Bayreuth, město, které vzpomíná na Richarda Wagnera

Cestování / 26.11.2016

Neohromí velikostí, leč tím, co nabízí. Bayreuth je starým městem, jemuž život už po staletí vdechuje opera a hudba obecně.

Bayreuth je německé město ležící v severním Bavorsku na řece Červený Mohan. Ve světě je proslulé díky opernímu festivalu Richard Wagner Festspiele, který se koná každý rok. Nachází se zde rovněž univerzita založená v sedmdesátých letech, kde studuje přes třináct tisíc studentů.

Ulice v centru města vás přenesou zpátky v čase...

Ulice v centru města vás přenesou zpátky v čase…

Krátký přehled dlouhých městských dějin

Historie města sahá až do poloviny dvanáctého století, kdy vzniklo na obchodní cestě z Würtzburgu přes Bamberk do Prahy. Město bylo dvakrát téměř srovnáno se zemí – poprvé husity během jejich spanilých jízd, podruhé za třicetileté války.

O pozdější rozkvět města se v osmnáctém století postarala sestra pruského krále Vilemína, která se provdala za bayreuthského markraběte. Za jeho vlády se vybudovala například markraběcí opera, nový zámek, zámecký kostel u starého zámku, nový zámek v parku Eremitage a domy Friedrichovy ulice.

Proč navštívit Bayreuth?

Tohle bavorské město a zároveň hlavní město Horních Frank nabízí cestovatelský a kulturní zážitek širokému spektru lidí. Nejvíce ho samozřejmě ocení milovníci klasické hudby, do této kategorie totiž dílo Richarda Wagnera bezpochyby patří. Skladatel, jemuž město vděčí za světoznámý operní festival, zde dlouhá léta žil.

Navštívit můžete například Muzeum Richarda Wagnera.

Navštívit můžete například Muzeum Richarda Wagnera.

Spojení s hudbou však s Richardem Wagnerem nekončí. Klavírní virtuóz a otec manželky Richarda Wagnera, Franz Liszt, zde při návštěvě města v roce 1886 zemřel a je zde také pohřben.

Do Bayreuthu vedou silnice E48 a E50, cesta z Prahy trvá zhruba tři hodiny.
Ve městě se nachází spousta míst, která stojí za návštěvu. Festivalové divadlo, Operní dům, nový zámekdvorní zahrada či park Eremitage. Navštívit můžete také celou řadu muzeí, jako je Německé zednářské muzeum, Muzeum Richarda Wagnera, Pivovarnické muzeum či Muzeum Franze Liszta. A pokud by ani to nestačilo, vězte, že centrum města tvoří nádherné uličky a spousta kostelů a kostelíků různých náboženství.

Bayreuth je město, které je zastiňováno například Norimberkem nebo Mnichovem. Neměli byste ho však na své cestě Bavorskem minout!

Zdroj fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář