Rituály v našem životě

Osobní rozvoj / 10.1.2017

Znáte chvíle, kdy děláte něco, nad čím ani nepřemýšlíte? Zkusme se zamyslet, co pro nás tyto malé, mnohdy nepatrné úkony vlastně znamenají.

Ráno zazvonil budík a mně v tu chvíli proletělo hlavou, co mě ten den čeká. Dříve než jsem stačila pořádně rozlepit oči, začal každodenní kolotoč. Vstát, jít do školy, ze školy domů, udělat oběd, vyvenčit psa a tak dále. To ráno bylo obyčejnější než jiné, nečekalo mě nic neobvyklého, přesto, nebo možná právě proto, jsem začala přemýšlet o tom, jestli na takovém ,,každodni” je vůbec něco zvláštního. Zvláštní, jak se některé věci opakují, že? A tak mi přišlo na mysl, že vlastně každý máme v životě takové svoje rituály, bez kterých by žádný náš den snad ani nebyl kompletní.

Jaké rituály to jsou ?

Mám na mysli činnost, kterou opakujeme den co den, aniž bychom si ji uvědomovali, nebo nad ní hlouběji přemýšleli. Co taková vaše ranní káva, pravidelné venčení psa nebo večerní dobrůtka u televize? Víte vůbec o něčem takovém ve svém životě? Možná bychom měli občas zpomalit a přikládat větší pozornost těmto drobným, možná až nepatrným úkonům. Čas od času mohou být naším pevným pilířem, někdy ale zase mantinely, které nám zužují pohled a brání v růstu.

Zdroj: pexels.com

Zdroj: pexels.com

Kdy nás rituály mohou vysadit zpět do sedla?

Každý den je svým způsobem plný nejrůznějších rituálů. Každý má jiné, své. Někdo je porušuje, někdo je naopak striktně dodržuje, ale každý je má. Možná v nich hledáme jistotu, o kterou se můžeme opřít. Možná je to jen náš způsob, jak přežít další všední den.

Pro někoho rituály mohou znamenat i daleko víc, odvozujeme od nich svůj životní styl a standart, který si v životě nastavíme. Pro někoho se mohou stát neměnnými životními pravidly. Nebo ne? Někteří z nás mají rádi chaos a pravidla nebo rituály jim v podstatě nic neříkají. Život bez pravidel může být zajímavý, ale běžné rituály tvoří jistotu, kterou by měl mít v životě každý. V situacích, které nás v životě srazí na kolena, bychom měli mít jistotu, ke které se můžeme vrátit a méně důležité úkony řešit bez přemýšlení.

pexels-photo-text

Zkuste obnovit nadšení

V určitém pohledu se takové zaběhnuté rituály mohou jevit jako nudné, stereotypní a úzkoprsé. Jedná se ale o činnosti, které jsme začali dělat z nějakého důvodu, podívejme se tedy na naše malé rituálky z jiného úhlu pohledu. Nahlédněme pod pokličku činnostem, které nás obklopují každý den a stávají se výplní našeho času (o tom, jakým způsobem lze trávit náš volný čas, o kterém možná ani nevíme, se můžete dočíst v tomto článku).

Zamyslete se nad činnostmi, které opakujete každý den, a které vašemu životu dávají řád. Každé ráno si dáváte stejnou snídani, jezdíte do práce stejnou cestou, po obědě si dopřejete malý dezert? Všímáte si jich vůbec? Víte, co pro vás vlastně znamenají a proč jste je začali dělat? Naplňují vás vůbec ještě, nebo jsou jen vatou pro vyplnění prázdného místa? Není čas na něco nového? Každý se přeci vyvíjí a roste, sám se mění. Tak proč zůstávat ve stejně krabičce a odrážet se v pravidelných intervalech od stále stejných čtyř stěn?

Pokud máte pocit, že děláte spoustu věcí proto, že musíte, zkuste sami sobě položit otázku, PROČ musíte. Udělejte pro sebe ještě víc a nesvazujte se jimi, ani slovy jako ,,MUSÍM“, někdy totiž nemusíme udělat vůbec nic, aby se věci kolem nás začaly měnit. Napadlo vás někdy, že i něco neudělat je změna?

„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“
ELBERT HUBBARD

Udělejte něco jinak

Řídit svůj život podle neustálého opakování naučených aktivit podle toho. Začít den, o kterém dopředu víme, že skončí pravidelnou dávkou emocí z televizní obrazovky, přesně tak, aby nás nemohlo nic překvapit. Takový život, životem není. Proto, jestli dovolíte, vám dám malou radu. Jděte do práce jinou cestou, jeďte jinou tramvají, dejte si úplně novou přílohu k jídlu.

Otevřete oči, udělejte něco jinak a sledujte, kam vás to zavede, možná budete sami překvapení, kde se najednou ocitnete.

Zdroj: citaty.net

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Gabriela Vlasáková

Gabriela Vlasáková

Zanechte komentář