Nejen o hrdinství s Philipem Zimbardem

Osobní rozvoj / 22.11.2016

Během říjnové návštěvy v Praze měl profesor Zimbardo hned několik přednášek. Dvě z nich pro vás navštívila i Generace 21.

Ti, kteří znají jméno Philip Zimbardo, jej asi mají spojené hlavně s nechvalně známým, nicméně psychologicky velmi cenným Stanfordským vězeňským experimentem. Čím se ale profesor Zimbardo zabývá dnes? A jak to souvisí s jeho nejznámější prací? O tom i o mnohém jiném mluvil na přednášce pro studenty v menší přednáškové místnosti na 1. lékařské fakultě, i v největší posluchárně Právnické fakulty známé jako Collegium Maximum, které se pro tento účel otevřelo široké veřejnosti.

Na přednášce na 1. lékařské fakulě. Fotografie Brenda Dobrovicsova

Na přednášce na 1. lékařské fakulě. Fotografie: Brenda Dobrovicsova

V atmosféře malé přednášky

Na 1. lékařské fakultě se sešli převážně studenti psychologie a podobných oborů, kteří měli to štěstí a podařilo se jim včas registrovat. Člověk si tu mohl připadat, jakoby byl na jakékoliv jiné přednášce ve škole – a vlastně se nic zvláštního nedělo. Příležitost to byla ale velmi významná. Ti, kteří se už s profesorem Zimbardem setkali, vám ale určitě mohou potvrdit, že ačkoliv moc dobře ví o své světoznámosti, rozhodně nepůsobí jako nepřístupná celebrita ve svém oboru. Pokud byste čekali nekompromisního člověka, který chladně pozoruje „pokusné králíky“ v rolích vězňů a dozorců, byli byste od pravdy ještě dále. Atmosféra na přednášce byla velmi příjemná od samotného začátku až po závěrečné podepisování knih a focení se.

"Tak už poslední otázka, ať stihneme podepsat knihy a udělat selfe." aneb prof. Zimbardo ví, že odložením mikrofonu to zdaleka nekončí. Fotografie: Brenda Dobrovicsova

„Tak už poslední otázka, ať stihneme podepsat knihy a udělat selfe,“ aneb prof. Zimbardo ví, že odložením mikrofonu to zdaleka nekončí. Fotografie: Brenda Dobrovicsova

Kdo dřív přijde…

Ani největší místnost Právnické fakulty nebyla dost pro všechny zájemce o přednášku. Dveře sálu i balkonů se otevřely již půl hodiny před samotným začátkem a asi po 13 minutách bylo vyhlášeno, že další hosté musí využít jednoho ze dvou další připravených sálů a spokojit se s přímým přenosem Zimbardovy přednášky. Tato přednáška, která byla organizována Knihovnou Václava Havla se také původně v této knihovně měla konat, ale z kapacitních důvodů byla přesunuta. Není divu, událost na Facebooku avizovalo přes 1700 účastníků a více než dalších 5000 lidí tato událost zajímala. Nicméně i Collegium Maximum svojí kapacitou dokáže pojmout jen něco kolem 600 lidí. Možnost získat podpis a fotku tu ale také byla, zájemců bylo ovšem mnoho a čekající davy vás nesměly odradit.

O čem byla řeč

Čas otázek po konci přednášky. Fotografie: Denisa Mouchová

Čas otázek po konci přednášky. Fotografie: Denisa Mouchová

Je jasné, že nezmínit se o Stanforském vězeňském experimentu nebylo možné ani na jedné z přednášek. V obou se ale Philip Zimbardo zaměřil především na další témata, která posluchače zaujala a která jsou pro nás nejspíš mnohem aktuálnější a více se nás týkají. Velkým tématem byl Hero Imagination Project a problematika hrdinství obecně. Idea, že hrdinství nemusí být něčím neobyčejným, ale že můžeme být hrdinou každý den, vede k zamyšlení. A jak je to se superhrdiny z komixů a filmů? Na to má Philip Zimbardo krásnou odpověď, která zazněla na obou jeho přednáškách: „Vy všichni máte něco, co žádný superhrdina. Mozek. Superhrdina vlastní mozek nemá a používá ten autorův.

Není malého hrdinství

To, že na hrdinství můžeme koukat jako na jakékoliv překročení své komfortní zóny a lhostejnosti, může možná znít zvláštně. Podle čeho ale posuzovat skutek, který uděláme? I kvůli maličkosti můžeme být pro druhého jeho hrdinou nebo prostě tím, kdo mu zlepší den nebo vykouzlí úsměv na tváři. Zní to snadno – a přesto to pro nás je někdy hodně těžké.

Zní to jako něco, o čem byste chtěli vědět více? Pokud vám Zimbardova návštěva v Praze utekla, ale rádi byste se na přednášku podívali, nezoufejte! Záznam z veřejné přednášky můžete nalézt zde.

Úvodní fotografie a miniatura: Brenda Dobrovicsova

Denisa Mouchová

Denisa Mouchová

Jsem lektorka, soft skills trenérka a studentka psychologie. Baví mě překračovat hranici komfortní zóny, stále se posouvat dál a ráda k tomu pomáhám i ostatním. Pokud při tom mohu i cestovat, tak je zážitek kompletní. Mám ráda přírodu, psaní, malování a sport.

Zanechte komentář