Na čem všem záleží?

Sport / 18.11.2016

Proč jsou úspěšní sportovci tak úspěšní? A proč to není jen o tom slavném krev, pot a slzy ? Protože stejně důležitá je i psychická pohoda. 

Není to jen fyzická záležitost

Kdo někdy sportoval, jistě ví, že se nejedná o záležitost čistě fyzickou. Kdo někdy sportoval profesionálně, nebo alespoň na vyšší úrovni než rekreačně, to ví naprosto přesně. Sport zdaleka není jen o tom, že se dvě hodiny někde potíme a následně nás někdo poplácá po rameni se slovy chvály, nebo nás naopak ještě více shodí a řekne nám, jak moc špatní jsme.

Sportovci tvrdě dřou a makají na sobě, co jim síly stačí. Ovšem ve výsledku není rozdíl jen v tom, kolik toho kdo v přípravě naběhal, nazvedal nebo nastřílel. Toto samozřejmě hraje velkou roli, ale i sebelepší střelec a nejlepší běžec může při závodě/zápase selhat. Proč? Protože sport právě není jen fyzická záležitost. Je to také hodně o psychice. A kdo nezvládne psychickou přípravu, nezvládne sám sebe a nezvládne ani tak dobře podat výkon.

Existuje mnoho způsobů, jak se připravit, a neexistuje ani jeden zaručený recept, který by nám říkal, co přesně máme v přípravě před tím dnem D dělat. Nemůže to být univerzální recept, protože lidé univerzální nejsou. Každý potřebuje něco svého, něco co uklidní jeho, ale jiné by to štvalo, něco, co nabudí jeho, ale pro jiné by to byla ztráta času. Dalo by se to nazvat jako rituál před tou chvílí, než jde sportovec na hřiště.

Rituály proti nervozitě

Kdo by si chtěl myslet, že svůj rituál mají pouze ti slavní, ti tolik obdivovaní a neporazitelní, bude se mýlit. I ten nejmenší sportovec může mít svůj rituál. Třeba malý fotbalista, který kope za nejmladší žáky u sebe na vesnici, může ráno před zápasem po mamince požadovat chleba třikrát namazaný Nutellou. Jinak nedá gól. A maminka chleba samozřejmě každé zápasové ráno maže, a ví, že to synovi pomáhá. Je to totiž jen o hlavě a o pohodě.

Chleba s Nutellou není zase tak daleko od pravdy, jídlo je základ (výživoví poradci prominou, ale co je trocha karbohydrátů navíc oproti předzápasové pohodě?). A co dělá hvězda NBA, LeBron James? Ten zase před zápasem od rána do poledne vypije galony vody. Zvláštní zvyk, ale evidentně to funguje, když je to jeden z nejlepších hráčů současnosti.

Pro hodně sportovců jsou sluchátka velmi důležitá. zdroj fotografie www.pexels.com

Pro hodně sportovců jsou sluchátka důležitá pro dokonalé odpoutání od reality a tlaku veřejnosti. Zdroj fotografie www.pexels.com

Hodně sportovců se potýká s nervozitou. I ti nejlepší. Píšu to tak, jako kdyby to bylo něco zvláštního, ale právě na ty nejlepší je vyvíjen největší tlak. Zaprvé dostávají pod tlak sami sebe, protože vědí, že na ně ostatní spoléhají. Stejně tak je pod tlak dostane trenér i spoluhráči, kteří překypují důvěrou. Stejně tak soupeř. Že to zní hezky, když z druhé strany zaznívá, že se vás všichni bojí? Možná, ale v tu chvíli už prostě nesmíte zklamat. A v neposlední řadě jsou tu vždy loajální fanoušci a sportovní experti, kteří s oblibou upustí od důvěry a obdivu minutu na to, co se vám jen trochu nedaří. Je těžké být nejlepší, je to totiž obrovská zodpovědnost.

