Chci zpívat a hrát jak to cítím, ne to mít nadrcený! říká Julián Záhorovský

Hudba / 18.3.2013

Co se stalo s člověkem, který zažil svých pár minut slávy v Superstar? Julián je stále na scéně.

Julián Záhorovský. Už od dětství žil hudbou. Když se v roce 2004 přihlásil do Superstar, vybojoval místo v Top 10. Dnes je členem kapely Sabrage a živí se jako tiskový mluvčí Pražských služeb.

K hudbě tě doma vedli odmalička. Ve druhé třídě už jsi hrál na klavír, pak jsi sáhl po kytaře a flétně. Opravdu tě to bavilo, nebo to bylo z donucení, protože to rodiče chtěli?

Tak ze začátku mě to samozřejmě nebavilo a bylo to hlavně na rodičích, jak mě hlídali, abych cvičil. Jak já je nenáviděl! Ale s odstupem času vím, že mě vedli správně, a já to se svými dětmi nebudu dělat jinak. Když jsem v 15 letech vzal do ruky kytaru, tak už mě do cvičení nikdo nutit nemusel. Mlátil jsem do toho hlava nehlava. S pianem jsem seknul, někdy toho trochu lituji. Ale vím, že mi dalo ty nejdůležitější hudební základy.

U nás doma se vždy zpívalo a hrálo na hudební nástroje, takže to nebyla volba úplně bokem. Zdroj:http://www.julianzahorovsky.cz/

„U nás doma se vždy zpívalo a hrálo na hudební nástroje, takže to nebyla volba úplně bokem. “ Zdroj: archiv Juliána Záhorovského

Bavil tě sport. Táta z tebe chtěl mít dokonce fotbalistu. Musel jsi se hodně snažit, abys mu to rozmluvil?

Chtěl ze mě mít hokejového gólmana, sám se totiž sportu věnoval celý život. Nejdříve mě dal do fotbalové branky, ale když viděl, že se někdy těch střel trochu bojím, usoudil, že to nebude správná cesta. A tak zbývala hudba. Nechtěl, abych lítal jen tak venku mezi baráky a poflakoval se.

A co studium? Stihl jsi odmaturovat na střední elektrotechnické škole a pak zamířil na vysokou. Proč sis vybral zrovna Univerzitu J. A. Komenského v Praze, magisterský obor Sociální a mediální komunikace? Proč jsi nešel po základce na konzervatoř, když tvou srdeční záležitostí je hudba?

Po Superstar jsem se začal pohybovat kolem různých médii (televize, rádio, noviny), a tak jsem se o tom chtěl dozvědět víc a mít tak větší možnosti, kdyby hudba nevyšla. Na konzervatoř mě to nikdy netáhlo. Chci zpívat a hrát jak to cítím, ne to mít nadrcený.

Když jsi se v roce 2004 probojoval do finále SuperStar, holky po tobě šílely. Po šesti letech jsi natočil zcela nahý, jen s kytarou, videoklip k Písni pro bejvalku. Naděje fanynek raketově vzrostly. Jdou po tobě stále? Na nedávné premiéře Troškovy komedie Babovřesky jsi neunikl pozornosti.

Tak to nevím, zdalipak mám ještě nějaké fanynky. Ono těch soutěží už bylo dost, takže fanynky se dost přelévají. Na premiéře jsem byl jako zástupce mého zaměstnavatele, neboť jsme byli partnerem pražské premiéry.

Jaký je tvůj názor na pěvecké soutěže? Mají smysl?

Soutěže jsou určitě fajn. Lidé u televize doma v obýváku neví, jak je to náročné, čekat tam celý den a pak během minuty přesvědčit porotu, že něco umíte. Následně to pokračuje trénováním v noci po hotelích atd. Ten samotný nedělní přenos je jen třešnička na dortu. A mimochodem – v těchto pěveckých soutěžích zase až tak o ty zpěváky nejde. Jde o prodaný reklamní čas. Zpěváci jsou až druhotným produktem. Člověk se v tom zviditelní, ale pak je stejně jen na něm, jak tuto šanci uchopí a dál s ní pracuje. Nic není zadarmo.

Kromě toho, že hraješ a zpíváš, také skládáš hudbu a píšeš texty. Většinou o lásce. Necháš nás nahlédnout do svého soukromí? Jak jsi na tom v osobním životě – momentálně zadán či volný?

Momentálně čerstvě volný, tak nálada nic moc.

Tvá současná kapela Sabrage působila už dříve, než tě do ní přibrali. Myslíš, že právě ty jsi dal kapele “nový dech“ a hlavně také nové šance a možnosti?

Nevím, jestli nový dech, ale nový člen vždy přinese svěží vítr do kapely. Je jen otázkou, zda přinese vánek nebo vichřici a zda ostatní členové mají plachty nasměrované stejným směrem. Nedávno jsme vydali desku a klip s Jiřím Mádlem v hlavní roli, takže ji chceme dostat trochu mezi lidi.

Na co se v nejbližší době nejvíc těšíš? Co chystáš a plánuješ?

Čeká nás objíždění republiky od Aše až po Karvinou. Na co se ale třeba těším, je pardubický Majáles, kde bude kapela hrát po třetí za sebou, což považuji za úspěch.

Zdroj:http://www.facebook.com/sabrage

Zdroj: facebook.com/sabrage

Více informací najdete na oficiálním Facebooku skupiny Sabrage

Zdroj perexové fotografie: archiv Juliána Záhorovského

Michaela Borkovcová

Michaela Borkovcová

„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ Albert Einstein

Zanechte komentářVaše názory

  • Kveta

    Zajímavá aktualita. Rozhovor s Juliánem mne potěšil.

  • Michaela Borkovcová

    Jsem ráda, že vás rozhovor zaujal. Připravujeme pro vás další zajímavé články a rozhovory.