NOČNÍ ZVÍŘATA: Fordův koncert úzkosti, násilí a mizérie

Film / 24.11.2016

Režisér Single Mana se vrací v příběhu zbaveném naděje, jehož uhlazenost a emoční vypětí jen dále potvrzují Fordovy kvality a formu.

NOCTURNAL ANIMALS

thriller

USA, 2016, 115 min

Režie: Tom Ford

Hrají: Amy Adams, Jake Gyleenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Armie Hammer, Karl Glusman, Michael Sheen

Módní návrhář Tom Ford v roce 2009 šokoval filmový svět, když ve svém debutu mistrně zpracoval vnitřní souboj člověka vyrovnávajícího se se ztrátou blízké osoby a ruku v ruce s tím věnoval britskému herci Colinu Firthovi jednu z rolí jeho života.

Ve svém druhém snímku, opět založeném na knižní předloze (povídce Tony a Susan od Austina Wrighta), se přesouvá ze 60. let do současnosti. V jistých ohledech ale pouze mění kulisy pro vykreslení dalšího soukromého dramatu. Ustavuje přitom, co už u něj můžeme rozeznat jako typické – elegantní uhlazenost, ostré kontrasty, němé prostoje a lyričnost, naštěstí znovu podpořenou hudebními skladbami Abela Korzeniowského.

V Nočních zvířatech k tomu navíc přidává nadstavbu ve formě výstřednosti a ošklivosti, která se odvíjí z úvodní scény, v níž se ve zpomalených záběrech před kamerou natřásá pětice plnoštíhlých, spoře oděných dam. Místo abychom mohli uhnout pohledem, jsme nuceni pozorovat jejich pohybující se těla a všechny estetické nedokonalosti s nimi. Jako by tím Ford říkal: o tomhle bude můj film. Za fasádou těch krásných lidí, pod jejich nažehlenými vlasy a uměleckou povýšeností, jsou to jen nahé kypré tanečnice – když se budete dívat dostatečně dlouho.

nocturnal animals

Susan (Amy Adams) ve svém vysněném světě.

Ford se vyžívá v přihlížení lidským slabostem. Ve skutečnosti však není dostatečně nasycen, dokud nestojí v těsné blízkosti, nedýchá postavě na krk a nenachytává ji v tichém úleku. Až do té chvíle se před vámi odehrává pouze předehra.

Psychologie ztrápených duší Forda fascinuje, proto mu byl jistě svět kurátorky umění Susan (Amy Adams) tolik sympatický. Susan si vždy přála úspěch, a tak nakonec skončila jako vlastní matka – nechutně bohatá a nešťastná. V momentu největší slabosti jí pak přijde balík s rukopisem nového románu jejího bývalého manžela Edwarda (Jake Gyllenhaal), kterému před 20 lety zlomila srdce.

V knize s názvem Noční zvířata se Edwardovo alterego Tony vydává na noční vyjížďku se svou rudovlasou ženou (Isla Fischer) a dcerkou. Poté, co se na opuštěné silnici kdesi v texaské pustině jejich drahé vozidlo střetne s partičkou naštvaných gaunerů (Aaron Taylor-Johnson, Karl Glusman), nezbyde Tonymu dále nic než vyrovnat se s následky jedné nevysvětlitelné, dlouhé a kruté noci.

nocturnal animals

Tonyho (Jake Gyllenhaal) noční můra.

Susan se místo spánku odhodlává k dočtení Edwardova vyprávění. „Nikdy nespím. Bývalý manžel mi proto říkal noční zvíře,“ svěří se poté své zaměstnankyni. Ve vlastních vzpomínkách hledá paralely k Tonyho zážitkům a pomalu upadá do stavu úzkosti. Román je jí věnovaný a Susan přemýšlí, zda má představovat výčitku minulých činů, snahu o pochopení Edwardovy bolesti nebo srovnání účtů.

Noční zvířata zachycují svět zbavený naděje, kde se nehraje na opravy a druhé šance, a pro Forda je to jeviště přizpůsobené na míru. Nejenže přitom geniálně využívá odvěké podobnosti hereček Amy Adams a Isly Fischer, ale především drží diváka v emočním šoku tak dlouho, až si to sám začne užívat. Vyplývá z toho jediné: ve Fordově hře o lidský život je ze všech nabízených rolí nejhorší ta, při níž nečinně přihlížíte. A přesto je to skvělá role.

Noční zvířata mají premiéru 24. listopadu.

Zdroj fotografií: CinemArt

Zdroj videa: YouTube

0 83 100 1
83.75%
Average Rating

Noční zvířata

Bez toho, aby byť jen na chvíli upustil od pěstěného stylu, se Ford ve svém druhém filmu vyžívá v bizarnosti a nepříjemnu. Stejně jako při záběrech na otylá těla nahých tanečnic z úvodní sekvence, i v příbězích knižního Tonyho a skutečné Susan je přílišně vlezlý. Zírá moc dlouho a příliš zblízka a přenáší tím trpký pocit marnosti svých postav i na diváky. A ti, zatímco se nevědomky objímají vlastníma rukama, si z nějakého zvláštního důvodu budou přát víc.

 • Herecké výkony
  80%
 • Příběh
  75%
 • Hudba a kamera
  90%
 • Napětí
  90%
Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář