Brno prozkoumá své hranice volnosti s festivalem Mezipatra

Film / 12.11.2016

Sedmnáctý ročník festivalu Mezipatra se po úspěšném týdnu v Praze přesouvá do Brna. Diváci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program.

Od 11. do 18. listopadu se v moravské metropoli koná festival Mezipatra. Nabídne 64 snímků, které se budou promítat v univerzitním kině Scala a v kině Art. Speciální projekce proběhnou také v The Distillery. Kromě filmů nabídnou Mezipatra i bohatý doprovodný program, který je každý rok pro Brno typický.

Letošní téma Hranice volnosti odkazuje na uvědomění si a posouvání hranic především v sobě samých.

Volnosti máme zdánlivě až až. Filmy z programu letošních Mezipater ale často poukazují na to, jak sami určujeme její hranice. Vnitřně i v interakci s okolím, vědomě, nevědomě a mnohdy tak, že se vymezujeme vůči ostatním a hledáme příslovečného nepřítele,

řekl k tématu ředitel festivalu Pavel Bicek.

Brněnská část začne v pátek 11. listopadu oficiálním zahájením v kině Scala. Večerem provede moderátorka Magdaléna Tkačíková, se kterou se na scéně objeví i členové taneční skupiny Art Factory. Zahajovacím filmem bude rakouský Kocour režiséra Klause Händela, který po zásluze vyhrál Teddy Award za nejlepší queer film MFF Berlinale 2016. Po projekci se můžete těšit na party v režii legendární brněnské (a v nedávné době zrušené) kavárny Alfa, na které vystoupí DJ Martin Hrdina.

Den poté se brněnské kočičky a kocouři mohou zúčastnit již tradičního a oblíbeného speed datingu, který proběhne v metro-baru na Pekařské a bude rozdělen na holky a kluky.

V sobotu večer pak proběhne hlavní party v Industře, která letos nese název #catwalk_party. To již napovídá, že půjde o kočičky, ale také o modeling. Vystoupí rapperka Sharkass, miláček publika Adam Mišík a rakouský queer rapper Candy Ken, který celou party zahalí do růžové a poví všem pěkně od plic, co si myslí. O půlnoci vystoupí tanečníci ze skupiny House of Velvet a předvedou taneční styl „voguing“, který je inspirován právě pózováním modelek z tohoto světoznámého časopisu. Až do rána pak můžete bouncovat na beaty DJe Raede.

Taneční styl vogue si budou moci návštěvníci také vyzkoušet na workshopu s Viktorem Milanem, jedním z nejlepších tanečníků tohoto stylu v Evropě. Pokud vás tanec moc nebere, přijďte na některou z přednášek. V pondělí 14. listopadu se v rámci Mezipatra_talks můžete dozvědět něco o antickém díle Satirikon a prokletém básníkovi Arthurovi Rimbaudovi, ve čtvrtek 17. listopadu se podíváme, co přinesl 17. listopad pro LGBT komunitu.

V novém coworkingovém centru The Distillery proběhne diskuze s odborníky k filmu Freedom to Marry, který pojednává o stejnojmenné organizaci usilující o legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví, a k filmu Yes, We Fuck!, který se zabývá sexuální asistencí handicapovaných.

V rámci doprovodného programu dále proběhne kondiční výběh s Běžeckým klubem Brno, Výtvarný happening na podporu hnutí PROUD nebo divadelní představení ON.

Slavnostní zakončení proběhne 18. listopadu v kině Art, kde bude také vyhlášena divácká cena. Zakončovacím filmem bude kultovní filmový muzikál Hedwig and the Angry Inch z roku 2001. Následná závěrečná party proběhne v klubu Vibe.

Více informací a kompletní filmový i doprovodný program naleznete zde. Sledujte také facebookoficiální událost Brna.

Zdroj všech fotografií: oficiální facebook

Karla Melichnová

Zanechte komentář