Nové Hvězdné války klepou na dveře v prosincové Pevnosti

Literatura / 17.11.2016

Temnější část roku je jako už obvykle nabitá fantastickými novinkami. Co dřív?! Poradí Pevnost!

Nažhavte světelné meče!

Hitem obálky nové Pevnosti a následujícího měsíce je, jak jinak, další exkurze do světa Hvězdných válek. O tomhle znovuzrozeném fenoménu se napsaly už tuny nejrůznějších článků a pokud vás jakékoli zmínky o Rogue One (aneb Darebákovi jedna, jak zní „geniální“ – geniálně vtipný – překlad) zcela minuly, nejspíš jste právě poprvé na internetu. Jestli se v univerzu Star Wars už trochu ztrácíte, nevěšte hlavu. Kateřina Vimmerová vám v tom udělá pořádek svým článkem, ve kterém se jí povedlo vystihnout vše podstatné. Nechybí zajímavé „zákulisní“ detaily a pochopitelně ani stránka právě o Rogue One, který očekáváme už za měsíc (15. prosince).

V tradiční filmové rubrice se dozvíte, co všichni mají na tom Doctoru Strangeovi a proč že to může být „nejlepší Marvelovka posledních let“. Ale nejenom mainstreamovými filmy je fantazák živ, proto si můžete přečíst i o takových snímcích, jako je Ta hezká věc, co žije v domě, jsem já nebo Červená želva.

Chybět samozřejmě nemůže ani Matracman.

Chybět samozřejmě nemůže ani Matracman.

A pokud jste spíš seriáloví, je tu pro vás rubrika Dana Storcha s novinkami a recenzí na hororový The Exorcist.

U filmů se ještě zastavíme, protože prosincová Pevnost přináší jednu mimořádně zajímavou zprávu. Znáte knižní tetralogii Philipa Reevea Smrtelné stroje? Ne? Tak utíkejte do knihovny! Ač bychom sérii dnes nejspíš označili za „young adult“, tohle originální dílo vás vcucne, ať už je vám patnáct, nebo padesát. A ta filmová novinka? Dozvěděli jsme se, že podobný názor na věc má i jistý proslavený režisér. Sice nebude Pekelné stroje přímo režírovat, tuhle šanci dostane Christian Rivers, ale sedne si do scénáristické a producentské židle. Teď už nezbývá než si kousat nehty a čekat, zda to dopadne spíš jako Pán prstenů (anó!), nebo Hobit (né!).

S hromadou knih do postele…

…zní jako sen, ze kterého se nechcete probudit. Pevnost vám, jako vždy, pomůže s výběrem (protože kdo by si do postele chtěl tahat brak, že ano). Ani tentokrát se redaktoři nevyhnuli nicneříkajícím šedesátkám a sedmdesátkám – snad se neubránili nešvaru poslední doby, nebo prostě opravdu nevychází žádná špatná literatura (ale sázeli bychom spíš na první možnost). Nás zaujala především novinka Temná tání, pokračování povedené Smrtné zimy.

Nikdo ale neříká, že musíte do postele jen se zajíčky – někdo je holt na starší. A proto se nám v knižní rubrice připomíná Duna, která se dočkala (dalšího) nového vydání. Pokud jste tenhle klenot fantastiky doposud míjeli, je čas to napravit.

K podobným kratochvílím vybízí i povídky, které jako vždy najdete na příjemném papíru uprostřed časopisu. Tentokrát se nám představuje Honza Urban s prequelem ke svojí Pragocalypse a Petr Bělohrad potěší sci-fi kouskem A jeho plášť byl z ptačích per… česká fantastika jede!

Ilustrace k povídkám jsou jako vždy skvostné.

Ilustrace k povídkám jsou jako vždy skvostné.

Co jsme přehlédnout nemohli, je článek o knižní novince Darebáci. George R. R. Martin a Gardner Dozois pokračují ve skvělé editorské práci a tentokrát přináší povídky ze slavných cyklů, jejichž hrdiny jsou… no, prostě darebáci. My jsme zhltli hlavně povídku o Bastovi ze série Kronika Královraha Patricka Rothfusse a o Daemonu Targaryenovi z Martinova světa.

Do minulosti i budoucnosti

Hvězdné války se dostaly i do historické rubriky, když jejich téma umně využil Míla Linc. Spojil je s hrozbou jaderné apokalypsy a pro zajímavost přidal pár tipů na filmy věnující se tomuto tématu. Za nás mezi tipy chybí Malevil, jehož filmové zpracování nebylo tak povedené, ale z knihy vás zamrazí i po letech.

Lucie Lukačovičová, která má na starost představení padouchů z historie a mytologie, se podívala na nesmírně zajímavou postavu Artušovského cyklu. Už název článku zaujme – Morbidní Mordred. Schválně si to zkuste říct nahlas. Je trochu škoda, že čerpá hlavně z Maloryho Artušovy smrti a nejde hlouběji, ale na druhou stranu: na dvě stránky by se nevešel ani soupis knih pojednávajících o tomto tématu, natož nějaký výtah z nich. Naopak takhle krátký článek přehledně shrne informace, které potřebujete, abyste se mohli vytahovat na neznalce. A o to přece jde!

V závěru čísla vás čeká ještě rozhovor s Christopherem Paolinim, který se vrací ke světově proslulému Eragonovi, ale něco málo naznačí i o své chystané sci-fi novince, na kterou se všichni jeho fanoušci těší jak na Vánoce.

A když už jsme u těch Vánoc… ano, sice je do nich ještě daleko, ale čas na shánění dárků už je dávno tu. Správně, snažíme se vám „nenápadně“ naznačit, že s výběrem vám může pomoci právě i nová Pevnost.

Pevnost 12/2016Pevnost

Vychází: 16. 11. 2016

Stran: cca 86

Vydává: Ing. Kristina Nowakowska

K sehnání: v trafikách / předplatné

www.pevnost.cz

Zdroj obrázků: Tereza Micková, Generace 21; Pevnost

Štítky

Tereza Micková

Zanechte komentář