Povídky v rytmu Abbey Road

Literatura / 6.11.2016

Texty Johna Lennona na desce Abbey Road jsou inspirovány jiným světy a tím pádem vhodné pro autora sci-fi literatury Josefa Pecinovského.

Inspirace

Album Abbey Road od skupiny Beatles je jedno z jejich nejznámějších. Dovoluji si tvrdit, že každý člověk zná alespoň jednu píseň z této desky. Obsahuje celkem sedmnáct textů na různé motivy. Stejně tak Josef Pecinovský napsal sedmnáct povídek na motivy těchto textů. Každá povídka má název podle skladby, která je jejím základem. A na začátku povídky je úryvek z písně, díky kterému se vám vybaví melodie. Občas je jeho vyložení skladby volné, ale stále se drží stěžejního tématu.

Josef Pecinovský *1946
Svou prvotinu Signály zmlkly publikoval časopisecky. Získala mu sedmé místo v soutěži o nejlepší vědeckofantastickou povídku. Po odmlčení se v 80. letech stal jedním z nejplodnějších sci-fi povídkářů. Začal vydávat cyklus o kuriózním chovateli ptactva Václavu Novákovi. Koncem 80. let se jeho tvorba začala měnit a humor v ní vystřídaly antiutopické vize. Pravidelně začal publikovat až po roce 1989.

Žánr, který není pro každého

Ke čtení knihy ale nemusíte podrobně znát všechny písně z tohoto alba. Každý příběh je postaven samostatně a písně jsou pouhou inspirací, což znamená, že jedno bez druhého může existovat. Ovšem problém můžete mít se samotným žánrem. Sci-fi není pro každého, a pokud si v něm přímo nelibujete, občas nebudete úplně rozumět tomu, co Pecinovský píše, ale to se stává jen u zlomku z jeho povídek. Většina z nich je velice poutavá a donutí vás zamyslet se.

Obálku ilustroval Milan Fibiger

Obálku ilustroval Milan Fibiger

Nejhorší to bylo první dny, soudruhu nadporučíku. Ten pocit hrůzy a bezmoci. Když vám vlastní dítě projde nábytkem, zastaví se uprostřed stolu, hovoří nahlas a vy je slyšíte, mluvíte na ně, ale ono neodpovídá, je tady a přitom tady vlastně není…

Maxwellovo stříbrné kladívko

Další díla

Dvě povídky z knihy Abbey Road (Nos to závažíJejí veličenstvo) získaly Mloka, což je první místo v soutěži o cenu Karla Čapka v letech 1986 a 1987. Josef Pecinovský vydal i romány Plástev jedu, Juta, Sinusoida 26. A  kromě Abbey Road vydal ještě povídkovou sbírku Házím ti laso, kamaráde. V posledních letech vydává další knihy.

Abbey RoadAbbey Road 3

Autor: Josef Pecinovský
Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2006
Počet stran: 382

Zdroj fotografií: Martina, Bambuszová, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Abbey Road

Sama sci-fi literatuře příliš neholduji, ale tyto povídky mě zaujaly. Album Abbey Road mám v oblibě, a tak se mi líbilo se na něj podívat z trochu jiného úhlu.

  • 70%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář