OHLÉDNUTÍ ZA 17. MEZIPATRY: Rodinná setkání, sex a ornitologové

Film / 11.11.2016

Pražská část queer festivalu představila celkem 64 snímků, teď míří do regionů.

Na 17. ročník filmového festivalu Mezipatra letos zavítali hosté z osmi zemí světa a přes 7 tisíc diváků. Cenu za nejlepší celovečerní snímek udělila odborná porota dramatu Ornitolog režiséra Pedra Rodriguese, které sleduje cestu samotářského Fernanda portugalskou krajinou a přitom se vyrovnává s tématy homosexuality a náboženství.

Diváci měli vedle filmů v hlavní soutěži také možnost zhlédnout šest dokumentů, čtyři retrospektivní snímky a sedm bloků takzvaných kraťasů. Za nejlepší z posledních jmenovaných zvolila studentská porota krátký film norského režiséra Henrika Martina Dahlsbakkena Díky za všechno.

Vítězové jednotlivých kategorií dostali jako cenu zrcátko. „Jde vlastně o lehkou marnivost, kdy budou moci ocenit sami sebe,“ vysvětlili Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ze studia Dechem, které ceny pro festival navrhlo.

Stručnou ochutnávku z promítané nabídky si můžete přečíst níže.


Je to jen konec světa

featurefilmcompetition_its-only-the-end-of-the-world-copy

JUSTE LA FIN DU MONDE

drama

Francie/Kanada, 2016, 97 min

Režie: Xavier Dolan

Hrají: Nathalie Baye, Vincent Cassel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Gaspard Ulliel

V adaptaci stejnojmenné divadelní hry se spisovatel Louis vrací po 12 letech domů – k excentrické matce, staršímu bručounskému bratrovi, jeho uťáplé ženě a mladší sestře, kterou kvůli svému útěku neměl možnost poznat. Rodina si toho má co říct, k tomu nejdůležitějšímu se ale Louis musí několik hodin odhodlávat. Umírá totiž na HIV.

V jádru filmu Je to jen konec světa se skrývá působivé komorní drama s laskavým humorem, často se ale nešťastně ztrácí ve vizuálním balastu a přílišné rozpoznatelnosti doprovodné hudby. Režisér Xavier Dolan přitom především prohrává souboj se sebou samotným a laťkou, kterou si v minulosti nasadil snímky Imaginární lásky či Mami!.

Hodnocení: 60 %

Film uvede do českých kin distribuční společnost Aerofilms. Premiéra je 10. listopadu. Vidět ho můžete ale také na Festivalu francouzského filmu, který probíhá od 23. listopadu v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě.


My ostatní

featurefilmcompetition_other-people

OTHER PEOPLE

drama

USA, 2016, 97 min

Režie: Chris Kelly

Hrají: Jesse Plemons, Bradley Whitford, Kerri Kenney, Maude Apatow a další

Americká nezávislá tragikomedie My ostatní v mnohém kopíruje předcházející snímek (hlavní postavy sdílí pohlaví, sexualitu i povolání), tématem se ale blíží spíše snímku James White, o němž jsem psala v dubnu letošního roku. Přestože David (Jesse Plemons) s Jamesem moc kvalit nesdílí, oba se musí ve svých komorních dramatech vyrovnat se smrtelnou nemocí matky, a konečně tak dojít oddalované emoční dospělosti.

Téma umírání je sice nadále přítomné, jeho přenesením na vedlejší postavu se ale dostává prostoru světlejším chvilkám vyplněným černým humorem, společenskou groteskou (zejména pak v podobě maloměstských gay barů a domácích vystoupení jednoho afektovaného chlapce) a upřímným okamžikům ze života jedné tragédií postižené rodiny.

Hodnocení: 65 %


Chemsex

chemsex

CHEMSEX

dokument

VB, 2015, 83 min

Režie: William Fairman, Max Gogarty

„Nejsem normální závislák, chápeš. Není to to samé,“ říká v úvodu dokumentu asi třicetiletý Dick, zatímco si do levé paže vpíchává injekční stříkačku. „Kdo je podle tebe normální závislák?“ ptá se ho zpoza kamery režisér. Dick přemýšlí. „Já. Asi jsem to já,“ odpovídá pak.

Sex a drogy se pro něj stejně jako pro další homosexuální muže v Londýně staly nerozlučnou dvojicí. Snímek Chemsex, který si vypůjčil název od tohoto rostoucího fenoménu, sleduje jejich život se závislostí v průběhu jednoho roku.

Dokument britské dvojice Williama Fairmana a Maxe Gogartyho je explicitní ve všech směrech. Otevřeně hovoří o pravidlech spojených se světem chemsexu i jeho nebezpečích, zatímco nechává promlouvat zejména jeho přímé účastníky. Pro některé je to přitom apel založený na temné minulosti, pro další první otevřené volání o pomoc.

Hodnocení: 75 %

Festival snímků s queer tematikou nyní pokračuje od 11. do 18. listopadu v Brně, od 22. do 26. listopadu v Olomouci a od 8. do 9. prosince v Hradci Králové. Krátké soutěžní snímky z loňského ročníku jsou od 1. listopadu k vidění na webu České televize.

Zdroj úvodní fotografie: Michaela Karásek Čejková / Mezipatra

Zdroj videí: YouTube

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář