AFS – organizace, která vám rozšíří obzory

V obraze / 15.11.2016

Autor:

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste vyjeli na nějaký čas do zahraničí, ale nejste si tak úplně jistí? 

Studium v zahraničí je lákavé a dnes už zcela běžné. Jednou z organizací, která umožňuje studentům vzdělávat se za hranicemi své země, je AFS. Účastnit se AFS programu a vyjet na určitou dobu do zahraničí může každý ve věku od 15 do 18 let. Není to však jediná možnost, jak s AFS spolupracovat, získávat nové zkušenosti, vzdělávat se a poznávat nové lidi! Můžete se bez problémů přidat do početné řady dobrovolníků, nebo se také stát jednou z hostitelských rodin…

Co je to AFS?

AFS se na svém webu prezentuje jako „celosvětová nevládní nezisková dobrovolnická organizace, která nabízí příležitost v oblasti mezikulturního vzdělávání pro všechny věkové kategorie s cílem pomáhat lidem rozvíjet schopnosti, získávat znalosti a osvojovat si postoje potřebné pro tvořivý a harmonický život v současném multikulturním a stále více propojeném světě.“V současné době je AFS rozšířeno do více než 110 zemí a má kolem 60 partnerských organizací. V řadách dobrovolníků je přes 43 tisíc lidí a oficiálních zaměstnanců je kolem tisíce. Prostě a jednoduše – spousta zábavy spojená se vzděláním. A to se v dnešní době cení, ne?

Chci vyjet na program!

Pokud jste v té správné věkové kategorii a máte něco málo našetřeno, pak už jen zbývá vybrat si zemi, která je v nabídce AFS. Zdaleka se ale nemusíte omezit jen na evropské země, jako je Maďarsko, Švédsko nebo třeba Francie. Vaše cesta může mířit i do zemí Jižní Ameriky, Austrálie, nebo se můžete vypravit za exotikou do Thajska, Japonska, Číny či Malajsie. Tím ale nabídka zemí rozhodně nekončí. Vyjet můžete na trimestr, semestr, nebo celý školní rok. Bude vám přidělena hostitelská rodina, kontaktní osoba a budete zařazeni do blízké školy v okruhu vašeho nadcházejícího bydliště.

Co z toho budu mít?

Kromě možnosti vzdělávat se nebo se věnovat dobrovolnické činnosti v zahraničí vám program přinese poznání odlišných kultur. Na pár měsíců budete členem hostitelské rodiny a zdokonalíte si nejméně jeden cizí jazyk. Výhodou je i možnost poznat nové lidi a najít si přátele na chvíli i na celý život.

22609665504_eb2cd1a347_k

V průběhu roku organizuje AFS mnoho akcí plných zábavy a samozřejmě i jídla!

Chci hostit studenta

Hostitelské rodiny nedostávají od AFS žádný sponzorský dar pro pokrytí nákladů spojených s ubytováním studenta. Můžete se rozhodnout, na jak dlouho chcete hostit, a pokud to bude v silách AFS, můžete si zadat i určité preference pro to, koho chcete hostit. Jednoduše stačí vyplnit přihlášku, poté se osobně setkat s AFS dobrovolníkem, který je většinou zkušený v ubytovávání studentů a může vám sdělit své osobní zážitky, tipy a doporučení. Nakonec dostanete krátké životopisy několika studentů a můžete se rozhodnout, který vám nejvíce vyhovuje.

Chci dobrovolničit

A nyní se dostáváme k celému základu AFS. Dobrovolníkům. Protože bez dobrovolníků by tato organizace nemohla fungovat, vždy jsou otevřeny dveře pro nové členy. Nejlepší na dobrovolnictví je, že ho může dělat opravdu každý! Ať už jste student nebo dospělý, vždycky se uplatnění najde. A jak už bylo řečeno – dobrovolníci jsou důležití! Stačí jen chuť, zájem a elán.

Konkrétně v České republice nyní pracuje v dobrovolnických skupinách 231 lidí, což je krásné číslo, které navíc neustále narůstá.

Dobrovolnictví mě učí respektovat druhé, říká Barbora Pražáková

Protože i já jsem už druhým rokem dobrovolnicí AFS, vyzpovídala jsem předsedkyni plzeňské skupiny Barboru Pražákovou. Odhalila pro vás, co obnáší dobrovolnická činnost a co byste měli vědět, než se do toho pustíte.

12079514_501441336687253_4183804579583722142_n Barbora Pražáková je mladá studentka víceletého gymnázia v Hořovicích. V AFS působí již přes tři roky a před půl rokem se stala předsedkyní pro DOS Plzeňsko.

Jak ses k dobrovolnictví dostala?

Před necelými třemi lety dělali u nás ve třídě AFS dobrovolníci prezentaci. Byli pro to oba tak nadšení, že mě okamžitě zaujali a musela jsem si o tom zjistit více. Když jsem se konečně rozhodla, že se k AFS chci přidat, stačilo vyplnit pouze kontaktní formulář a do 24 hodin se mi ozvali z AFS kanceláře.

Co tedy jakožto dobrovolník v organizaci děláš?

Jako každý dobrovolník jsem musela projít školením pro nováčky. Ukázali nám tam, jak AFS funguje, čemu všemu se můžeme věnovat, vysvětlili užitečné pojmy a podobně. Kromě toho jsme hráli spoustu her, seznamovali se s lidmi z celé ČR, kteří měli podobné zájmy. Po tomto školení jsem začala chodit na srazy dobrovolníků z naší dobrovolnické skupiny a postupně se ujala jejich pořádání.

Kromě toho jsem se ale zúčastnila už čtyř soustředění pro zahraniční studenty, kteří tráví školní rok v ČR. A jelikož je v AFS příležitostí spousta, na konci minulého školního roku jsem se stala předsedkyní naší dobrovolnické skupiny.

Kolik času ti práce pro AFS zabere?

Záleží čistě na tom, kolik do toho chci investovat. V AFS dělám jen to, co si vyberu. Pokud mám čas, ráda tomu věnuji několik hodin. Jindy nestíhám, tak dělám jen to, co opravdu nutně potřebuji. V tomhle je naše organizace opravdu flexibilní.

Jaké výhody přináší dobrovolnictví v AFS tobě?

Především osobní rozvoj. Učí mě respektovat ostatní. Poznávám díky němu kultury celého světa, aniž bych opustila Českou republiku a aniž bych za to musela zaplatit jedinou korunu. Také to velmi rozšiřuje mou slovní zásobu v angličtině a naučila jsem se řešit problémy za pochodu. A navíc – dobrovolnictví vždycky vypadá dobře v životopise.

Zdroj fotografií: Archiv – AFS, archiv Barbory Pražákové

Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář