Halloweenský výběr hororových klasik i neklasik pro správně děsivou atmosféru

Film / 31.10.2016

Užijte si halloweenskou atmosféru v teple vašeho pokoje s touhle hororovou šestkou.

Nejste zrovna fandové převleků a vyrážení do ulic na Halloween? Proč se tedy pořádně nevyděsit alespoň pěkně v teple domova? Přinášíme pro vás výběr šesti nervydrásajících hororů, se kterými si zaručeně přinesete Halloween až k vám do pokoje.

1. Ospalá díra (1999) aneb Burton s Deppem v akci ve svých zlatých letech

Halloweenská klasika s mladičkým a roztomile roztržitým Johnnym Deppem v roli racionálního newyorského detektiva v hodně neracionální vesničce Ospalá díra se skvěle hodí na dokreslení pořádné halloweenské atmosféry. Mimoto jste-li fanoušky burtonovského groteskna, skvělých kostýmů a detektivek tak trochu jinak, Ospalá díra je jasnou volbou. Možná tento snímek není ve svém žánru tím nejděsivějším, ale rozhodně se řadí k těm s nejpropracovanější atmosférou. 

2. Pád do tmy (2005) aneb V jeskyních nežijí jen roztodivní čolci

Komorní britský horor postavený na obyčejném strachu z neznámého a velmi špatném osvícení potvrzuje, že zkoumat neznámé jeskyně, aniž byste o tom komukoli řekli, je opravdu špatný nápad. O to víc, vyrazíte-li tam se skupinkou kamarádek, s kterou některá témata nemáte tak úplně vyříkaná. A karma, ta vám to vždycky vrátí.

Neil Marshall (Psí vojáci), zkušený hororový režisér, zvolil zasazení v tajemných jeskyních a zajistil si tak Pádem do tmy ohromný kasovní úspěch a strčil do kapsy snímek ze stejného roku Jeskyně, který mu duchaplnost může jen závidět z koutku hanby.

3. V zajetí démonů 2 (2016) aneb James Wan je pořád na koni

Pokud vám snad letos v létě uniklo pokračování úspěšného Wanova hororu V zajetí démonů, vychutnejte si jej nyní na DVD. Přestože povedené hororové pokračování zní téměř jako oxymóron, Wan si i nyní udržel svou prestiž a příběh manželů Warrenových, věhlasných duchařských odborníků, obohatil ještě o pěkně peprné vymítání.

Chození po stropě, v hororovém žánru nic nového pod sluncem. Zdroj: The Conjuring 2 Official

Chození po stropě, v hororovém žánru nic nového pod sluncem. Zdroj: The Conjuring 2 Official

Jste-li fandy Vymítače ďábla z roku 1973, jen vám tamní efekty přijdou již lehce zastaralé, V zajetí démonů 2 vás v tomto aspektu zaručeně nezklame.

4. Ti druzí (2001) aneb i Nicole Kidman má svá tajemství

Španělsko-americká koprodukce, díky které si Nicole Kidman došla i pro nominaci na Zlatý glóbus, má daleko do klasických hororových lekaček a plytkých scénářů. Chilský režisér Alejandro Amenábar (Vanilkové nebe, Agora) náramně pracuje s tísnivou atmosférou starobylého panství, kde zoufalá manželka marně čeká na návrat svého muže z války a ve svém zoufalství se o to víc upíná na víru a přehnanou péči o své ratolesti. A přehlíží tak signály, že v jejich domě možná není vše tak, jak se zdá…

5. Smrt přichází v bílém (2003) aneb Cesta k prarodičům za všechny peníze

Tentokrát se do tvorby hororu s Američany vložili zase Francouzi a vymysleli mysteriózně-komicko-ultraděsivou podívanou, kde chvílemi nebudete vědět, co se to sakra děje, ale zároveň se od obrazovky nebudete chtít odtrhnout.

Když se poklidná rodinka v čele s pedantským otcem (Ray Wise) vydá za příbuznými na tradiční oslavu Vánoc, netuší, že se jim cesta poněkud zvrhne. Překazí jim ji totiž mysteriózní dáma v bílém, která nevěstí nic dobrého. A ještě když se objevuje v kombinaci s pohřebním vozem…

Dáte-li na Halloween šanci tomuto hororu, jedno je jisté – kdykoli po jeho zhlédnutí uvidíte na prázdné silnici jen světla vozu v dáli, asociace s tímto hororem už se nezbavíte.

6. Kruh (2002) aneb Kultovní klasika šlapající na paty japonskému originálu

Celou plejádů pak zakončete touto americkou klasikou, která velmi kvalitně sekunduje japonskému originálu z roku 1998 a perfektně pracuje s případem podivného úmrtí, vraždící videokazety, traumatizované holčičky i sexy blondýny Naomi Watts, která zde boří hororové mýty, že blondýny to vždy odnesou jako první.

A přijde-li vám Kruh jako ohrané americké klišé, pusťte si jeho japonského předchůdce a porovnejte!

Hipster bonus: Grave Encounters (2011)

A pokud jste si i přesto nedokázali vybrat, máme pro vás ještě jednu alternativní třešničku na závěr – nízkorozpočtový, dosti experimentální snímek Grave Encounters vás ve stylu natáčení a la Záhada Blair Witch zavede do dávno nepoužívané psychiatrické léčebny, kde se staré křivdy nezahojily a kde pojem genius loci nabírá zcela jiného rozměru.

Ne nadarmo alternativní newyorský plátek NY Press film označil jako „Paranormal Activity na steroidech„. Inu, názor na tento kontroverzní snímek si již udělejte sami, ale chcete-li něco extra, Grave Encounters by mohlo být tou správnou volbou.

Tak šup – připravte popcorn, polštář, oblíbeného plyšáka a dovolte si na chvilku vystoupit z komfortní zóny s některým z našich tipů. Halloween je přece jen jednou do roka!

Zdroj náhledových fotografií: oficiální web filmu

Štítky

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář