Proč vyměnit lyže za snowboard?

Sport / 14.11.2016

I vy patříte mezi nadšené lyžaře? Proč letos konečně nezkusit něco nového a nevyměnit lyže za snowboard?

Mám pocit, že s blížící se zimou se lidé začínají dělit do dvou táborů. Jedni nedají dopustit na lyže jakékoliv podoby, typu a tvaru, zatímco druzí horují pro snowboard a cokoliv jiného, jen pokud to nejsou právě lyže. Oboje však má něco do sebe.

Jak jsem zjistila z menšího průzkumu, který jsem uskutečnila mezi lidmi ve svém okolí, vypadá to, že většina volí lyže. Proto jsem se rozhodla obrátit na ty, kteří zatím nepropadli kouzlu čertova sněžného prkýnka, a poukázat na možné důvody, proč je ten nejvyšší čas začít se prohánět po sjezdovkách na snowboardu.

Hůlky pryč!

Lyže a hůlky k sobě neodmyslitelně patří a jedno bez druhého se téměř ani neobejde. V tomto ohledu je snowboard mnohem praktičtější, jednodušší a co si budeme nalhávat, také pohodlnější. Člověk s sebou kromě prkna nemusí nic tahat, a když náhodou dojde, jak se bohužel i mezi zkušenými horaly stává, ke kolizi na svahu, člověk nehledá hůlky na protější jedli.

snnn

Volnost, která nezná mezí. I taková může být jízda zasněženou krajinou.

Snowboard je prostě in

Praktičnost je jedna věc, ale trend je prostě trend. Tomu člověk neporučí. A poslední roky velí snowboard vpřed, lyže vzad. Podobně jako je skateboard synonymem pro volnější styl života, tak je snowboard synonymem pro nespoutanou mysl a pohodové duševní nastavení. Pravda, tato představa je možná pouhým odrazem filmů, v nichž se to prkny na sněhu jenom hemží.

Jsou takoví, kterým vyhovuje prožít celý život v přesně vymezených mezích a kolejích. Ale také jsou takoví, kteří často a rádi zkoušejí nové věci a zajeté koleje jim moc neříkají. Myslím, že pro většinovou českou společnost je snowboard pořád něčím novým, trochu neznámým a čímsi primárně spojovaným s mladými lidmi. Omyl, snowboard není jenom pro mladé (a lyže nejsou jenom pro staré). Je pro každého, koho baví nebo by mohl bavit.

Lehčí než se zdá

Pamatujete si, když jste si poprvé stoupli na skateboard, chtěli se projet a ono to nebylo až tak snadné, jak jste si mysleli? Se snowboardem je to úplně stejné. Taky to vypadá snadné, ale dokud člověk nepochytí ten správný trik, jak na to, tak to vůbec snadné není. Teprve ve chvíli, kdy si člověk uvědomí držení těla a správné rozložení váhy, začne si jízdu užívat. Zpočátku se může zdát, že se jedná o úplně jiný druh pohybu, než na který je zvyklý, ale brzy se to obrátí.

Kromě samotného sjíždění sjezdovky si snowboardisté mohou vyrazit i do snowparků, které jsou určeny právě nadšeným snowboardistům. Snowparky zahrnují různé typy vlnek, ramp, beden nebo boulí, které jsou vhodné jak pro začínající amatéry, tak pro zkušené borce. Nespornou výhodou těchto parků je přítomnost dalších podobných nadšenců, od kterých toho lze hodně odkoukat, ale také se s nimi poradit ohledně konkrétního problému, což je leckdy k nezaplacení. Z domácích snowparků určitě stojí za vyzkoušení vyhlášený snowpark ve Svatém Petru v Krkonoších nebo originálně koncipovaný Snowpark Čihalka v Orlických horách.

Co se praktičnosti týká

Může se to zdát nepodstatné, ale jak se ukazuje, tak i pohodlí našich nohou hraje roli v tom, co člověk zvolí pro své sportovní vyžití. Každý, kdo někdy strávil několik hodin v přeskáčích, určitě zná ten pocit úlevy, když si je konečně sundá. Ne snad že by se boty na snowboard vyráběly z nějakého ultralehkého materiálu, který člověk na noze vůbec necítí, ale ve srovnání s přeskáči to jsou hotové papuče.

Kromě samotného zápalu pro danou věc hrají svoji roli při výběru jakéhokoli sportu nebo zábavy také finance. Zkušenost mě však poučila, že peníze nehrají až tak velkou roli, jaká se jim přisuzuje. Pokud člověk doopravdy něco chce, vždy si k tomu dokáže najít cestu. Někdy se stačí jenom poptat mezi známými, poradit se s někým erudovaným, nebo projít různá internetová fóra, na nichž se to nápady a inspirací jenom hemží. Lze koupit prkno za desetitisíce, ale taky sehnat přes známé třeba jenom za čokoládu. Stejné to je i s dalším vybavením a oblečením.

Když se při jednom rozhovoru ptali české olympijské vítězky Evy Samkové, čím ji učaroval snowboarding, odpověděla: „Ani nevím. Dříve jsem jezdila na lyžích, ale to mě tolik nebavilo. Na snowboardu si jízdu mnohem víc užívám, je to větší zábava a taky adrenalin, a hlavně je to celé takové stylové.“ V jejích slovech je shrnuto to nejdůležitější. Snowboarding je radost. Radost a volnost.

Zdroj všech fotografií: www.facebook.com
Zdroj citace: www.zena.cz

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář