FANTASTICKÁ ZVÍŘATA A KDE JE NAJÍT aneb když se musí porovnávat Harry s Harrym bez Harryho

Film / 17.11.2016

Nejlepším hereckým výkonem tohoto filmu bude vaše snaha nerozbrečet se při úvodních titulcích.

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

fantasy

VB/USA, 2016, 133 min

Režie: David Yates

Scénář: J. K. Rowling

Hrají: Eddie Redmayne, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Dan Fogler, Ezra Miller

Spolu s úspěchem knižní série kdysi na přelomu století se stalo oblíbeným nešvarem přirovnávat všechna nově vzniklá fantasy díla k Harrymu Potterovi. Knižní a filmový svět byl hledáním potterovského nástupce posedlý natolik, že se podobné hodnocení velmi rychle zajedlo a začalo svým nositelům spíše škodit.

Původní sérii o Harrym Potterovi se nedá vyrovnat, to je bez debat, protože se na utváření jeho fenoménu nepodílela jen kvalita samotných knih (ačkoli ji nevyvracím), ale i společenská nálada. Kouzelník s jizvou ve tvaru blesku na čele přišel v pravou chvíli a miliony fanoušků po celém světě ho přijaly za svého v nepředvídatelné síle. Fantastická zvířata proto mají asi ten nejtěžší úkol: vyrovnat se s nálepkou potterovského pokračování, akorát bez jeho podstatné esence.

FANTASTIC BEASTS

Musíme si promluvit o Credencovi (Ezra Miller, vlevo).

Pro mnohé z vás to budou staré, dobře známé informace, dovolím si ale nejdřív připomenout pár základních faktů o první části této chystané pětidílné ságy. Její ústřední postavou je Newt Scamander (Eddie Redmayne), v češtině uváděný jako Mlok, který přijíždí ve 20. letech minulého století do New Yorku s kufříkem plným roztodivných potvůrek. Snímek se pak odvíjí od situace, kdy se tento kufřík nedopatřením otevře a vypustí na svobodu partičku kouzelných zvířátek. A věřte, že se stejně dobře podařilo uprchnout malé vážkovité včeličce i prostoru se přizpůsobující… modré dračí věci.

Scamanderův kufřík totiž, trochu ve stylu Hermioniny bezedné kabelky, skrývá celý svět, v němž mohou v míru přežívat (odpusťte mi laické názvy) náladoví kůrolezové, budoucnost předvídající opičí babičky nebo přerostlí hovniválové.

FANTASTIC BEASTS

Je to krtek křížený s ptakopyskem a se stračí náturou a říká se mu hrabák. A má nejvíc roztomilé tlapičky a očíčka a tak všechno!

Určitě vás zajímá, jestli se Fantastická zvířata vyrovnají potterovské série. Odpovědí je pochopitelně ne – záměrně ale nepoužívám slovo bohužel. V jistém smyslu to ani není jejich účel. Fantastická zvířata jsou především odpovědí na nekončíčí prosby fanoušků a prohlášením autorky knižní heptalogie, že ještě zdaleka není odhodlaná navždy opustit svou oblíbenou látku. Příběhově však jde o zcela vlastní entitu.

Ano, v dialozích sem tam proběhnou jména, ze kterých se divákům rozsvítí oči, a úvodní titulky prorazí temná mračna do zvuků povědomé melodie, při níž se bude těžce polykat dojetí. Když pomineme kouzla a mávání hůlkou, tady podobnosti obou sérií končí.

fantasticbeasts_hero_featurette

Takový kůrolez dokáže být pěkně popínavý kamarád.

I přestože Fantastická zvířata tvoří základ budoucí série, nedočkáme se v nich příliš silného děje ani odhalení vypravěčských hádanek k pozdějšími rozklíčování. Ačkoli si jedna z dějových linek pohrává s dosti závažným tématem, hlavní motivy filmu jsou, obzvlášt v porovnání s pozdějšími částmi Harryho Pottera, výrazně lehčí. Spíše rodinnou přístupnost snímku pak dále potvrzuje J. K. Rowlingová tím, že ve svém prvním scénáři spoléhá především na laskavý humor než na čarodějnické souboje.

O co však rozhodně nepřijdeme je záplava speciálních efektůpříjemné výkony skupiny herců, kteří nedostali roli v původní sérii. Přitom ani tolik nevadí, že Eddie Redmayne hraje pouze dalšího svého typického ťuňťu s pohledem ublíženého jehňátka, protože si srdce diváků ještě dříve získá jeho podsaditý mudlovský kamarád Jacob (Dan Fogler).

FANTASTIC BEASTS

Dvojice sester k vašim romanticko-zápletkářským službám!

Přiznávám, jisté věci ve Fantastických zvířatech vzbuzují obavy. Jako například fakt, že byl do role známé postavy obsazen mistr hereckých škatulek Johnny Depp, nebo třeba to, že po soběstačné filmové jednorázovce budou následovat čtyři další. Kam se například může vyvíjet řada veskrze plochých postav z prvního snímku, s tím nás může J. K. Rowlingová už jenom překvapit.

Ve finále to všechno stejně dokážeme odpustit, protože možnost vrátit se do kouzelnického světa po tolika letech je sama o sobě dostatečně vzrušující záležitostí. A to i do takové míry, že i spíše gatsbyovský New Yorku má atmosféru domova.

Zdroj fotografií: Freeman Ent.

Zdroj videa: YouTube

0 71 100 1
71.25%
Average Rating

Fantastická zvířata a kde je najít

Potterovský prequel (tedy původnímu příběhu předcházející pokračování) a excentrické, ale povětšinou pomilováníhodné potvůrky v jeho ústřední roli nemohly zklamat, asi ani kdyby se cíleně snažily. Návrat do dob největší slávy se sice nekoná, za návštěvu dosud neprozkoumaných míst oblíbeného kouzelnického světa to nicméně určitě stojí. I když víte co? Povíme si radši při pátém dílu...

 • Příběh
  50%
 • Akce a speciální efekty
  75%
 • Herecké výkony
  60%
 • Nostalgická hodnota
  100%
Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentářVaše názory

 • Vlasta

  Včera jsme s přítelem byli na 3D verzi a shodli jsme se na tom samém co ty. Že je to na jednu stranu bomba, ale že pro nePotterheady to nemá takovou hodnotu a samotný příběh nebo tak neoslní. 🙂 Ale prostě HP Always, co naděláš, na další díly půjdeme taky určitě. 🙂