Cossacks 3 – vzhůru na bitevní pole s tisícovkami jednotek

Technologie / 11.11.2016

Autor:

Legenda strategických her se vrací pomoci oživit tento žánr, zkombinovat starou kvalitu s novým vzhledem a velikostí.

Cossacks 3

Platforma: PC

Vývojáři: GSC Gameworld

Vydavatel v ČR: Comgad

Lokalizace: české titulky

Pořádnou strategii by člověk pohledal a velká studia se tímto žánrem již moc nezabývají, nebo spíš o ně vydavatelé nemají velký zájem. Proto se i dost často ohlížíme na malá studia a nezávislé projekty, které ještě nějaké to srdce stratéga naplní. Druhá možnost je oživení dávných legend v podobě předělaných edic do HD, ale jedna legenda si řekla, že to chce návrat rovnou s novým dílem, a tak tu je Cossacks 3.

Jízda na pochodu zpět k hradu.

Jízda na pochodu zpět k hradu.

Střelný prach je mocnou zbraní

Hra se opět zaměřuje na dobu od sedmnáctého do osmnáctého století, tudíž do doby, kdy k tradičním mečům, kopím a lukům armády již hojně využívaly svá dělostřelectva a muškety.  Stačí opravdu jen chvilka nepozornosti a nepřátelské dělostřelectvo vám rozbombarduje vaši armádu vycvičených vojáků. Kromě pozemních bitev vás čekají bitvy i na moři či řece. Jedná se sice spíše jen o příjemný a autentický doplněk, který ale rozhodně potěší. Někdy lze loďstvo takticky využít pro lepší pozici i na souši.

Armáda nastoupena a připravena k boji.

Armáda nastoupena a připravena k boji.

Velká armáda potřebuje řádný žold

Cossack 3 na rozdíl od ostatních podobných her sází na velikost, a tak se vám na obrazovce ukazují stovky vojáků najednou. Opravdu můžete koukat na souboj klidně až 600 vojáků.  Hráč má tak pocit velkého bojiště a hned nasaje tu správnou atmosféru.

Samozřejmě velká armáda potřebuje pořádný žold. Sice většina jednotek až na pár výjimek zrovna zlato nevyžaduje, ale neustálý přísun potravin, uhlí a železo pro svoje střelné zbraně ano. Proto je pro velkou armádu nutné nejdříve zajistit slušný přísun surovin i ubytovacích prostorKdyž tohle všechno obstaráte, stačí jen produkovat jednu jednotku za druhou, pomocí bubeníků a důstojníků je seřadit do formací pro lepší vlastnosti a vymýšlet vojenské taktiky. Na taktice opravdu hodně záleží a naučit se svoje jednotky správně využívat, používat formace a vylepšovat svoje pozice díky terénu nějaký ten čas zabere.

Bitevní vřava v plném proudu.

Bitevní vřava v plném proudu.

Ekonomika je tou slabší stránkou

Na hře je vidět, že se vývojáři převážně zaměřili na soubojovou část opravdu velkých armád. I když ekonomika na první pohled vypadá velice pěkně. Když si budujete svoji první či druhou vesničku, vše vám přijde zábavné. Ovšem po čase se z toho stane spíše rutina, začnete vidět mezery a nevyužitý potenciál, jelikož v grafickém kabátku, jejž vývojáři vytvořili, vypadá hra opravdu kouzelně. Grafika má stejně tak aktuální vysoký standard, jako stále dýchá starou dobrou atmosférou. Velice potěší, že každý národ má jinak vypadající budovy a jednotky, i když využití je absolutně stejné.

Poznej svého nepřítele

Hra samozřejmě obsahuje multiplayer, bitvy proti umělé inteligenci a kampaň. Multiplayerové bitvy a souboje proti počítači oživuje generátor náhodných map, proto máte dost často trochu jiné mapy. Kampaň se zaměřuje na historické skutečnosti, kdy budete bojovat proti invazi Turků do Evropy nebo zažijete krvelačnou revoluci v Anglii. Mise jsou dosti rozličné a kampaň rozhodně nudit nebude. Příběh je vyprávěn v textech s českou lokalizací. Jednotlivé mise obsahují i velice povedené vedlejší mise, které nabízejí velké výhody za jejich splnění.

Zdroj obrázků: GSC Gameworld

0 78 100 1
78.75%
Average Rating

Cossacks 3

Cossacks 3 je velice povedenou strategií. Převážně vyniká ve své velikosti, co se týče bitev. Bohužel za tím trochu pokulhává budování a docela dost technických chyb, kdy nám hra občas spadla, nebo jsme v kampani nenašli nějakou budovu či vojáka nepřítele a nemohli dokončit misi. Umělá inteligence občas také pěkně zlobí, v kampani nevybočuje z nastavených podmínek. Pokud jste ale měli rádi tuhle sérii či máte rádi strategie a období kolem 18. století, je hra pro vás jako dělaná.

 • Kampaň
  65%
 • Grafické zpracování
  88%
 • Hratelnost
  76%
 • Celkový zážitek z hraní
  86%

Mateu Pejsar

Mám rád knihy, filmy, hry, auta, hudbu, nejnovější technologie a dobré jídlo. To je také důvod, proč zrovna o některých těchto věcech píši.

Zanechte komentář