S tíhou krále Leara

Divadlo / 22.1.2017

„Tak dlouho nosil kukaččátku stravu, až ptáček vyrostl a ukousl mu hlavu.“

Na začátku divadelní sezóny minulého roku uvedlo Městské divadlo Brno pod režijními křídly Stanislava Moši jednu ze Shakespearovských tragédiíKrále Leara. Návštěvníci mají příležitost proniknout během tří hodin do světa pošetilosti a neštěstí krále Leara, který se rozhodl rozdělit své království do rukou svých dcer a za špatné rozhodnutí nese patřičné následky.

Hana Kratochvilová, Boleslav Polívka, Ivana Vaňková, ZDROJ mdb.cz

Hana Kratochvilová, Boleslav Polívka, Ivana Vaňková, zdroj: oficiální stránky Městského divadla Brno

Bludiště plné šedi

Příběh se odehrává v místě velkého sídla, které nemá začátek ani konec. Velká hudební scéna Městského divadla Brno je plná nekončících schodů, obrácených oken a balkónů v tmavě šedých barvách. Celé jeviště odkazuje na to, jak je sám život plný nesmyslných odboček a zvratů, které nikdo nečekal.

Podobně laděné jsou i kostýmy, které mají na sobě moderní prvky. Ty celou hru přenášejí do současnosti a poukazují na to, že příběh muže, který svým špatným rozhodnutím ztratil vše, nemusí být jen příběhem minulosti. Do modernějšího zpracování sedí i překlad Jiřího Joska, který se nebojí používat novodobější slova.

Kterak Lear Polívku vařil

V hlavní roli Leara se představuje Bolek Polívka, s nímž se do představení lehce vkrádá jeho nezaměnitelný humor, neboť  si v žádné repríze nenechá ujít příležitost na chvíli své herecké kolegy vyvést z míry a pobavit tak diváky. Ti jsou na chvilku vytrženi z neštěstí, které prožívají s králem.

Divák se brzy ocitá v tísnivé atmosféře velkých dvorů, vlivných pánů a dam, intrik, soubojů a lásky – nejen romantické, ale i otcovské a falešné. Točí se ve víru událostí, baví se šaškem, který svým břitkým humorem glosuje různé situace, opovrhuje králem a zároveň ho lituje: „Měl jsi nejdřív zmoudřet, a až potom zestárnout.“

Hana Kováříková, Ivana Vaňková, ZDROJ mdb.cz

Hana Kováříková, Ivana Vaňková, Zdroj: oficiální stránky Městského divadla Brno

Výborné výkony předvedl nejen Bolek Polívka, ale i Michal Isteník jako Learův věrný prostořeký šašek. Za svůj herecký výkon se nemusí stydět ani  hrabě z Glostru – Zdeněk Junák nebo jeho syn Edgar a bláznivý Tom v podání Lukáše Janoty. Atmosféře výborně napomáhají hudebníci, usazení v jednom z balkónů.

Stará klasika

Pokud divák hledá v této inscenaci Leara nové pojetí dramatu nebo překvapivé zpracování, nedočká se. Na druhou stranu, ten kdo chce Leara vidět v jeho nejčistší podobě a prožít tuto tragédii společně s králem, v Městském divadle Brno má jednu z příležitostí.

Petr Štěpán, Ivana Odehnalová, Boleslav Polívka, Lukáš Janota, ZDROJ mdb.cz

Petr Štěpán, Ivana Odehnalová, Boleslav Polívka, Lukáš Janota, ZDROJ mdb.cz

„Pláčeme při narození, že jsme přišli na velkou scénu bláznů!“

Inscenace: Král Lear

Autor předlohy: William Shakespeare

Překlad: Jiří Josek

Režie: Stanislav Moša

Divadlo: Městské divadlo Brno

Premiéra: 14. 11. 2015

Obsazení: Boleslav Polívka, Pavla Vitázková, Hana Kovaříková, Lenka Janíková, Ivana Vaňková, Ivana Odehnalová, Svetlana Janotová, Petr Štěpán, Zdeněk Junák, Lukáš Janota, Jakub Zedníček, Michal Isteník, Viktor Skála, Rastislav Gajdoš, Aleš Slanina, Jiří Mach, Patrik Bořecký, Kristian Pekar, Jan Mazák, Ladislav Mareček

Cena: 520 – 580 Kč

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: oficiální stránky Městského divadla Brno 

 

0 69 100 1
69%
Average Rating

Inscenace: Král Lear

Král Lear je klasika, kterou by divák měl do svého repertoáru určitě zařadit, i když nepřináší závratně nové pojetí této tragédie.

  • Hodnocení
    69%

Kateřina Vaněčková

Zanechte komentář