Co se tedy dá dělat? Co třeba hra na klavír? Nebo procházka se psem? Nebo lehký výklus? Nebo spánek až do doby zápasu? Vaření pro drahou polovičku? Nebo se prostě jen uzavřít do sebe a poslouchat hudbu? Třeba Beethovena? Uklízení? (To uklidňuje hodně sportovců.) Podobných a mnohdy podivných způsobů uklidnění je hodně a kdo tvrdí, že žádný rituál nemá, ten lže. Všichni ho mají, i kdyby byl sebemenší. Proslulým specialistou na rituály je Rafa Nadal, pro kterého jsou jeho malé rituály i v průběhu zápasu velmi důležité. Právě u individuálních sportů je toto pochopitelné, sportovcům, kteří jsou právě pod obrovským tlakem, tyto malé pravidelnosti pomáhají a dodávají jistotu. 

Povinná příprava

Rozbruslení národního týmu. Zdroj fotografie www.facebook.com/narodnitym

Rozbruslení národního týmu. Zdroj fotografie www.facebook.com/narodnitym

Toto byly rituály, to, co dělají sportovci jednotlivě, ale mnozí musí také podstoupit společnou předzápasovou přípravu. To už se ale opravdu pohybujeme jen ve vyšších kruzích, v těch elitních soutěžích, kde mají sportovci většinou i smluvně dané, co musí před zápasem/závodem dělat. Možná s výjimkou Jardy Jágra.

Co se týče týmových sportů jako je hokej, fotbal, basketbal, florbal apod., většinou mají hráči rozbruslení, rozběhání nebo rozstřelbu. Často vídáme i reportáže (většinou u fotbalu a hokeje), které možná až příliš času věnují dokumentaci tréninků nebo právě předzápasové přípravy. Nesmí se ale opomenout fakt, že hráči musí mít dostatek sil na zápas, tudíž je to spíš jen takové „rozhýbání kostí“.

Strava a regenerace

Co může sportovci v důležitý den hodně pomoci je strava. Sportovec se může držet své tradiční stravy, nebo může mít sestavený výživový plán od poradce, který má za úkol, aby měl sportovec dostatek energie a síly, aby mu nebylo těžko a zle. Je to přesně vypočítané podle tabulek, takže žádný chleba s Nutellou. Nebo si může dát před závodem steak jako biatlonistka Gabriela Koukalová a výsledek bude lepší než s poradcem. Je to vážně hodně individuální.

Sauna je jedna z alternativ. Zdroj fotografie Wikimedia Commons, Todtanis

Sauna je jedna z alternativ. Zdroj fotografie Wikimedia Commons, Todtanis

Co by se opravdu nemělo opomíjet je následná regenerace. Sportovec může podat svůj nejhorší výkon v životě nebo dát vítěznou střelu, tak jako tak by se však měla dostavit následná regenerace a odpočinek. To je bohužel velmi zanedbávaná část v těch neelitních soutěžích. To, že sportovec za svůj výkon nebere statisíce přece ještě neznamená, že jeho zdraví je nějak podružné nebo méně důležité. Zdraví toho malého fotbalisty s Nutellou je stejně důležité jako zdraví Messiho. Bez rozdílu.

Toho si nejsou všichni vědomi. Pokud tento proces není schopen zařídit trenér nebo šéf, sportovci by si ho měli zařídit sami. Pro své vlastní dobro. Sama s tím mám zkušenost a teď jen lituji, že jsem se o sebe nestarala víc. S oblibou se říká, že nikdy není pozdě, ale po tom, co jsou mladí sportovci zničeni tréninkem a zátěží, se to zdraví jen těžko dává do původního stavu. Na to by mělo vedení klubů a týmů dávat mnohem větší důraz.

Příprava je dlouhý proces a někteří z toho dělají přímo alchymii. Ale ono to zase tak složité není. Sportovec prostě musí dělat všechno pro to, aby se dostal do pohody a nepřipustil si jakýkoli nátlak a pochybnosti. V tom mu také musí pomáhat okolí, takže všichni ti, kdo mají doma sportovce a štvou ho jeho rituály, zkuste se nad to povznést a podpořte jeho sny.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: www.pexels.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář