Posílejte velké soubory přes internet. Zdarma!

Technologie / 2.12.2016

Autor:

Jak posílat velké soubory přes internet zdarma? Je dobré zvolit klasický e-mail? Nebo je něco spolehlivějšího? Ano!

S tím, jak se zvětšují soubory, které vytváříme pomocí telefonů, počítačů a dalších zařízení, roste náročnost při jejich správě a přesouvání. Pokud nafotíte dvacet fotografií a potřebujete je předat někomu, s kým se nemůžete setkat, nepoužijete fyzicky nosič (disk), ale nějaký program.

Bohužel velká většina lidí jako program pro přenos fotek zcela chybně vybere program pro odesílání pošty. E-mail vznikl někdy v 70. letech 20. století, kdy byly principy používané v současné elektronice v plenkách a nikdo ještě nevěděl, na co e-mail přesně bude. Připomínám, že ani internet v dnešním smyslu ještě dlouho neexistoval a síťové připojení měli jen odborníci v některých zemích.

A dnes – 30 nebo více let od vynálezu e-mailu – ho používáme pro přenos takového množství dat, které ještě před deseti lety působilo neuvěřitelně. Zde by mohla být klasická vzpomínková story, že náš první domácí počítač měl 4 MB RAM a 200 MB (ne GB), disk a byl tedy poměrně slušně vybavený, ale o tom třeba někdy jindy.

Používání e-mailu pro posílání více než 5 MB dat je špatně – je to stejné jako zatloukání hřebíku kleštěmi, zalívání instantního kafe teplou vodu z kohoutku nebo podobné zhůvěřilosti. Ano, jde to, ale…

A proč bych si to tak nemohl dělat?

Nechme stranou důvod, že je to špatně z principu, na to každý kašle. Hlavní důvody jsou podle mě následující:

1) Je to pomalé, náročné na provoz a nespolehlivé

Odeslání mailu s přílohou, jeho přesun přes internet a stažení na straně příjemce jsou procesy, které zatěžují úplně všechny. Vám bude trvat dlouho, než se vám všechny přílohy načtou na server, přes který odesíláte e-maily. Odesílacímu serveru bude činit problém tolik dat přesunout na cílový poštovní server, protože tomu bude muset věnovat nadstandardní prostředky – výkon procesorů, přenosovou kapacitu linky, datový prostor, další procesy (kontrolu proti virům, kontrola proti spamu a další).

dropbox-history

Dropbox je rychlý a spolehlivý. Nezní to lépe?

Pokud cílový server zprávu nepřijme, vše se bude opakovat v pravidelných intervalech několik hodin, než bude zpráva přijata, nebo odmítnuta. To znamená, že servery si stále dokola budou posílat data, která budou cílovým serverem odmítána. Nikde není zaručeno, že každý e-mail dorazí, pokud je ten mail obrovský, zvyšuje se zatížení a brzdí to ostatní procesy, které server musí vykonávat.

2) Kapacity a omezení příjemce

E-mailové schránky mají danou velikost: pokud máte placený účet, za velikost schránky platíte. Pokud ji máte zaplněnou, nové e-maily jsou odmítány („quota exceeded“), a to jak při odesílání, tak při přijímání. Pokud někomu pošlete brutálně velký mail, snižujete kapacitu jeho schránky a omezujete jeho schopnost pracovat s e-maily.

Pokud tohle začne dělat významné procento uživatelů, má to pochopitelně negativní dopad na rychlost odesílání a přijímání e-mailů – server pracuje podle nějaké logiky a zatím jsem nikdy neslyšel, že by se ohromné e-maily někdy odkládaly na později. Každý poštovní server se snaží e-mail doručit co nejdříve, ale čím větší je příloha, tím pomalejší to může být.

Zákazník nám poslal šest mailů s fotografiemi. Následně jsme mu psali:

Your message cannot be delivered to the following recipients:

Recipient address: xxxxx@icloud.com
Reason: Over quota

Tedy odesláním fotek mailem si zahltil vlastní schránku (maily se ukládají do složky Odeslané).

mail-over-quota

3) Nemožnost provádět pozdější úpravy

Jakmile e-mail pošlete, je pryč (pokud se vám nevrátí jako nedoručený). Pokud budete chtít v souborech provést změny, musíte vše poslat znovu, znovu spustit celé kolečko. Příjemce zřejmě po nějaké době začne takové e-maily promazávat, protože mu budou ubírat kapacitu schránky. Někdo si soubory uloží, někdo ne. Vzniknou zmatky, začnou se „naposílávat“ staré soubory a úspěšně se rozvine komunikační šum, nebude jasné, co je nové a co staré, co hotové a na co se čeká. Pojďme si ale konečně říct, jak se to má dělat správně.

Jak posílat velké soubory správně?

Existuje dostatek služeb, které tento problém řeší. Všechny stejně. Dají vám k dispozici prostor pro nahrání souborů, vytvoří odkaz na soubory (nebo adresáře) a tento odkaz na data pošlete e-mailem. Příjemce na něj klikne a zobrazí se mu soubory, které jsou nahrané na nějakém úložišti a nijak nesouvisí s posílám pošty. E-mail jen nese jejich adresu.

Vše, co jsem zmiňoval jako nevýhody, zde platí obráceně jako výhody: Je to elegantní, rychlé, spolehlivé, omezení bývá tak daleko, že ho snad nikdy nedosáhnete, můžete s příjemcem spolupracovat a soubory upravovat. Důležité je taky zdůraznit, že služby bývají zadarmo, za peníze si můžete koupit jejich větší kapacitu.

Nevýhody jsou možná tyto: Musíte si zřídit přístup čili se někde registrovat, jednou. Při vkládání do e-mailu je někdy potřeba ručně vytvořit odkaz na nahraná data, konkrétně si to ale ukážeme dále.

Sdílení souborů přes Dropbox

Dropbox je klasika, standard, reference. Svým jednoduchým programem stanovil, jak to má vypadat. Jednoduše, snadno a hlavně funguje všude a spolehlivě. Stáhnete si program, nainstalujete ho a vytvoříte si účet ve službě Dropbox.com. Na vašem počítači se vytvoří složka Dropbox, všechno, co je v ní, se automaticky, rychle a nenápadně nahraje na servery služby Dropbox.com. Někteří uživatelé používají k nahrávání souborů prohlížeč – to je sice taky možné, ale popírá to hlavní princip = jednoduchost. Soubory prostě stačí nakopírovat přímo v počítači do složky Dropbox a ostatní už proběhne samo.

Máte pak několik možností, jak druhému člověku ty soubory „přepravit“, jak mu dát vědět:

 • Pokud má také Dropbox, je to ideální situace – společně budete sdílet jednu konkrétní složku v adresáři Dropbox; všechno, co do ní nakopírujete, se přenese na počítač (tablet, telefon) toho druhého – samozřejmě ale můžete složku sdílet s mnoha lidmi. Tohle se nastavuje ve webovém rozhraní Dropbox.com.

dropbox-sdileni-nastavit

 • Pokud nemá Dropbox, nakopírujete soubory do složky v adresáři Dropbox, pak přes rozhraní programu (na webu nebo přímo v operačním systému) získáte odkaz na tuto složku a ten odkaz protějšku pošlete. Soubory si stáhne jako zip nebo jednotlivě. (Pokud Dropbox má, jen jste to nevěděli, složku si může do svého Dropboxu přidat; nebude se ale synchronizovat s tou vaší, jen se prostě jedenkrát stáhne).
 • Pak je ještě možné nakopírovat soubory do složky Dropbox/Public, která je veřejně dostupná, pokud zná dotyčný její adresu. Vy ji zjistíte opět ve webovém rozhraní Dropbox.com. Soubory by tam měly být jen nezbytně dlouhou dobu. Zjištěnou adresu opět pošlete e-mailem. Adresa se nemění, bude pořád stejná. Použil jsem několikrát při komunikaci s úřady, kdy jsem musel něco skenovat.

  dropbox-sdileni

  Sdílení Dropbox složky mezi více počítači

My tímto způsobem sdílíme fotky s rodiči a dalšími členy rodiny. My z mladší generace máme víc fotek (děti), tak je kopírujeme do složky, kde je vidí členové starší generace a taky další rodina (obecně: každý teta a strejda, který má v počítači nasdílenou složku). Zkrátka ke všem se dostane díky Dropboxu, navíc můžeme operativně sdílet fotky přímo z mobilu (opět přes Dropbox).

Když smažete soubory ve sdílené složce, smažou se všem připojeným uživatelům. Proto se Dropbox v případě záloh musí používat obezřetně a složky se zálohami je lepší nesdílet.

Velikost Dropboxu

Standardně a zadarmo nabízí Dropbox 2 GB prostoru, což není mnoho. Můžete si jej rozšířit až na 16 GB různými zlepšováky – sdílením odkazu na sociálních sítích (jednou), pozváním kamarádů přes váš odkaz a dalšími akcemi. Pak si další prostor můžete koupit – za 8,25 eur (cca 223 Kč) měsíčně získáte 1 TB (přes 1000 GB) místa na všechna svoje data.

 1. Získejte Dropbox na tomto odkazu, zaregistrujte se.
 2. Nainstalujte si ho do počítače.
 3. Potvrďte svou e-mailovou adresu kliknutím na odkaz v mailu.

Sdílení souborů přes Google Disk (Drive)

google-disk-fotky

Google Disk nebo Drive (přesný název mi uniká, používají se oba) je prostor určený k ukládání uživatelských dat (e-mailů, souborů, fotek), která jako uživatel služeb Googlu vytváříte. Pokud máte telefon s Androidem, jste typickým uživatelem Googlu a tyto služby jsou nedílnou součástí telefonu. Můžete je ale samozřejmě používat i na počítači/laptopu. V případě telefonu se například fotky a videa ukládají na Google Disk automaticky, pak se stačí podívat na Disk v počítači a fotky už tam budou (samozřejmě musíte mít telefon online, aby se fotky nahrály).

Sdílení v Google službách je všude podobné – někde kolem obrázku uvidíte buď tlačítko Sdílet nebo symbol řetězu či jinou obecně srozumitelnou ikonu. Na každý soubor nebo složku můžete vytvořit odkaz nebo je nasdílet. Rozdíl mezi zasláním odkazu a sdílením spočívá v tomto:

 • odkaz není adresný – nemůžete určit konkrétního člověka, můžete jen určit, zda všichni, kdo odkaz mají, mohou foto pouze zobrazit nebo komentovat nebo upravit; stáhnout si ho můžou vždycky;
 • sdílení je adresné – pomocí e-mailové adresy určíte konkrétní lidi, kteří mohou fotky upravovat nebo komentovat nebo prohlížet.

Možnosti sdílení jsou poměrně bohaté, takže existují ještě některé další kombinace. Důležité je, že to nejjednodušší – tedy „předání“ fotek jinému člověku – uděláte velmi rychle. Prostě u sdílení zadáte jeho adresu, uložíte a je to.

Velikost Google Drive

google-disk-obsazenost

Velikost je v současnosti 15 GB, kterou má k dispozici každý účet na Googlu (GMailu). Je to opravdu hodně, když to srovnáme s Dropboxem, který má v základu jen 2 GB. Do tohoto prostoru se ukládají

 • e-maily v GMailu
 • soubory na Disku Google
 • fotky Google

Další prostor si můžete dokoupit: celkem 100 GB za 60 Kč měsíčně a 1 TB za 300 Kč měsíčně. Disk Google je dostupný na této adrese.

Tyto služby jako naprostý základ

Obě služby jsou velmi snadno dostupné a poskytují obrovskou hodnotu, navíc zadarmo. Není snad důvod, proč je nepoužívat. Možná bychom mohli diskutovat o bezpečnosti nebo záruce, že o data nepřijdete. Ale nebavíme se o zálohování, nýbrž synchronizaci dat a jejich předávání jiným lidem. Využijeme to všichni – každý manipulujeme s fotkami, videi nebo datovými podklady, které je prostě neslušné a nepraktické posílat mailem. Jsme v 21. století!

Zdroj fotografií v článku: Vlastimil Ott

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Vlastimil Ott

Založil jsem firmu WP-admin.cz, v níž vylepšujeme WordPressy a zbavujeme jejich majitele starostí s provozem.

Zanechte komentářVaše názory

 • Jakub

  Já osobně nejvíce používám MyAirBridge (www.myairbridge.com). Zde můžu zcela zdarma poslat 20 GB. Pokud potřebujete poslat více nebo mít vlastní úložiště, jejich měsíční plány jsou opravdu levné 🙂