Kniha Chlapec, kterého chovali jako psa odhaluje příběhy zanedbávaných dětí

Osobní rozvoj / 9.11.2016

Zajímá vás dětská psychologie, tematika traumatu a chcete se navíc něco dozvědět o fungování mozku? Můžete bez váhání sáhnout po knize Bruce Perryho.

I když se v rámci vývojové psychologie v průběhu dějin vytvořily desítky vlivných i méně vlivných teorií, všichni odborníci se shodují na zásadní roli raného vývoje. Kontakt mezi pečující osobou a dítětem je v tomto období nenahraditelný. Co se může stát v případě, že je dítěti upřeno láskyplné prostředí a jeho potřeby jsou dlouhodobě zanedbávány, popisuje poutavým způsobem dětský psychiatr Bruce D. Perry.

Ve spolupráci s redaktorkou Miyou Szalavitzovou  se rozhodl přiblížit širší veřejnosti problematiku týraných a zanedbávaných dětí zejména z oblasti Spojených států amerických, kde profesně působí a kde vystudoval. Jeho dechberoucí vyprávění, prvně vydané již v roce 2007, je obohacené o srozumitelné vysvětlení některých psychiatrických termínů. Příběh začíná v osmdesátých letech, kdy se jako čerstvě vystudovaný psychiatr teprve profiluje.

Bruce D. Perry, Ph.D.

Bruce D. Perry, Ph.D. je americký psychiatr specializující se na dětskou psychiatrii, neurovědu a duševní zdraví. V oblasti klinické praxe i výzkumu se zaměřuje na zkoumání dlouhodobých efektů rané dětské traumatizace u adolescentů a dospělých. Je průkopníkem v oblasti pochopení vývoje dětské psychiky. Popisuje způsob, kterým traumatizující události negativně ovlivňují vývoj mozku. Terapeuticky pracoval s dětmi, které prožily nepředstavitelné situace plné utrpení, a v mnoha případech se mu podařilo zmírnit či úplně odstranit jejich následky.

V hlavní roli zanedbávání

Chlapec, kterého chovali jako psa je kniha věnovaná traumatům vzniklým v důsledku zanedbávání v raném věku dítěte (od narození po první tři roky života). Zabývá se dopady tohoto jevu na dítě zejména v průběhu dospívání. Autor na poutavých příbězích demonstruje, že i pouhá nevědomost o správné péči o dítě může mít pro lidský mozek ve vývinu devastující následky. Dále čtenáře nechává nakouknout do procesu terapeutického napravování takových škod, které se v některých případech může podařit minimalizovat. Stojí to mnoho úsilí, výsledkem však může být návrat dítěte zpět do života, což za námahu rozhodně stojí. V průběhu vyprávění navíc dovysvětluje fungování mozku a nenechá vás tápat ani co se týče psychiatrických a medicínských pojmů.

Postupně jsme začali chápat, jak je sekvenční rozvoj dětského mozku ovlivňován traumatem a zanedbáváním, a stejně tak postupně nám začalo svítat, že toto pochopení by nám mohlo pomoci najít možnou léčbu.

Kniha je rozčleněna do jedenácti zdánlivě na sebe nenavazujících kapitol, pokaždé rozebírajících jeden z deseti případů. Tak jako u většiny literatury, která popisuje skutečné případy, byla pravá jména aktérů pozměněna. I přes lékařskou mlčenlivost se autor ale nazapomene zmínit o tom, jak se některým z pacientů daří i po absolvované terapii. Zejména z pozice zvědavého čtenáře tento fakt oceňuji. Autor rovněž zdůrazňuje, jak jeho přímá spolupráce s pacienty nadále ovlivňuje a zdokonaluje jeho výzkum a praxi, díky které může získané poznatky aplikovat dál a pomáhat dalším nešťasným obětem zanedbávání.

childhood

Autor vás svým vyprávěním vtáhne do děje.

Jaká témata kniha otevírá?

Setkáte se se sexuálním zneužíváním, sebepoškozováním, vraždami, satanským kultem i se sektou Davidiánů, která zaplavila Texas v průběhu 80. let. Nezůstanete ochuzeni ani o příběh chlapce, kterého chovali jako psa – tento případ autor hodnotí jako nejtěžší, se kterým se v průběhu své praxe setkal. Stejně tak jako velmi zajímavý hodnotím fakt, že ne všechna traumata musí být způsobena vědomým ubližováním a může se stát, že rodič či opatrovník nenese téměř žádnou vinu. Jak je něco takového možné, to se musíte dočíst sami.

Zajímavost

Autorovy léčebné techniky byly zprvu zatracovány a setkávaly se s nepochopením. Až poté, co se začaly projevovat úspěchy, mnozí další dětští psychiatři jeho techniky přebrali a postupně se mu začalo dostávat zaslouženého uznání.

Kdo knihu ocení?

Velmi pozitivně hodnotím informační bohatost knihy. Otevírá zajímavá témata a nabízí podněty k dalšímu dohledávání informací. Zejména ji ocení studenti psychologie, pedagogiky a dalších oborů zahrnujících tematiku vývoje osobnosti. Bavit bude ale i zájemce z řad široké veřejnosti, forma je čtivá a příběhy jsou natolik poutavé, že nebudete moct přestat číst, dokud nedočtete kapitolu. Bruce D. Perry vás svým vyprávěním zkrátka vtáhne do děje.

Chlapec, kterého chovali jako psa

Bruce D. Perry

Autor: Perry, Bruce D.; Szalavitz, Maia

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Portál

Počet stran/vazba: 256, brožovaná

Cena: 359,- Kč

Žánr: psychologická literatura

Více informací na stránkách nakladatele.

Děkujeme nakladatelství Portál za poskytnutí recenzního výtisku.

Zdroj úvodní fotografie: foter.com

Zdroj fotografie v článku: Romana Landová, Generace 21

Zdroj miniatury v boxu: obchod.portal.cz

Romana Landová

Romana Landová

Studentka žurnalistiky milující svou rodinu, přítele, sport, literaturu, přírodu a taky postel.

Zanechte komentář