Pod rouškou alkoholu

Divadlo / 18.10.2016

Máme krásné české přísloví, které říká, že v opilosti je pravda. Co když je v ní ale mnohem víc?

To nám nastíní nové představení v Divadle v Celetné, které nám nabízí nahlédnutí do nočního života lidí, za které mluví značné množství vypitého alkoholu, nebo snad bůh sám?

Autorem hry je současný ruský dramatik, který za svou tvorbu získal řadu ocenění. Ivan Vyrypajev se však zabývá také herectvím a když se rozhodne přesunout své dílo i na plátna kin, dojde také na filmovou režii.

Představení Opilí, autor fotografie: Martin Svoboda

Představení Opilí. Zdroj: Martin Svoboda

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že představení Opilí je jen humornou estrádou o potácejících se lidech, opilost je zde metaforou pro stav dnešní společnosti libující si v přehršli možností, které náš svět nabízí. Lidé často nepřemýšlí nad důsledky svých činů, kterých by mohli po „vystřízlivění“ litovat.

Inscenace je jednou z těch, nad kterou může divák i po vyjetí opony přemýšlet. Je možné, že se doberete k výsledku, k pointě, která ani samotnému autorovi nevytanula na mysl. A podle mého názoru je to hlavní záměr hry. Zanechat v člověku emoce. Donutit jej zamyslet se do hloubky nad svým chováním a činy. Dává nám možnost podívat se na svůj život s velkým nadhledem.

Zajímavé je, že přestože je hra plná absurdit, představení jako celek působí opravdu realisticky. Nemůžu nezmínit a zároveň neocenit geniální přechod z humorné vlny na vážnější, který byl tak přirozený jako dnešní opadané listí.

Představení Opilí, autor fotografie: Martin Svoboda

Představení Opilí. Zdroj: Martin Svoboda

Další perličkou je množství jmen v obsazení. Na jevišti se v průběhu představení střídá 14 postav. Navíc nelze odlišit hlavní a vedlejší postavy. Všechny si jsou rovny, tedy ve smyslu času i důležitosti. Po herecké stránce také nikdo nevyčníval, ale ani nepokulhával. Celkově hodnotím protagonisty kladně, do svých rolí se vžili, byli uvěřitelní a někteří předváděli obdivuhodné výkony i po fyzické stránce.

Inscenace: Opilí
Autor:
Ivan Vyrypajev

Režie: Marek Němec
Divadlo: Divadlo v Celetné
Premiéra: 30. září 2016
Obsazení: Tereza Rumlová, Adrian Jastraban, Martina Prášilová, Eliška Mesfin Boušková, Martin Hofmann, Pavel Lagner, Diana Toniková, Jiří Wohanka, Milena Steinmasslová, Petr Lněnička, Aleš Petráš, Václav Jakoubek, Daniel Ondráček, Matouš Ruml a  Barbara Lukešová
Cena:  225 -345 Kč (do 14 let – 165 Kč)

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: Martin Svoboda

0 92 100 1
92%
Average Rating

Inscenace: Opilí

Opilí jsou skvělou hrou, při které máte šanci se nejen pobavit, ale také zamyslet.

  • Hodnocení
    92%
Jana Mašková

Jana Mašková

Zanechte komentář