Ten, kdo stojí v koutě, vidí i to, co ostatní přehlíží

Literatura / 10.11.2016

Jeden rok, jeden středoškolák a jedno děsivé tajemství.

Celá kniha je psána formou dopisů, které posílá mladý student Charlie neznámému adresátovi, protože se potřebuje vyzpovídat, ale nemá komu. Je otřesen ze sebevraždy svého nejlepšího přítele a do toho všeho přechází na střední školu. Charlie je dosti zakřiknutý introvert a navazování přátelství mu dělá velké obtíže, zároveň je však velmi chytrý a vnímavý. Většinu svého volného času věnuje čtení a poslouchání hudby. V úvodu ve svých dopisech vypráví o rodině, především o zesnulé tetě Helen, na kterou byl velmi citově fixovaný. Je proto přecitlivělý a často ve vypjatých situacích brečí, přesto však není zbabělec a dokáže se ostatních zastat a pomoct jim.

Stephen Chbosky

Stephen Chbosky je americký spisovatel, scénárista a filmový režisér a herec. Proslavila jej novela The Perks of Being a Wallflower (1999), v českém překladu Ten, kdo stojí v koutě (2012), která se stala světovým bestsellerem. Jedním z jeho  novodobých počinů je scénář k filmu Kráska a zvíře (v hlavní roli s Emmou Watson), který vstoupí do kin 17. března 2017.

Obrat o 180°

Celý  život se Charliemu obrátí naruby, když potká dva nevlastní sourozence ze starších ročníků – vtipálka Patrika a krásnou a trochu bláznivou Sam. Charliemu se podaří vyklouznout ze své ulity, začíná chodit na studentské párty, prožívá první lásky, ale hlavně už se necítí jako outsider, konečně někam patří. Sam a Patrick mu pomáhají nahlížet na svět ze zcela jiné perspektivy a dělat bláznivé věci, na které by si Charlie sám nikdy netroufl.

Sam vydala takový fakt radostný výkřik a bylo to tady. Střed města. Světla budov a všechny ty věci, co člověka uvádějí v úžas. Sam si sedla a rozesmála se. I Patrick se rozesmál. A já jsem se rozesmál. A přísahám, že v ten okamžik jsme byli nekoneční. S pozdravem Charlie

charlie4

Nový obal českého vydání světového bestselleru.

Nic netrvá věčně

Končí školní rok a s ním i toto výjimečné přátelství – Sam, do které je Charlie celou dobu zamilovaný, odjíždí na vysokou školu a Patrik opouští město. Charlie se najednou cítí zase osaměle a na povrch začnou vyplývat tajemství, které celou dobu skrývá přede všemi

Studentská léta trochu jinak

Na této knize je úžasné, s jakou lehkostí je psána. Měla jsem strach, že kniha formou dopisů bude po chvíli nudná, ale naopak, dopisy tomu přidávají autentičnost a naprosto dokonale se můžeme vcítit do Charlieho pocitů a myšlení. Kniha je psána tak, že my jsme onen neznámý adresát, kterému se Charlie rozhodl posílat své dopisy. Vytváří to takový zvláštní druh spojení s hlavním hrdinou, který k nám často přímočaře promlouvá. Někdy se omlouvá za problémy, kterými nás zatěžuje, jindy nás povzbuzuje a snaží se nám vykouzlit úsměv na tváři. Vytváří tak pouto mezi postavou a čtenářem, které dodává knize zcela osobitý a zajímavý ráz.

Postupem času si nejde Charlieho neoblíbit a nedržet mu palce, aby se kroky jeho životem vydaly tou správnou cestou. Co může někomu vadit, je způsob Charlieho vyjadřování, který je někdy ještě dětinský a trochu chaotický, jako spleť skutečných myšlenek při psaní dopisu. To ovšem neubírá knížce na čtivosti. Tak zkuste dát Charliemu šanci a on vás na oplátku přiměje cítit se nekonečně

A chceš akorát, abys jim vždycky jenom přál štěstí, protože víš, že když jim ho budeš přát, tak to znamená, že jsi taky šťastný.

Podle této knihy byl natočen film s názvem The Perks of Being a Wallflower, v českém překladu Charlieho malá tajemství, režírovaný Stephenem Chboskym. V hlavních rolích zazářili  Logan Lerman, Emma Watson a Ezra Miller. Pokud se vám líbila kniha, tento film si vás svou úžasnou atmosférou a skvělými hereckými výkony určitě získá.

Ten, kdo stojí v koutěcharlie3

Autor: Stephen Chbosky

Originální název:The Perks of Being a Wallflower

Nakladatelství: Slovart

Překlad: Vratislav Kadlec

Rok vydání: 2012

Počet stran: 216

Zdroj fotografií: Veronika Charvátová, Generace 21

0 90 100 1
90%
Average Rating

Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě je velmi specifická kniha, která vás buďto nezaujme, nebo naopak pevně chytne a jen tak nepustí.

  • 90%

Štítky

Veronika Charvátová

Zanechte komentář