Řemeslníci obkládají v Divadle Na Jezerce

Divadlo Kultura / 19.3.2013

V nové inscenaci Divadla Na Jezerce nahlédnete do tajů čtyř řemeslníků a bude vám jasné, proč se říká „mluví jako dlaždič“.

Při poslední premiéře v Divadle Na Jezerce bylo opravdu veselo. Divadlo vsadilo na drsnou komedii Práskni do bot a na režisérské eso Jana Hřebejka a vyplatilo se! Každou chvilku se z hlediště ozývá burácející smích, inscenace je úplně protkaná dokonalými vtipy na práci i život sám. Možná herci vtipkují o našem každodenním životě, vždyť se sami nejvíce zabýváme prací a honbou za penězi. I když se říká, že štěstí si za peníze nekoupíš, tak v dnešním chudém světě se nejvíce ženeme právě za nimi, možná právě peníze jsou pro nás synonymem štěstí.

Hřebejk režíruje čtyři dlaždiče

Jan Hřebejk dokázal jako obvykle dokonale spojit výbornou komedii a vážné téma. Sám k inscenaci řekl: „Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace.“ A dodal, že po všech titulech, které na Jezerce dělal, hledal další, jenž by podobným způsobem spojoval humor s tragickým podtextem. „V případě této hry jsem jej našel,“ přiznal.

Závěrečná děkovačka po premiéře. Zdroj: J. Pertáková

Závěrečná děkovačka po premiéře. Zdroj: J. Pertáková

V této hře známého irského dramatika Owena McCaffertyho se setkáváme se čtyřmi obkladači, kteří by rádi měli něco víc než jen ubohou mzdu za stereotypní práci obkladače. Už podle přezdívek čtyř hlavních postav se nám odtajňují jejich charakterové rysy, pod slupkou drsných řemeslníků a sprosté mluvy se skrývají nenaplněné touhy a nespokojenost s vlastním životem.

Šulin a spol. vás nejen pobaví, ale odtajní vám i své životy

V roli nejstaršího řemeslníka Šulina exceluje Jan Hrušínský. Přestože Šulin nevěnuje své práci to, co by měl, děsí ho důchod. Rád by byl ještě užitečný. Mudrce výborně ztvárňuje Radek Holub, on zastává funkci „chytrolína“, nestydí se dávat najevo svůj cit a svou lítost za to, jak se zachoval ke své rodině. Občas nabroušený Drátěnka, kterého hraje úžasný Martin Sitta, je naopak dobrým otcem a manželem. Snaží se dát své rodině vše, co může. I když s jeho platem to stále nemusí stačit. Každá parta řemeslníků by měla mít učence, v našem případě mladého Voleje. Kluka na zavolání s vlastními sny hraje Václav Liška.

Podařená premiéra se musí oslavit. Zdroj: J. Pertáková

Podařená premiéra se musí oslavit. Zdroj: J. Pertáková

Inscenace je ve všech směrech výborná. Herci pod úžasným režisérským vedením dokonale vyjadřují své tak odlišné postavy. Scéna skvěle vystihuje prostředí, najdeme zde vše, co takový běžný řemeslník potřebuje. A nad tím vším nám do uší zní výborná hudba Karla Hály. Běžný divák si nemůže přát víc než skvěle zinscenovanou hru s dobrým humorem a trochou té vážnosti, která je navíc tak současná.

Inscenace: Práskni do bot
Autor: Owen McCafferty
Divadlo: Divadlo Na Jezerce
Premiéra: 7. března 2013
Režie: Jan Hřebejk
Herecké obsazení: Jan Hrušínský, Radek Holub, Martin Sitta, Václav Liška
Cena: 250 – 390 Kč

Zdroj perexové fotografie: J. Pertáková

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář