Jako dobrovolník můžete poznat nevšední místa a koupit si část pralesa

Cestování / 16.11.2016

Autor:

Je jen pár programů, díky kterým se jako dobrovolník dostanete do pralesa a k oceánům. V článku se dozvíte, co všechno dobrovolnictví obnáší.

Nejen o prázdninách, ale i během roku se můžete zúčastnit dobrovolnických programů, které vás zavedou například do Indonésie na Sumatru a k podobným ostrovům u oceánu. Každá organizace, která pořádá takové programy, má nejen plán akce, ale také požadavky. Pojďme si představit dvě organizace pro dobrovolníky…

Greenpeace

Jeden z dobrovolnických programů je Greenpeace, nezisková organizace pro dobrovolníky, která letos v srpnu slavila. Krásných dvacet pět let působí v České republice a mnohem více let ve světě. Greenpeace má za cíl chránit životní prostředí a upozorňovat na jeho poškozování. Společně s dobrovolníky se věnují celkem pěti kampaním, mezi které patří například zachraňování Arktidy, ochrana pralesů nebo ochrana oceánů.

Tip Generace 21: Přečtěte si také dřívější článek o pracovní dovolené

Kdo a jak se může zúčastnit?

Zúčastnit se a pomoci Greenpeace může kdokoliv. Pouze u informací a přímých akcí je věkové omezení, a to od 15 let u infostánků a na přímé akce můžete jet tehdy, pokud vám už bylo 18 let. Kromě toho se mohou zúčastnit i mladší. A co můžete jako dobrovolník dělat? V případě, že se přihlásíte k organizaci Greenpeace, můžete pomoci na infostáncích s prezentací na nejrůznějších festivalech a veřejných akcích. Mimo to můžete být v kanceláři, zúčastnit se přímé akce v České republice nebo zahraničí, přednášet, sbírat podpisy pro petice nebo malovat transparenty. Pokud vás taková spolupráce zaujala, podívejte se na webové stránky Greenpeace, kde se dozvíte více.

I na západní Sumatře můžete pomoci ochránit přírodu.

I na západní Sumatře můžete pomoci ochránit přírodu.

Prales dětem aneb Green Life a Blue Life

Spolek Prales dětem je neziskovou organizací, která se aktivně zapojuje do světové ochrany deštných pralesů. Nejde jen o záchranu pralesů, kterou dobrovolníkům umožňuje Green Life, ale taky o ochranu oceánu u souostroví Pulau Banyak. Jako zúčastnění budete pomáhat zbavovat se odpadků a náplav, čištění domorodých vesnic apod. Celá akce se koná v různých turnusech po dobu 21 dní.

Část pralesa si můžete koupit i vy!

Věděli jste, že název Green Life je Československo-indonéská soukromá pralesní rezervace na severní Sumatře? V těchto místech se vyskytují dva pralesní tábory, do kterých se jako dobrovolník můžete dostat a pomáhat. Pokud nechcete jet někam na Sumatru, ale zároveň toužíte zachránit alespoň část pralesa, můžete za poplatek 90 korun koupit 10 metrů čtverečních pralesa, který zůstane vaším majetkem. Více informací ohledně záchrany pralesa se dozvíte na webových stránkách Prales dětem.

Díky neziskovým organizacím Greenpeace a Prales dětem (Green Life a Blue Life) se dostanete do jinak těžko dostupných míst, jako je prales na Sumatře nebo na pobřeží Indického oceánu, kde uvidíte korálové útesy a tamní faunu. Když pojedete jako dobrovolníci s Blue Life, poznáte nejen faunu, ale především rostlinstvo souostroví Indonésie. S Greenpeace se dostanete na již zmíněnou Arktidu nebo se podíváte na místa, o kterých se vám ani nesnilo, nejen na území naší republiky, ale také v zahraničí.

Pokud jste si přečetli celý článek a dostali jste se až sem, je možné, že o takové dobrovolnické akci přemýšlíte. Než se však na dobro rozhodnete, je dobré se informovat a nechat si zodpovědět případné otázky. Také byste si měli uvědomit, že jde o neziskové organizace, a tudíž si veškeré programy platíte sami. Za to však poznáte nová místa, do kterých se jinak jen stěží dostanete. Co vy na to, přidáte se do některého dobrovolnického programu?

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Zdroj: youtube.com, autor: Spolek Prales dětem

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář