akci stálo 30 Kč, klasicky stojí 39 Kč. Já si ho ale nekoupila, protože jsem zkoušela novou taktiku. Nemít s sebou peníze, abych neutratila. Vyplatilo se, na akci jsem ušetřila. Teď ale musím hledat po trafikách.

Zdroj: Martina Vincencová, Generace21

Zdroj: Martina Vincencová, Generace 21

Česká síťovka

Pamatujete si ještě dobu před igelitkami? Já osobně ne. Český fenomén síťovek se vrací zpátky. Jedna tahle taška prý unese 30 kilo. Což je o dost víc, než unesu já sama. V dnešní době o sobě sdílíme okolnímu světu skoro všechno. Tak proč neukázat všem svůj nákup? Ptala jsem se mamky, jestli nějakou síťovku u babičky máme. Ona zklamaně, že ne. Takže super tip na designový dárek pro mámy!

Zdroj: martina Vincencová, Genrace21

Zdroj: Martina Vincencová, Generace 21

Autorka textu: Martina Vincencová.

Radan

Čtyři patra prý nejsou moc, ale když chcete obejít každého vystavovatele, pořádně se nachodíte. Ne nadarmo mají  už ve druhém/třetím patře kavárnu, kde si můžete odpočinout.

Oproti Designbloku měl Czech Design Week dvě velké výhody. Jednak byl v historické budově se složitou dispozicí, takže jste se necítili jako na veletrhu, kde vám je, podle mého, až příliš komerčně, jednoduše a jednostranně prezentován design jako něco masového a laciného. Místo toho jste mohli jednotlivé stánky objevovat, trochu bloudit a snadněji se s vystavovateli zakecat. Tak jako my. Několikrát. Což vám prohlídku sice prodlouží, ale stane se o to příjemnější a osobitější. Tou druhou výhodou je samozřejmě cena vstupenek. To ocení asi každý.

Kartoons

Karton je vlastně recyklovaný papír. V tomto designérském studiu (recyklovaném papírnictví) ho zřejmě mají rádi. A není se čemu divit, je to ekologický a levný materiál. Trochu opomíjený. Známe ho jako krabici a to je škoda. Protože tito šikulové s ním dokážou kouzla. Nevyrábějí s ním sice nic do nového filmu podle knih Rowlingové, ale zvládají svítidla, křesílka, gauče, hodiny a spoustu dalších nápaditých interiérových doplňků a nábytku. Jestli si myslíte, že to snadno zničíte, tak to můžete zkusit, ale vrstvený karton nabývá až nečekané pevnosti.

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace21

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace 21

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace21

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace 21

Teapot

Myslíte si, že nakladatelství knih pouze určuje formát a obálku? Že nelze knihu tisknout jinak? Pak je škoda, že jste na Czech Design Weeku chyběli, protože nakladatelství krásných knih Teapot by vám rádo ukázalo opak. Zpracování jejich knížek je originální, nápadité a rozhodně tvoří přidanou hodnotu knihy. Tedy bibliofilii. K polemice zůstává, jestli si knihu koupíte kvůli jejímu obsahu, kvůli tomu, že vám přinese kulturní obohacení, zážitek a spoustu krásných chvil. Nebo abyste ji měli doma vystavenou a ukazovali přátelům. Tím ale nechci nic předjímat, pouze nahlížím i na druhou stránku věci. Ne jen na obal.

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace21

Zdroj: Tomáš Kodet, Generace21

Naše celkové hodnocení

Celkově se nám Czech Design Week líbil. Prošli jsme všechno a někam se i vraceli. Ocenili jsme především nápaditost jednotlivých „stánků“ a osobitější ráz.

Spoluautorkou článku je Martina Vincencová.

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: Tomáš Kodet, Generace 21

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář