Norimberk láká nejen vánočními trhy!

Cestování / 18.11.2016

Město Norimberk je zajímavým tipem na výlet z mnoha důvodů – ať už jsou to vánoční trhy, nebo toulky minulostí.

Že německé město Nürnberg existuje, o tom slyšel jistě každý. Někteří si při zaslechnutí tohoto názvu vybaví tradiční vánoční trhy, některým bleskne hlavou Karel IV., který letos slavil šest set let od narození. Znalci historie si možná vzpomenou na norimberské protižidovské zákony či norimberské procesy, které se točí kolem druhé světové války. I z tohoto krátkého výčtu vyplývá, že město už před mnoha lety mělo pro Německo velký význam.

Město, které dýchá minulostí

Počátky města se datují do první poloviny jedenáctého století – tehdy hrálo velmi významnou roli při cestách ze severní Itálie do Čech či na sever Německa. Díky své výhodné poloze se rychle rozrůstalo. Roku 1219 povýšil císař Norimberk na svobodné říšské město a po celá dlouhá století jej spravoval rod Hohenzollernů (až do roku 1918).

Norimberk byl rezidencí řady římskoněmeckých císařů. Pro nás je nejvýznamnější osobou Karel IV., který si sice jako sídelní město vybral Prahu, ale do Norimberku často jezdil, učinil zde mnohá důležitá rozhodnutí, postavil několik významných kostelů a manželka Anna Svídnická mu zde porodila syna, pozdějšího krále Václava IV.

Některé ulice v Norimberku jsou téměř pohádkové.

Některé ulice v Norimberku jsou téměř pohádkové.

Na přelomu 15. a 16. století se stal Norimberk centrem německé renesance. Působil zde slavný malíř a rodák Albrecht Dürer, kterému je věnováno jedno z norimberských muzeí.

Město plné tradic

Nejsou to pouze vánoční trhy, které podtrhují Norimberk. Mezi tradiční pochutiny, které si můžete zakoupit na každém náměstí, patří voňavé norimberské klobásy, chutné především díky své kořeněnosti. Z voňavého koření se pečou i norimberské perníčky, které navazují opět na prve zmíněné vánoční trhy.

Vánoční trhy v Norimberku se konají už od sedmnáctého století. Christkindlesmarkt navštíví zhruba dva miliony lidí ročně. Vyrazit na ně může být velkým zážitkem – dejte však pozor na davy lidí a pečlivě si vše naplánujte.

Tip Generace 21: O vánočních trzích v Norimberku si můžete přečíst v našem dřívějším článku Advent krok za krokem 2

Co stojí za návštěvu?

Pokud se vydáte do Norimberku, určitě nezapomeňte navštívit středověký Norimberský hrad, hrázděný Dürerův dům, luterský kostel sv. Sebalda či katolický kostel Panny Marie. Za zmínku stojí také Germanisches Nationalmuzeum, Germánské národní muzeum, největší německé muzeum kultury, dějin a umění.

Snad každý dům v Norimberku je něčím zajímavý...

Snad každý dům v Norimberku je něčím zajímavý…

Norimberk je nádherné město, z něhož dýchá nejen historie, ale také klid spojený s přírodou. Na zeleň se ve městě hodně dbá a na podzim hýří ulice a vyhlídky pestrými barvami. Ani zima díky vánočním trhům není v Norimberku depresivní, a tak se nebojte tam vyrazit!

Zdroj fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář