Co s prodlouženým víkendem?

Cestování Sport / 8.11.2016

17. listopadu je státní svátek. Je to čtvrtek, takže se nabízí udělat si v pátek volno a vyrazit někam pryč, daleko z města. 

Prodloužené víkendy v rámci státních svátků jsou pro nejednoho z nás takovým tím majákem, který nás drží při životě. S vyhlídkou volných dnů, kdy nemusíme do práce či do školy, nebo jednoduše nemáme jiné povinnosti, se žije líp. Státní svátek je dostatečná omluva pro přesun povinností na další pracovní týden.

Ovšem může se stát, že pokud nemáme nějaký plán (a to nemusí být hodinu po hodině přesně naplánovaný program, stačí mít alespoň představu), může nám těch pár dní volna utéct mezi prsty, ani nebudeme vědět jak. Pro ty, kteří jsou z Prahy nebo z jiného města, a taky pro všechny, kdo nechtějí strávit prodloužený víkend pouhým sezením doma na gauči, jsem vybrala pár míst, která by mohla být tím ideálním místem pro strávení prodlouženého víkendu v alespoň trochu sportovním duchu.

HARRACHOV

Bez mučení přiznávám, že právě tohle místo je pro mě velkou srdcovou záležitostí. A to nejen kvůli různým vzpomínkám a zážitkům, ale hlavně pro své nepopiratelné kouzlo, které tohle malé městečko v Krkonoších má. Leží takřka na hranicích s Polskem, čímž se otvírají další a další možnosti pro výlety, cyklovýlety a pěší turistiku.

tipy_na_vylet

Mumlavské vodopády ; zdroj fotografie Wikimedia Commons /Honza and Ivana Ebr

Na Harrachově je skvělé to, že můžete přijet v kterémkoliv ročním období a stejně tam bude krásně. Proto se nebojím toto místo doporučit právě v polovině listopadu. Harrachov není jen několik kilometrů sjezdovek a běžecké tratě. Je celý protkaný turistickými a cyklistickými stezkami, méně i více náročnými, ale všechny jsou opravdu nádherné.

Skvělé je hlavně to, že si na své přijdou všichni zdatní sportovci, méně pokročilí i začátečníci, zkrátka všichni. Můžete absolvovat velmi příjemný výlet, po kterém ani nebudete unaveni, nebo si také můžete vybrat jednu z tras, kdy jedete/jdete převážně jen a jen do kopce stylem „krev, pot a slzy.“ To je samozřejmě nadsázka, ale o fyzickou náročnost není nouze. Nakonec můžete všechny ty spálené kalorie doplnit v místní cukrárně Roubenka.

Jedna z nejkrásnějších tras vede přes Čertovu horu, Terex, až k Mumlavským vodopádům. Všechny jednotlivé trasy a ostatní nápady k výletům a jiným aktivitám jsou velmi přehledně rozepsané a rozdělené na webových stránkách. Na své si přijde opravdu každý – rodiny s dětmi, parta kamarádů nebo zamilovaný pár. Harrachov je lokalita, za kterou bych dala ruku do ohně a můžu ji opravdu doporučit.

SNĚŽKA

Možná se to zdá jen mně, ale mám pocit, že Sněžka je teď jednou z nejvyhledávanějších destinací a cílem výletů. Sociální sítě jsou přeplněné fotkami z vrcholku naší nejvyšší hory. Pro ty, kteří tam ještě nebyli – jeďte! Je to takové spojení příjemného s užitečným. Výhled je jednoduše krásný a okolí snad ještě hezčí.

snezka

Výhled z vrcholku Sněžky; zdroj fotografie www.pixabay.com

Na vrchol Sněžky vedou 3 trasy, první je nejlehčí, druhá středně těžká a poslední náročná. Nejlehčí ovšem neznamená, že se vyhnete výšlapu nahoru. Nevyhnete. Ale nebude to tolik bolet. Zlatá střední cesta vede přes Růžovou horu, kde je také výborná restaurace, která je ale rizikem, že už nahoru nevyjdete. Poslední trasa je sice nejnáročnější, ale ze všech nejkrásnější, takže pokud není člověk nějakým způsobem indisponován, stojí to za to.

Nahoru na horu vede i lanovka, ale to není ono, to se sportem nemá co do činění. Na vrcholku se vám potom může naskytnout trochu groteskní pohled na ženy na podpatcích a pány v obleku, kteří vyjeli lanovkou. Podpatky tedy ne a oblek také ne. Mnohem vhodnější jsou pohorky, ale postačí i pevnější tenisky, sportovní pohodlné a teplé oblečení, velmi na místě jsou i nordic walkingové hole, voda, a v ideálním případě i svačina, která vám dodá energii – což nejsou řízečky v chlebu. Všechny tři trasy jsou na těchto webových stránkách.

ŠUMAVA

Už jednou jsme psali o sportovním vyžití na Lipně.

Tentokrát bych se posunula jen o kousek dál, a to do NP Šumava. I zde mají webové stránky, kde si pohodlně můžete vybrat, kam zavítat a kterou trasu zvolit.

sumava

Šumavská příroda ; zdroj fotografie www.pixabay.com

Všechny tři tipy na výlet jsou v horských oblastech, proto doporučuji tepleji se obléknout. Ale hory jsou pro nás měšťáky takovým zdrojem klidu a pohody, místem, kde si odpočineme od všeho ruchu velkoměsta, kam se naše starosti a povinnosti nedostanou. Potom nám ani ta zima nevadí. A ve spojení se sportem je to ideálně strávený víkend.

Byla by škoda nevyužít těch pár volných dní. A pro ty, kdo by nějakou nešťastnou shodou okolností museli být po svátku v pátek v práci nebo ve škole – Sněžka se dá zvládnout i za víkend. Tak se tím nenechte odradit.

Zdroj miniatury www.pixabay.com
Zdroj úvodní fotografie www.pexels.com 

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář