Co se stalo dne sedmého?

Kultura Literatura / 23.3.2013

Podle Bible Bůh odpočíval. Podle Paula Coelha jde o trilogii knih o životě.

Co vše se může stát za jeden týden? Je to moc dlouhá, nebo moc krátká doba na životně důležitá rozhodnutí? Odpovědi na tyto otázky možná naleznete ve třech knihách od Paula Coelha.

Veronika se rozhodla zemřít

Psychiatrická léčebna, hra na klavír, nahota, cudnost, sny, alkohol, byt, připoutanost k lůžku, hodnota svobodného života, …

… vědomí smrti podněcuje touhu žít…

Mladá dívka Veronika má relativně všechno. Proč relativně? Protože každý člověk má jiný pohled na svět a priority svého života.

Dívka se rozhodne pro sebevraždu spolykáním prášků, která je nedokonale provedená. Probudí se proto hospitalizovaná na psychiatrii a doktor jí oznámí, že má před sebou již pouze jeden týden života. Její chování se mění, nad životem přemítá jinak než doposud. Nebudu vám zde vyzrazovat podrobnosti ani další děj knihy, chci pouze nastínit, co můžete čekat.

Děj knihy evidentně velice zaujal, protože podle ní byl natočen i film.

U řeky Piedra jsem usedla a plakala

Láska, psaní, přítel, muž, žena, Velká Matka, uzdravení, víra, dar,..

Opět mladá dívka Pilar se po letech setkává s přítelem z dětství. Od schůzky čeká jen posezení, kávu, přednášku o cestování, nezávazné povídání a pak že se vrátí ke svému dosavadnímu životu, studiu práv. Vše je ale jinak! Vydávají se na cestu do Francie a Pilar si rovná a přehodnocuje své životní jistoty a prioroty. Cestou si prochází přeměnou ženy, která žije pro jistoty, v ženu, která je ochotná riskovat. Riskuje tak, že málem jednoho dne přijde o život. Ale, pouze málem…

Ilustrační foto vesnice. Zdroj:sxc.hu.

Ilustrační foto vesnice. Zdroj:sxc.hu.

Ďábel a slečna Chantal

Servírka, les, vlci, stará paní, opuštěná vesnice, lovci, pokušení, dobro, zlo, andělé, ďábel, kněz, pekař, zlatá cihla, vražda…

Vesnice Viskos má tři ulice, hospodu, kostel a hřbitov. Právě sem se rozhodne zavítat pokušení v podobě cizince, který nabídne zlato výměnou za smrt (obětování se?). Tuto nabídku však předloží jen mladé dívce Chantal. A to s časovým ultimátem: na rozhodnutí má týden.

Chantal se ten týden pohybuje na tenké hranici mezi dobrem a zlem, pokušením a sobeckostí. Nakonec váhá, co je vlastně co a v jaké podobě to přichází. Kdo přijde o život, obětuje se někdo? Rozhodne se nakonec správně?

Zdroj: knihy Paula Coelha.

Zdroj perexového obázku: sxc.hu.

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentářVaše názory

  • Kristýna Szkanderová

    Miluju knihu Veronika se rozhodla zemřít. Byla to první, kterou jsem od Paula četla. A jeho citáty mají opravdu hlubokou myšlenku a význam! 🙂 Super článek!