Romeové a Julie se dali na taoismus

Divadlo Kultura / 24.3.2013

Alternativa DAMU přinesla další adaptaci Shakespearovy nejznámější tragédie. Bude asi jednou z těch nejbláznivějších.

Katedra alternativního a loutkového divadla uvedla svoji v pořadí již čtvrtou absolventskou inscenaci. Mnozí možná nad titulem mávnou rukou se slovy: „To už tu bylo tolikrát…“ Při bližším zkoumání kolonky autora vám ale může pořádně zamrznout opovržlivý úsměv ve tváři. William Shakespeare – samozřejmě. Ťi Ťün-siang – vůbec ne tak samozřejmé. Co tu jen ten chlapík pohledává?

Láska zasypaná několika pytli růží

Náladu představení pochytíte už s otevřením dveří do sálu. Vstupujete do pološera a do uší vám vnikají hlasité tóny zvláštní psychedelické hudby, která vám připomíná zvuk kapající vody roznášející se jeskynní, bušení srdce či tunelem se šířící šum dopravy. Váš sluch a zrak jsou od prvního okamžiku polapeny. Jako by vám u vchodu byly na stříbrném tácu naservírovány všechny indicie a vy se jim snažíte přijít na kloub.

Romeo/Paris a jeho záchvat

Romeo/Paris a jeho záchvat. Zdroj: divadlodisk.cz

Hlediště jsou tu dvě a mezi nimi na proti sobě postavené dvě rampy. V levých rozích hlediště stojí skupiny herců – Montekové a Kapuletové. Beze slova tam až do začátku představení setrvávají, jen se dívají před sebe a výhružně si buší do hrudi. Pak náhle hudba přestane hrát a obě skupiny se řevem seběhnou ze schodů dolů a doslova se na sebe vrhnou. Následujících několik minut je vzorovou ukázkou důkladné herecké průpravy s pádovou technikou.

Co divák nečeká, je častá změna rolí. Zamilovaný pár Romeo a Julie se zde představí hned v pěti podobách. Jednou je tak Romeo temperamentním Balkáncem, podruhé vlasatým odhodlancem, který s vypětím všech sil šplhá za svou milou, potřetí musí bojovat s rozzuřeným čínským mnichem, počtvrté provádí pomatené taneční kreace a popáté je zasypán plnými pytli růží, jež zprvu rozverně rozhazuje a následně doslova sype dívka oděná do jeptišské kutny.

Julie, jak ji ještě neznáte

Julie, jak ji ještě neznáte. Zdroj: divadlodisk.cz

Ťi Ťün-kdo?

Inscenátorka představení Pavlína Vimmrová se nechala slyšet, že ji četba alžbětinského notoricky nejznámějšího dramatu v mnoho ohledech připomínala čínskou romantickou zpěvohru Mistr Čchen odpočívá ve stínu borovice, napsanou mezi 13. a 14. století právě výše zmíněným Ťi Ťün-siang. Z pohledu režisérky bylo nutné původní klasikův text zabalit do východnějšího kabátku, který ve hře poslouží k podtržení kontrastů mezi západní a východní společností.

Výčet inspirací zde ale nekončí. Kupříkladu fanoušci známé počítačové bojové hry Mortal Combat budou pravděpodobně zamačkávat nostalgicky slzu, když se zčistajasna z reproduktorů ozve FINISH HIM.

Kdo by čekal čínského mnicha v Shakespearově klasice?

Kdo by čekal čínského mnicha v Shakespearově klasice? Zdroj: divadlodisk.cz

Perly zůstávají na místě

Romeo a Julie v Disku je hra velice svěží, energická a originální. I přesto, že jste v životě již určitě stačili zhlédnout adaptace klasické, šílenější i zvrhle komické, na žádnou této podobné jste narazit ještě nemohli. Korunu zvrhlosti nasazují především kostýmy, které, jak můžete poznat z fotografií, jsou velmi barevné, živé a dokonale ladí s extravagantním tonem celého představení.

Mohu vám slíbit, že se budete bavit, chvílemi tápat, obdivně zírat a do hudby si přidupávat. Ani herecké výkony vás nezklamou. Herci KALD předvádějí solidní výkony a zejména pohybovou stránkou svého vystoupení si vás dostanou. Romantiky, kteří se teď určitě strachují, že přijdou o své oblíbené „co růží zvou i zváno jinak, vonělo by stejně“, uklidním tím, že ani o pravého Shakespeara ochuzeni nezůstanou.

Inscenace: Romeo a Julie
Autor: William Shakespeare/ Ťi Ťün-siang
Divadlo: Divadlo Disk
Premiéra: 8. března 2013
Režie: Pavlína Vimmrová
Herecké obsazení: Šimon Krupa, Johana Schmidtmajerová, Tilen Kozamelj, Anne-Francoise Josephová, Filip Šebšajevič, Hedvika Řezáčová, Antonín Týmal, Soňa Páleníková, Pavel Blažek, Jan Cina, Eliška Křenková, Petra Majerčíková (3. K ALD)
Cena: 90 – 120 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.divadlodisk.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář