kinẽma musica: Erotikon & Pierre Richard Core

Film / 8.11.2016

Další projekce studentského kina kinẽma musica se tentokrát ponese v romaticko-dramatickém duchu Erotikonu doprovázeného kapelou Pierre Richard Core.

S čtvrtým večerem studentského kina kinẽma musica nahlédneme opět do české prvorepublikové kinematografie s filmem Erotikon z roku 1929. O novodobý doprovod se postará hudební improvizační sdružení Pierre Richard Core.

Film pojednává o železničním hlídači, který poskytne nocleh neznámému mladému muži, kterému v deštivé noci ujel vlak. Hlídačově dceři Andree se mladý cizinec George velmi líbí, je učarována a svedena jeho šarmem. On však druhý den odjíždí a ona po nějaké době zjišťuje, že je těhotná. Píše mu dopis, ovšem odpovědí jí jsou pouze peníze a sdělení, že žije s jinou vdanou ženou. Andrea je zoufalá. Aby utajila své těhotenství odjíždí porodit své dítě do Prahy. To se však narodí mrtvé. Snaží se zapomenout a po čase se provdá, není však v manželství šťastná. Když poté náhodně potká svou dávnou lásku, rozhodně se dát všanc své manželství kvůli někomu, kdo už ji jednou opustil.

Ve své době byl film považován za kontroverzní, v současné době však patří k vrcholným výtvorům československé němé kinematografie. Je to díky Olafu Fjordovi a Itě Rině v hlavních rolích, ovšem nejzásadnější přínos pro úspěch filmu představoval talentovaný kameraman Václav Vích, jenž byl schopen naplnit náročnou představu vizuální podoby díla režiséra Gustava Machatého.

Po projekci bude následovat přednáška MgA. Jaroslava Šťastného PhD na téma historie filmové hudby. Jaroslav Šťastný je hudební skladatel a improvizátor, který vystupuje pod jménem Peter Graham. Vyučuje na brněnské JAMU, avšak v kontextu české hudby představuje spíše neakademický typ se zájmem o nekonvenční přístupy ke kompozici. Jeho skladby můžeme najít například ve filmu Klíč k určování trpaslíků (2002).

14681812_634264023412683_3514567666021313182_n

Nenechte si ujít tento jedinečný filmový zážitek v úterý 8.11. ve 20:30 v brněnském kině Scala!

Více informací najdete na oficiálních stránkách, facebooku nebo facebookové události.

Zdroj perexové fotografie: oficiální facebook 

Karla Melichnová

Zanechte komentář