Dům vás do sebe vtáhne

Literatura / 13.11.2016

Jsou domy, které vás uchvátí, a jsou domy, které přejdete bez povšimnutí. A pak jsou tady i domy, které vás do sebe vtáhnou a nepustí ven. 

Mladík s přezdívkou Kuřák žije v tajemném Domě, sloužícím jako internát pro hendikepované děti, již několik měsíců a stále patří mezi bažanty. V jejich kolektivu se však necítí ani trochu dobře. I přes odlišnosti ostatních je mezi nejmladšími považován za rebelanta díky svým neobvyklým teniskám a kouření na záchodě. Za trest jej vyloučí ze své skupiny a je nově přiřazen do skupiny čtvrté, ve které jsou starší děti. Překvapivě jej skupina přijme za svého a postupně ho seznamuje se všemi zákonitostmi Domu. Kuřák se díky nim dozvídá o jeho obyvatelích i dávných tajemstvích, o jejichž existenci doposud neměl ani tušení.

14958108_895921890538954_638163885_o

Arménská autorka na příběhu pracovala téměř dvacet let.

Fantasy, nebo ne?

U anotace této knihy najdete označení fantasy literatury pro čtenáře od 14 let. Při čtení vám určitě nejednou vytane na myslí otázka, čím konkrétně se Dům, ve kterém… řadí mezi fantasy. Nenajdeme v ní typické prvky, na něž jsme u fantasy literatury zvyklí. Žádná kouzla ani kouzelné bytosti. Na druhou stranu je celý příběh něčím zvláštní a nemůžeme ho číst bez pořádné dávky fantazie. Neustále cítíme tajemno, číhající za vyprávěním mladíků ze čtvrté skupiny. Ačkoliv je kniha primárně určená pro mládež, hlavní postavy jsou silní kuřáci a nepohrdnou ani lahví alkoholu. Tudíž by dnešním dětem asi nešly moc velkým příkladem.

Mariam Petrosjanová

je spisovatelka a malířka arménského původu. Dům, ve kterém… je její prvotinou, na které pracovala bezmála dvacet let. Ihned po vydání se kniha v Rusku stala bestsellerem a dál se šířila po světě. Do dnešních dnů příběh získal mnohá literární ocenění. Nakladatelství Fragment chystá v příštím roce druhé pokračování.

Spletité klubko

Autorka nás hned na první stránce hodí do děje a my se musíme rychle zorientovat v postavách. Zpočátku to jde velmi složitě, protože se jich v příběhu vyskytuje víc než dost. Navíc jsou postavy v knize vždy pojmenované podle jejich typických vlastností nebo nějaké zvláštnosti, nenajdeme zde jejich skutečná jména. Možná je ani oni sami nevědí. Už jsme se seznámili s hlavní postavou – Kuřákem, který nás celým domem provádí. Občas převezmou úlohu vypravěče jeho nejbližší, například Slepec, Lord, Černy nebo Tlusťoch. Mezikapitoly v knize nás zavádějí do minulosti Domu a seznamují nás s jeho dřívějšími obyvateli. Můžeme tak sledovat proměnu hlavních hrdinů i celého Domu v průběhu času.

14975852_895921873872289_126373299_o

Knihy a podzim jsou dokonalá kombinace.

Není možné, aby se v jedné skupině shromáždili samí poslušní suchaři, kdežto ve druhé jeden nezvladatelný magor vedle druhého. To prostě nejde. A to tedy znamená, že to tak kdysi někdo schválně vymyslel. Proč? To už je jiná otázka.

Vládce chaosu

Celou knihu jsem měla pocit neustálého chaosu. Celé vyprávění na mě působilo občas neuspořádaně. Některé scény jsem na první čtení nepochopila a četla je raději i podruhé, abych v nich našla jejich skrytý význam. Kvůli velkému počtu postav bylo obtížné si zapamatovat jednotlivé charakteristiky a zamilovat si některou z nich. Podle mého názoru patří kniha Dům, ve kterém… mezi příběhy, které si na první čtení zamilujete, nebo pro vás zůstane navždy nepochopitelný.

obalka

Dům, ve kterém… smečka ze čtvrtého pokoje

Autor: Mariam Petrosjanová

Rok vydání: 2016

Vydavatelství: Fragment

Cena: 289 Kč

Stran: 328

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Darina Melcherová, Generace 21

0 40 100 1
40%
Average Rating

Dům, ve kterém...

Dům, ve kterém... je fantasy určená mladým čtenářům. Na mě příběh místy působil příliš zmateně. Autorka do příběhu vložila mnoho postav a menších zápletek, které její svět často dělají nesrozumitelným. Klidně bych dala přednost pomalejšímu tempu vyprávění, ve kterém bych se lépe zorientovala.

  • 40%

Darina Melcherová

Zanechte komentář