Jak se vypořádat s bývalým partnerem?

Osobní rozvoj Vztahy / 19.3.2013

Ukončení vztahu je jen začátek.

Rozchody nejsou nikdy příjemná záležitost. A i když se ze začátku bude zdát, jak skvěle jste ukončení vztahu zvládli, stejně přijde období, kdy na toho druhého budete naštvaní.

Na začátku je rozchod

Je těžké najít odvahu ukončit vztah. I ten. který nefunguje. A horší to je, když ten druhý nepoznal, že to nefunguje. Pokud si však myslíte, že tím nepříjemným rozhovorem máte to nejhorší za sebou, tak vás zklameme. I když jestliže spolu nebydlíte, nemáte u sebe žádné věci, které budete postrádat, nemáte společné přátele, fotky, zážitky, bude to pro vás možná celkem příjemný rozchod. Ovšem takových párů asi moc není.

Odstěhujte se od sebe co nejdříve

Čím déle jste spolu byli a čím více věcí prožili společně, tím horší je porozchodové období. Když spolu bydlíte, je dobré jít v den rozchodu ven a přijít později (ne v opilém stavu) nebo spát u přátel, abyste si oba mohli celou situaci promyslet. Pak je nutné řešit, kdo se odstěhuje a případné finanční vyrovnání.

S touhle fází nijak nelelkujte. I když si myslíte, že všechno zvládnete v pohodě, tak nezvládnete. Dříve či později si polezete na nervy. Nesnesete, že ten druhý šel dál rychleji než vy nebo naopak. Budete to chtít pořád probírat a z toho vzejdou akorát hádky nebo zase naopak. Pokud ten druhý s odstěhováním otálí, trvejte stále na svém. Pokuste se partnerce nebo partnerovi vysvětlit, že tohle není dobré ani pro jednoho z vás. A pozor! Pokud to myslíte s rozchodem vážně, tak sex nepřipadá v úvahu.

Nevolejte ex pokaždé, když budete potřebovat pomoc., protože tak jste to dělali vždy. Od toho už tu není. Zdroj: Photl.com

Nevolejte ex pokaždé, když budete potřebovat pomoc, protože tak jste to dělali vždy. Od toho už tu není. Zdroj: photl.com

Začít znovu

Když už jste překlenuli období stěhování, výčitek a hádek, je čas jít dál. Nikdo neříká, že máte doma truchlit nad společnými fotkami, ale vyspat se s první osobou, která je po ruce, taky není ideální. Každý z nás je jiný a jinak se s tím vypořádá. Neutápějte se v rozchodu, jděte dál. Ale ne příliš rychle.

Když jsem se rozešla s přítelem, hned jsem psala klukovi, se kterým jsem jednou flirtovala. Samozřejmě to skončilo sexem a já se cítila skvěle. Říkala jsem si, že to jsem potřebovala, ale po několika týdnech takového užívání jsem si uvědomila, že dobrý pocit postupně odchází. Navíc vám prozradím tajemství: kluci jsou velké drbny, takže za mnou chodili kamarádi, kteří chtěli sex na jednu noc, protože si mysleli, že to je to, co dělám. Začala jsem si připadat jako coura.

Kája, studentka estetiky, 24 let

Nepátrejte po ex

To je rada, která vám ušetří slzy i vztek. Těsně po rozchodu po ex nepátrejte. Neříkáme, abyste se smazali z facebooku a dělali, že se neznáte, ale nějakou dobu se nekontaktujte. Uvědomte si, že ten druhý to třeba nezvládá tak dobře jako vy.

Chodil jsem s jednou holkou přes rok a rozešli jsme se, protože náš vztah přerostl spíš v kamarádství. A právě proto jsem s ní zůstával v kontaktu. Nechtěl jsem přijít o kamarádku. Jenže dvakrát naše schůzka skončila sexem a potřetí strašnou hádkou. Uvědomil jsem si, že jí tím vlastně ubližuji, protože se s rozchodem zřejmě ještě nevyrovnala.

Jakub, policista, 26 let

Pokud jste vy tím, kdo se s druhým rozešel, nechte mu čas, dokud se neozve. Pokud to neudělá, prostě se smiřte s tím, že s vámi nechce mluvit. Neanalyzujte to. Nepřemýšlejte, proč vás nechce vidět nebo co dělá. Přijměte to, že jste se prostě rozešli.

Copak asi teď dělá? Napíšu mu. Špatně! Musíte přijmout váš rozchod. Zdroj: photl.com

Copak asi teď dělá? Napíšu mu. Špatně! Musíte přijmout váš rozchod. Zdroj: photl.com

Když se potkáte

Dříve nebo později se potkáte, zvlášť pokud máte společné přátele. Je to vždy nepříjemná situace a záleží na tom, jak rozchod probíhal a proč k němu vlastně došlo. Snažte se to však vždy vyřešit v klidu. Pozdravte se a pokud se na to cítíte, prohoďte pár zdvořilostních frází.

Bydlím na malém městě, takže se s bývalým potkávám často na různých akcích. Než tam jdu, domluvím se s kamarádkou, aby mě zachraňovala. Spočívá to v tom, že když už si s bývalým povídám moc dlouho, přijde pro mě, protože musím něco naléhavě vidět, slyšet, vyřešit.

Anička,  studentka překladatelství, 22 let

Ukončit vztah není nikdy jednoduché a není to záležitost jednoho dne. Snažte se nehádat a nenechat se vytočit. Je to zbytečné. Vyřešte rozchod co nejdříve, ať můžete jít dál.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář