Trollové: Kultovní hračka se dočkala svého animáku

Film / 3.11.2016

Autor:

Trollové. Pohádka pro nejmenší, hračka pro dospělé. První jmenovaní se zamilují do hračky, se kterou si druzí hráli, když jim bylo jako prvním. 

Trolls

animovaný / komedie

USA, 2016, 92 min

Režie: Mike Mitchell, Walt Dohrn

Hrají: Anna Kendrick, Justin Timberlake, Zooey Deschanel a další

Řeč je o roztomilých panenkách Trolls. Nevypadaly vůbec hrozivě, ba naopak – měly barevné vlasy, na tváři úsměv a náruč dokořán připravenou k objetí.

Pokud byly roztomilé panenky, tak jejich animované verze jsou přímo k sežrání. Své o tom vědí Bergeni, kdysi dávno totiž získali strom, na kterém Trollové žijí, a díky nim mohou okusit štěstí. Sežrání, okusit – správně, jediná věc, která učiní Bergena šťastným, je Troll v břiše. Proto se pořádá každoroční Trollobraní, velká slavnost pojídání veselých skřetů. Tento rok mělo být výjimečné, malý bergení princ Chroupa měl poprvé okusit štěstí. K tomu měla posloužit trollí princezna Poppy. Trošku neobvyklé spojení prince a princezny.

Kontrast dvou světů

Snad štěstěna nebo scenáristé chtěli, aby Chroupa Poppy nesnědl, a tak se Trollům pod vedením krále podaří utéci. Najdou si nové útočiště, kde se mohou každou půlhodinu objímat, zpívat a tančit. Tak si žijí šťastně, dokud Poppy neuspořádá ten největší mejdan vůbec.

Podstatou oslavy je udělat ji tak akorát hlasitou, tak akorát upozorňující na sebe sama – ne moc. To se Poppy snažil sdělit i Větvík. Jediný Troll, co nezpívá, nesnáší objetí a čeká na to, až je najdou Bergeni. A taky že najdou. Zatímco Trollové pařili a žili šťastně, Bergeni byli depresivnější než Bridget Jones a vyhostili svou hlavní kuchařku, která se zařekla, že Chroupa, ze kterého se zatím stal král, Trolla prostě jednou pozře. Právě Šéfkuchařka tak Trolly objeví a zajme Poppyiny nejlepší kamarády, včetně jejího idola.

Poppy a Větvík, dvojice která připomíná Shreka a Fionu. Morous a Princezna.

Poppy a Větvík, dvojice, která připomíná Shreka a Fionu. Morous a Princezna.

Jak na dobrodružství? Záchrana!

Poppy se vydá na záchrannou cestu. Chtěla s sebou mít garde v podobě Větvíka, který je jediný, kdo by proti Bergenům mohl být něco platný. Ne náhodou připomíná lovce krokodýlů. Ten však odmítá jít, alespoň zpočátku. Zatímco se Poppy prodírá džunglí za doprovodu svého zpěvu, skákání a unikání smrti, Větvík má ve svém úkrytu zbytek vesnice.

Jelikož nesnáší všechno to objímání a zpěv, tak se rozhodne vydat za princeznou a jako správný rytíř přijde za pět minut dvanáct. Následuje scéna jako z Hobita/Pána prstenů. Poppy je chycena pavouky a samotný Větvík ji zachrání. A tak se spolu dostanou až k přátelům, které střeží Šéfkuchařka. Pomůže jim její služka Bridget, když na oplátku pomůžou oni jí dostat srdce jejího vyvoleného?

Bridget po své proměně v superžhavou Bergenku.

Bridget po své proměně v superžhavou Bergenku.

Filmová fúze

Fúze je spojení něčeho s něčím jiným. Bohužel ne vždy se to vyplatí. Trollové až moc často připomínají Shreka. Větvík sice nežije v bažině, ale od ostatních se distancuje ve svém bunkru. Hlavním důvodem jeho hrdinství je dům plný nezvaných hostů. K tomu byla přidána hlavní složka z Ledového království – princezna, co hodně zpívá a chce zachránit své blízké.

Oba animáky patří k těm lepším, někdo by řekl nejlepším. Bohužel je toto spojení až moc okaté a film postrádá jakoukoliv novou myšlenku. Oproti tomu využití popelkovského motivu a zvrácení osudu zafungovalo u Bridget  bravurně. Suma sumárum máme pohromadě jakž takž fungující scénář, který cílová skupina ocení. Po hudební stránce je totiž film nabitý hity, které zaujmou hlavně děti.  Naopak starší diváci ocení, že jedna píseň byla ponechána v původním znění, respektive nebyla přeložena.

Justin Timberlake je zodpovědný za původní hudbu, sám dabuje Větvíka. Pic. Credit: Dave J Hogan

Justin Timberlake je zodpovědný za původní hudbu, sám dabuje Větvíka.

Co ovšem dospělí neocení, je až moc pestrá škála barev, film je místy barevnější než duha. Samozřejmě děti duhu a barvy milují, vnímají je jinak než my. Ale chvílemi z toho až přecházel zrak. Na druhou stranu je tak podpořen kontrast mezi dvěma světy – a ten je k vidění i mezi samotnými jejich obyvateli. Bergeni vypadají pochmurně a děsivě, zatímco Trollové k zulíbání. Což je trochu paradox, protože původní trolové mají být obludná stvoření požírající vše okolo. Ale je pochopitelné, že tomu tak nemůže být ve filmu pro děti, který je založen na roztomilé panence.

Množství barev v kombinaci s 3D projekcí není nejpříjemnější.

Množství barev v kombinaci s 3D projekcí není nejpříjemnější.

Když se to všechno sečte, máme tu animované dobrodružství, které způsobí dost možná novou mánii, stejně jako Ledové království. Děti ho budou milovat, všude uvidíme nějaká trička s Trolly. Rodiče ho budou spíše nesnášet, protože vidět ho časteji bude náročné. Dost možná jim bude odměnou obnovená výroba trollích panenek, které budou muset kupovat dětem, ale které jim zároveň přivodí nostalgické vzpomínky na jejich dětství. To ovšem bude záležet na úspěchu filmu.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

0 61 100 1
61.666666666667%
Average Rating

Trollové

Pohádka děti nadchne. Bude pro ně napínavá, zároveň vtipná a také se v ní hodně zpívá. Jde o takovou kombinaci Ledového království a Shreka s přidáním hodně barev. Starší ji asi tolik neocení, ale rozhodně nebude úplným zklamáním.

  • Děj
    70%
  • Vtip
    60%
  • Originalita
    55%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář